Poprzedni artykuł: Mydło kastylijskie – jakie ma właściwości i jak je stosować? Następny artykuł: Sucha skóra - przyczyny i objawy na twarzy

Trądzik grudkowy - sprawdź, jak go rozpoznać i leczyć

Pielęgnacja, , tagi: trądzik, łojotok
Trądzik grudkowy to jedna z trudniejszych do wyleczenia postaci trądziku. Wymaga odpowiedniej pielęgnacji, diety, a czasem także stosowania antybiotyków...

Trądzik grudkowy to jedna z postaci trądziku pospolitego. Najczęściej dotyczy on dojrzewających nastolatków (zwłaszcza chłopców), ale cierpią na niego także 20-30-letnie kobiety z zaburzeniami hormonalnymi. Występujące przy nim charakterystyczne zmiany niełatwo poddają się leczeniu, a ich wyciskanie jest bardzo ryzykowne. Żeby nad nim zapanować, trzeba zwykle sięgnąć po mocniejsze środki antytrądzikowe, albo wręcz poddać się leczeniu dermatologicznemu.

Fot.: iStock

Trądzik grudkowy - jak go rozpoznać?

Mechanizm powstawania grudek jest taki sam, jak w przypadku zwykłych pryszczy. Zmiany w trądziku grudkowym powstają na skutek nieprawidłowego złuszczania naskórka i wywołanej przez hormony nadmiernej produkcji łoju. Jednak w odróżnieniu od ropnej krostki, zawartość grudki zostaje zatrzymana pod skórą - zostaje otorbiona (wytwarza się cysta) i zmiana zapalna nie ma czubka. Podskórne grudki pojawiają się zwykle w miejscach, gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych - na czole, w okolicach nosa, na brodzie, na dekolcie i na plecach. Mogą jednak także tworzyć się na nogach i pośladkach.

Trądzik grudkowy - leczenie

Może nas kusić, żeby - tak jak prosaka - grudkę przekłuć i wycisnąć jej zawartość. W żadnym wypadku nie można tego jednak robić! Próba takiego usunięcia grudki może bowiem skończyć się powstaniem trudnej do usunięcia blizny. Najważniejsze w pielęgnacji skóry z trądzikiem grudkowym jest jej regularne złuszczanie.

Dobrze jest też stosować kosmetyki z kwasem salicylowym, który działa przeciwzapalnie, zmniejsza obrzęk grudek i złuszcza skórę (polecamy zwłaszcza zawierający go peeling z kwasami BHA i AHA The Ordinary). Przy trądziku grudkowym zalecana jest także dieta niskotłuszczowa, unikanie cukru oraz przetworzonej żywności.

Jeżeli jednak zmiana diety i sposobu pielęgnacji cery nie zmniejszy uciążliwości trądziku grudkowego, należy zgłosić się do lekarza. Dermatolodzy zwykle leczą trądzik grudkowy antybiotykami - stosowanymi doustnie (zwykle jest to tetracyklina) lub zewnętrznie (w formie maści).

Zobacz także: Masz trądzik różowaty? Sprawdź, co jeść, żeby złagodzić jego objawy!

Zdjęcie główne: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

29 stycznia 2020, 09:35

Nasze propozycje