Poprzedni artykuł: To serum to zamiennik kultowego The Ordinary Następny artykuł: Szczoteczka Foreo za 1 grosz w Super-Pharm!

Sposób na skuteczną depilację w domowych warunkach

Pielęgnacja, , tagi: depilacja, TEB Edukacja, depilacja w domu
Odpowiednie przygotowanie, a także wybór metody w oparciu o potrzeby skóry, to klucz do tego, aby stała się gładka i piękna!

Jeśli chodzi o depilację w domowych warunkach, pole manewru jest dosyć szerokie. Mamy dostęp do kilku metod, które w zależności od reakcji skóry pomogą nam usunąć niechciane owłosienie bez podrażnień.

Jakie są rodzaje depilacji?

1. Maszynka

To jedna z najpopularniejszych metod depilacji. Jest szybka i tania, ale nie do końca skuteczna. Wrażliwa skóra nie zawsze będzie na nią dobrze reagować. Może wystąpić efekt truskawkowej skóry, a włoski mają większą tendencję do wrastania. Dodatkowo ostrza należy regularnie wymieniać nie tylko ze względu na to, że się tępią. Z uwagi na wilgotne środowisko łazienki maszynka może stać się siedliskiem bakterii.

2. Kremy i pianki

Bezbolesne usuwanie owłosienia istnieje i zapewniają to właśnie kremy oraz pianki. Wystarczy posmarować nimi skórę, odczekać wyznaczony czas, a następnie usunąć pianę dołączoną do produktu szpatułką. Nie zawsze jednak uda się usunąć 100% włosków. Niektórzy omijają te produkty ze względu na dość nieprzyjemny zapach, który kojarzy się z robieniem trwałej ondulacji.

3. Wosk

Ta metoda ma wiele zwolenniczek, ponieważ zapewnia gładką skórę nawet do miesiąca. Z czasem również cebulki zaczynają się osłabiać, dzięki czemu włosków wyrasta coraz mniej lub stają się coraz cieńsze. Trzeba jednak pamiętać, że usuwanie owłosienia woskiem wiąże się z pewnym dyskomfortem w postaci bólu. To oczywiście indywidualna kwestia, a każda kobieta znosi to inaczej.

4. Depilator elektryczny

Podobny efekt jak wosk daje również depilator. Te sprzed kilkudziesięciu lat były prawdziwym utrapieniem kobiet. Nowoczesne urządzenia tego typu zawierają szereg nakładek łagodzących proces wyrywania włosków. Co więcej - są również wodoodporne, więc można ich używać podczas kąpieli. Posiadają nawet gadżety w postaci światełka, które ułatwia dostrzeżenie także tych najmniejszych włosów.

Wybór rodzaju depilacji a potrzeby skóry

Nasza skóra bardzo często determinuje nie tylko to, jakich kosmetyków powinnyśmy używać do pielęgnacji jej. Sposób, w jaki reaguję na to, jak o nią dbamy, podpowie nam również, która metoda usuwania owłosienia będzie dla nas najlepsza.

Jeśli wasza skóra jest delikatna i ma tendencję do zaczerwienień, zauważacie podrażnienia lub co gorsza stany zapalne, zrezygnujcie z maszynki. Może niestety zaogniać te problemy. Maszynkę polecamy kobietom, których skóra ma odpowiedni poziom nawilżenia i nie jest kapryśna.

Depilator elektryczny i wosk (czy pasta cukrowa) to metody, które sprawdzą się u każdej kobiety. Są na tyle uniwersalne i minimalizujące ryzyko podrażnień, że jedyną przeszkodą może być w tym przypadku tylko próg bólu.

Kremy i pianki mogą okazać się zbawienne, jeśli zależy wam na skórze pozbawionej czerwonych kropek. Efekt truskawki dotyczy wielu kobiet, które mogą się go pozbyć właśnie poprzez zmianę metody depilacji.

Jak przygotować się do samej depilacji?

Jeśli macie depilator, który jest wodoodporny, zalecamy używanie go podczas kąpieli. Ciepła woda pozwoli zrelaksować się skórze, dzięki czemu depilacja będzie przebiegać niemalże bezboleśnie.

Podobnie można zresztą postąpić w przypadku maszynki. Zdecydowanie odradzamy używanie jej na suchej skórze, ponieważ może się to skończyć pieczeniem i podrażnieniem. Przy stosowaniu kremów i pianek należy postępować zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu.

Korzystając z wosku należy pamiętać, aby tego samego dnia nie balsamować skóry. Nie powinna posiadać filmu, który może utrudnić depilację.

Jeśli depilacja nie sprawia wam problemu albo chciałybyście nauczyć się wykonywać taki zabieg jeszcze lepiej, a przy tym połączyć to z pracą, przedstawiamy ofertę edukacyjną szkół policealnych TEB Edukacja. Na kierunku Techniki depilacji poznacie budowę skóry i włosa, wskazania oraz przeciwwskazania do depilacji, a także fazy wzrostu włosa. Weźmiecie również udział w zajęciach, które nauczą was wykonywać depilację woskiem, pastą cukrową, laserem oraz depilację chemiczną. Dowiecie się, jak przeprowadzać depilację i elektrokoagulację. Poznacie także procedury zabiegowe w gabinecie kosmetycznym, a także niezbędne zasady BHP.

Depilacja jest jednym z najczęściej wybieranych zabiegów kosmetycznych. Niektórzy golą się codziennie, inni korzystają z zabiegów w gabinecie kosmetycznym raz w miesiącu. Bez względu na to, jaki rodzaj depilacji wybierzesz, musi być ona dostosowana do rodzaju skóry. Pasta cukrowa to idealne rozwiązanie dla skóry wrażliwej, wosk jest absolutnie odradzany jeśli masz skórę naczynkową, depilator jest polecany osobom odpornym na bólu. Jednym słowem „dla każdego coś miłego” pod jednym warunkiem: gruntowna wiedza i minimum umiejętności - mówi Magdalena Skała – właścicielka salonu kosmetycznego, ekspertka i nauczycielka TEB Edukacja.

Kierunek Techniki depilacji znajdziecie w aż 46 miastach w Polsce.

Artykuł powstał we współpracy z TEB Edukacja 

zdjęcia: iStock


Nasze propozycje