Poprzedni artykuł: Modny wałeczek do masażu twarzy kupisz w Biedronce za niecałe 15 zł! Następny artykuł: Kremy do twarzy w Biedronce ZA DARMO. Jest tylko jeden warunek

Skórki przy paznokciach – jak się ich pozbyć?

Pielęgnacja,
,
, tagi: pielęgnacja dłoni, skórki przy paznokciach
Suche skórki pojawiają się przy paznokciach na skutek nieprawidłowej pielęgnacji, ubogiej diety i szkodliwych czynników zewnętrznych. Aby się ich pozbyć, należy regularnie wykonywać manicure, stosować kremy do rąk i odpowiednio chronić dłonie.

Wycinanie skórek to jeden z największych błędów w pielęgnacji skóry wokół paznokci. Skórki odrastają twardsze, często się zadzierają, a dodatkowo możemy doprowadzić do powstania ranek i uszkodzenia macierzy paznokcia! Dużo lepszym rozwiązaniem jest regularna pielęgnacja skóry, stosowanie kosmetyków zmiękczających i delikatne odsuwanie skórek. Duży wpływ na ich powstawanie ma również dieta oraz stosowanie szkodliwych środków chemicznych!

skórki przy paznokciach

Skąd biorą się skórki przy paznokciach?

Skórki przy paznokciach najczęściej pojawią się przy nieprawidłowej pielęgnacji, ubogiej diecie oraz ze względu na szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Skóra narażona na chemiczne środki czyszczące, niską temperaturę i moczenie rąk w wodzie mocno się wysusza. Środki chemiczne naruszają naturalną barierę chroniącą skórę dłoni przed jej wysuszaniem. Wtedy wokół paznokci pojawiają się twarde skórki, które często się zadzierają i powodują ranki.  Przy częstym myciu rąk skóra wokół paznokci się wysusza. Jeśli nie będziemy stosować kremów nawilżających do rąk i delikatnych mydeł, wokół naszych paznokci również pojawią się skórki.

Przyczyną pojawiania się skórek może być też dieta uboga w witaminy i składniki odżywcze, i picie zbyt małej ilości wody.

Zobacz także: Jak zregenerować zniszczone paznokcie?

Jak pozbyć się skórek przy paznokciach?

Najlepszym sposobem na pozbycie się suchych skórek przy paznokciach jest zapobieganie ich powstawianiu. Pod żadnym pozorem nie obgryzaj paznokci i skórek oraz nie zrywaj ich! Dłonie z ranami wokół paznokci nigdy nie będą wyglądać dobrze!

Pamiętajcie, by przy porządkach domowych, takich jak sprzątanie z pomocą chemicznych detergentów i zmywanie, nosić rękawiczki ochronne. Ciekawą alternatywą jest stosowanie domowych środków do sprzątania, na przykład octu czy sody oczyszczonej lub naturalnych środków czystości.

Równie źle na nasze dłonie wypływają negatywne czynniki atmosferyczne. Bardzo niska temperatura i silny wiatr sprawia, że skóra na dłoniach jest przesuszona, podrażniona, a niekiedy nawet pęka. W zimne dni pamiętajcie o tym, aby zawsze nosić rękawiczki!

Duży wpływ na kondycję naszej skóry ma odpowiednia dieta. Warto jeść potrawy składające się przede wszystkim z warzyw, owoców i orzechów, które dostarczą nam niezbędnych składników mineralnych i witamin. Możemy również wprowadzić suplementację, na przykład kapsułki z biotyną, selenem, kolagenem i witaminami. Podstawą jest picie odpowiedniej ilości wody - minimum 1,5 l dzienne, a w ciepłe dni minimum 2 l.

Przeczytaj również:Jak pozbyć się zadartych skórek?

Jak pielęgnować skórki?

Jeśli chcemy uniknąć nieestetycznych skórek przy paznokciach, warto również odpowiednio pielęgnować skórę dłoni. Na co dzień należy używać kremów nawilżających do dłoni. Zimą warto wybierać tłuste kosmetyki odżywcze, które pozostawią na skórze film ochronny. Kremy stosujemy według potrzeb, najlepiej po każdym myciu dłoni.

Raz w tygodniu powinniśmy wykonywać również manicure pielęgnacyjny dłoni. Wycinanie skórek nie jest najlepszym pomysłem. Rosną one wtedy zdecydowanie twardsze, łatwiej się zadzierają, a dodatkowo możemy uszkodzić macierz płytki. Lepszym rozwiązaniem jest stosowanie płynów zmiękczających skórki i delikatne odsuwanie ich patyczkiem lub kopytkiem do skórek.

Od czasu do czasu warto wykonać domowe zabiegi na suche dłonie. Świetnym rozwiązaniem jest olejowanie skórek, domowe maski czy nałożenie parafiny kosmetycznej na dłonie.

zdjęcia: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

30 maja 2020, 09:53

Nasze propozycje