Poprzedni artykuł: Top 5 z KWC: mleczka do twarzy Następny artykuł: Przełom w odmładzaniu! Naukowcy stworzyli "drugą skórę"

Sygnały świadczące o tym, że masz wrażliwą skórę

Cera wrażliwa pod względem pielęgnacji uchodzi za co najmniej tak wymagającą, jak skóra ze zmianami trądzikowymi. Najłatwiej zdefiniować ją jako skórę, która w sposób nadmierny reaguje na różne czynniki – na niektóre składniki kosmetyków, gwałtowne zmiany temperatury czy nawet na stres. Co może świadczyć o tym, że problem dotyka także nas?

Wskazanie objawów skóry wrażliwej wbrew pozorom nie jest takie oczywiste. Dermatolodzy dzielą je na obiektywne, czyli widoczne gołym okiem oraz subiektywne, a zatem wynikające z indywidualnych odczuć ich pacjentów. Które występują najczęściej? Poniżej sześć sygnałów, które powinny nas skłonić do sięgnięcia po kosmetyki do skóry wrażliwej.

Czytaj też:  Życie bez trądziku – jak leczyć trądzik u dorosłych

Suchość

Jeśli skóra wskutek stosowania kosmetyków, czy to pielęgnacyjnych, czy kolorowych, wyraźnie się przesusza, najwyraźniej jest nadwrażliwa. Cera wrażliwa bardzo często charakteryzuje się niską tolerancją wobec kosmetyków zapachowych oraz zawierających szkodliwe konserwanty. Niekiedy suchość przemienia się wręcz w trudne do opanowania łuszczenie.

Zaczerwienienie

Nadreaktywność może objawiać się także zaczerwienieniami, będącymi efektem osłabienia się naczyń krwionośnych. Zauważalne są one nie tylko po zastosowaniu zbyt drażniących kosmetyków, ale i po kontakcie z chlorowaną wodą, wypiciu alkoholu czy wskutek pobytu w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz nagłych zmian temperatury. Rumień prowadzi często także do powstawania obrzęków, zwłaszcza w obszarze policzków.

Uczucie napięcia

Jeśli ktoś ma cerę wrażliwą, z pewnością potwierdzi, że nawet po umyciu twarzy żelem oczyszczającym czuje, że jego skóra jest ściągnięta. Taki subiektywny objaw pojawia się również w reakcji na wiatr czy zimną pogodę. To sygnał, że skóra wymaga ukojenia, a więc zastosowania dobrego kremu łagodzącego. Wizażanki polecają TEN.

Pieczenie

Kolejnym subiektywnym objawem skóry wrażliwej jest poczucie pieczenia, pojawiające się zwłaszcza wskutek uszkodzenia naskórka. Bardzo często towarzyszy ono zmianom atopowym, łojotokowemu zapaleniu skóry oraz trądzikowi różowatemu. Nasilenie się tego objawu miewa związek ze zmianami hormonalnymi, a zatem może dokuczać kobietom w ciąży oraz w związku z menstruacją.

Swędzenie

Świąd bardzo często towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry, choć równie dobrze może on pojawić się np. po zastosowaniu kosmetyków, których składniki wchodzą ze sobą w interakcje czy po eksfoliacji jednym z kwasów złuszczających. Objaw ten może nasilać się także w odpowiedzi na stres.

Kłucie i mrowienie

Powodujące dyskomfort uczucie kłucia i mrowienia wynika głównie z działania czynników zewnętrznych. Niektórzy odczuwają je głównie po zastosowaniu kosmetyków ze źle tolerowanymi przez skórę składnikami. Równie dobrze powodem może być jednak twarda woda, zanieczyszczenia powietrza czy niekorzystne warunki atmosferyczne, np. wiatr, upał, mróz.

Czytaj też:  Wiesz jak prawidłowo nakładać filtry? Typowe błędy w ochronie przeciwsłonecznej

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

20 stycznia 2019, 01:28

Zobacz także

Nasze propozycje