Poprzedni artykuł: TEST REDAKCJI: Cztery kroki do piękna, czyli koreańsko-francuski rytua... Następny artykuł: Zmarszczki zniknęły, a skóra jest pełna blasku! Takie efekty można osi...

To dlatego twoja skóra się przetłuszcza, łuszczy i szybciej starzeje!

Nadprodukcja łoju, skłonność do podrażnień i szybciej pojawiające się zmarszczki to efekt uszkodzenia bariery wodno-lipidowej skóry. Jak ją odbudować?

Masz wrażenie, że twoja cera zwariowała? Przetłuszcza się i równocześnie jest nieprzyjemnie ściągnięta, łuszczy się i pokrywa czerwonymi plamami, a na czole, w okolicach oczu i ust pojawiły ci się zmarszczki? Powodem jest zapewne uszkodzenie tak zwanego płaszcza hydrolipidowego - problem, który najprawdopodobniej sama sobie "zafundowałaś". Na szczęście odbudowanie naturalnej ochrony skóry oraz przywrócenie jej zdrowia i urody jest możliwe. Wystarczy odpowiednia pielęgnacja!

Fot.: iStock

Zobacz także: Szampon i pasta do zębów mogą powodować wypryski! Na szczęście łatwo temu zapobiec

Jak tłuszcze chronią skórę?

Płaszcz lipidowy (hydrolipidowy, bariera wodno-lipidowa lub po prostu PTS) to olejowo-wodna zawiesina ze złuszczoną keratyną, która pokrywa naskórek. Jej olejowa część to między innymi produkowane naturalnie tłuszcze (sebum) oraz tłuste substancje dostarczane z kosmetykami. Bariera wodno-lipidowa chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych, atakiem bakterii, wirusów i grzybów oraz utratą wody. Płaszcz lipidowy nie jest niezniszczalny - zmienia się z wiekiem i w zależności od trybu życia. Uszkodzić może go nadmierne wystawienie na czynniki środowiskowe (np. promienie słoneczne) lub nieodpowiednia pielęgnacja. Jeśli regularnie myjesz twarz mocno pieniącym się żelem, a chwilę po wyjściu spod prysznica czujesz nieprzyjemne napięcie skóry, to właśnie osłabiłaś ochronną barierę swojej skóry.

Fot.: iStock

Gdy płaszcz lipidowy skóry zostanie uszkodzony skóra zaczyna tracić wodę, staje się sucha, mniej sprężysta, porowata i szybciej zaczynają się na niej pojawiać zmarszczki. I to nie koniec! Cera, której ochronna bariera została naruszona, jest bardziej narażona na choroby, a - w związku z nadmiernym przesuszeniem - szybciej się przetłuszcza i co za tym idzie, bardziej zanieczyszcza.

Jak odbudować barierę lipidową skóry?

Żeby opóźnić starzenie skóry, zabezpieczyć ją przed chorobami i szkodliwym działaniem czynników środowiskowych, trzeba odbudować płaszcz hydrolipidowy. A jak to zrobić? Przede wszystkim zrezygnować z mocno pieniących kosmetyków do oczyszczania twarzy. Dobrze jest wręcz na pewien czas nie myć twarzy z użyciem wody, tylko oczyszczać ją łagodną emulsją (polecamy na przykład Physiogel za około 25 zł lub Nawilżającą emulsję myjącą Vianek marki Sylveco za 19,99 zł). Kolejnym krokiem w pielęgnacji cery z uszkodzoną barierą lipidową będzie krem, który oprócz substancji nawilżających (np. gliceryny, kwasu hialuronowego) będzie zawierał nawilżająco-natłuszczający skwalan oraz ceramidy (świetnie sprawdzi się na przykład Nawilżający krem do twarzy CeraVe za około 40 zł).

Zdjęcia: Instagram

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

9 kwietnia 2020, 12:44

Nasze propozycje