Poprzedni artykuł: Wszyscy wiedzą, że ten kuchenny składnik pomaga na cellulit. Ale okazu... Następny artykuł: Ten krem to idealna baza pod makijaż. Cera nie błyszczy się przez mini...

Przez krostki na łopatkach wstydzisz się nosić letnie sukienki? Znamy sposób na trądzik na plecach

Im jest cieplej, tym bardziej nam przeszkadza. Przez ten rodzaj trądziku unikamy topów i sukienek z odsłoniętym plecami i niechętnie pojawiamy się na plaży. Ale nad powstawaniem krostek na plecach można zapanować!

Krostki na plecach to problem, który dotyczy około 25% osób dorosłych i 33% nastolatków. U nastolatków powstają one zwykle na skutek nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, wywołanej przez hormony. Za to u dorosłych są efektem zaburzeń hormonalnych albo zaniedbywaniem higieny.

Trądzik na plecach - odpowiednia pielęgnacja

Pierwszą i najprostszą rzeczą, którą możemy zrobić, żeby zapanować na trądzikiem na plecach jest szczególna dbałość o higienę. Plecy trzeba myć, a nie tylko opłukiwać wodą, co najmniej raz dziennie. Jeżeli nie ma na nich aktywnych stanów zapalnych, dobrze jest też zrobić im raz w tygodniu peeling. Złuszczenie martwego naskórka peelingiem myjącym zapobiegnie powstawaniu na plecach zaskórników.

Należy pamiętać, że pot to dla wywołujących trądzik bakterii prawdziwy afrodyzjak. Dlatego, żeby zapobiec ich namnażaniu się, trzeba często i dokładnie myć plecy. Prysznic po siłowni to konieczność. A w upalne dni w ruch powinny pójść wilgotne chusteczki. Przetarcie nimi pleców powinno ocalić je przed powstaniem nowych zmian.

Zobacz także: Jakie są domowe sposoby na trądzik?

Trądzik cystowy - jak z nim walczyć

Do walki z krostkami na plecach można używać produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej twarzy. Trzeba się jednak liczyć z tym, że skóra na plecach jest grubsza i aktywnym składnikom kosmetyków antytrądzikowych trudno będzie ją "spenetrować". A to oznacza, że w walce ze szczególnie uciążliwym trądzikiem cystowym na plecach będą one w zasadzie bezradne. Przypomnijmy: zmiany cystowe (torbielowate) powstają głęboko pod powierzchnią skóry, mają postać bolesnych grudek i są charakterystyczne dla trądziku osób dorosłych.

Zobacz także: Rośnie ci pryszcz? Uratuje cię ten kosmetyk za niecałe 3 zł!

Nadtlenek benzoilu - pogromca pryszczy

Do walki ze szczególnie uciążliwymi zmianami polecamy dostępne w aptekach kremy z nadtlenkiem benzoilu (np. Brecvoxyl). Ten silny środek przeciwzapalny, przeciwbakteryjny, przeciwłojotokowy i wysuszający można jednak stosować tylko punktowo i z wielką ostrożnością. Nadtlenek benzoilu jest wyjątkowo skuteczny w walce z krostkami, ale przy okazji uwrażliwia skórę na promieniowanie UV, może ją podrażniać i przesuszać, oraz przy okazji odbarwiać tkaniny (uwaga na ulubione bluzki i pościel!).

Zobacz także: Magiczna różdżka na pryszcze. Dzięki temu gadżetowi przestaniesz wyciskać krostki!

Trądzik na plecach - kiedy iść do lekarza?

Jeśli na plecach mamy ponad dziesięć krostek, należy porzucić nadzieję na samodzielne zapanowanie nad problemem i pomocy poszukać u specjalisty. Można zacząć od wizyty u dermatologa, ale dobrze jest też zgłosić się do ginekologa lub endokrynologa i poprosić o zbadanie poziomu hormonów. Przepisane przez lekarzy maści i stosowane doustnie leki często okazują się jedyną naprawdę skuteczną bronią w walce z trądzikiem na plecach.

Macie jakieś sprawdzone sposoby na trądzik na plecach?

Zobacz także: Masz trądzik na biuście? Unikaj tych 4 sytuacji...

Zdjęcia: Pinterest, Pinterest

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

2 kwietnia 2020, 03:14

Nasze propozycje