Poprzedni artykuł: Mity dotyczące opalania Następny artykuł: Kultowe kosmetyki

Wyciskasz pryszcze?

Nie możesz powstrzymać się do wyciskania i rozdrapywania krostek? To najprawdopodobniej trądzik neuropatyczny! Spytaliśmy eksperta, doktor Edytę Engländer, o to skąd się bierze i jak najlepiej leczyć trądzik z zadrapania.
trądzik neuropatyczny

Czym jest trądzik neuropatyczny?

Jest to rodzaj trądziku występujący u osób, które nałogowo rozdrapują i wyciskają krostki, grudki i zaskórniki. Jego inne nazwy to trądzik przeczosowy, trądzik z zadrapania, trądzik neurogenny lub acne excoriée.

U kogo najczęściej występuje trądzik z zadrapania?

Trądzik neuropatyczny występuje u osób znerwicowanych, które mają wysoki poziom lęku, nie radzą sobie ze swoimi emocjami, chorobliwie dążą do perfekcji, miewają skłonności do samookaleczeń. Pacjenci ci, podobnie jak osoby z anoreksją, mają zaburzony obraz siebie, nie widzą, że rany i blizny po rozdrapaniu szpecą ich bardziej niż niedoskonałości, zaskórniki i krosty.

Jak powstaje trądzik neuropatyczny?

Do trądziku z rozdrapania może dojść nawet przy niewielkich zmianach skórnych. Bardzo często leczą się na tę dolegliwość pacjentki z naprawdę subtelnymi zmianami, które samodzielnie próbują doprowadzić swoją skórę do „perfekcji”. Właśnie po takich „zabiegach” trafiają do gabinetu dermatologa. W swojej praktyce miałam przypadki, gdy na skórze nie było już śladu pierwotnych zmian, czyli zaskórników, natomiast cała twarz, ramiona, czy plecy pokryte były ranami, strupami i bliznami.

Trądzik przeczosowy - leczenie

Jest to dolegliwość z zakresu psychodermatolgii. Lecząc tę chorobę powinno się więc działać dwutorowo – z jednej strony leczyć zmiany skórne, z drugiej pacjentka powinna poddać się terapii u psychologa, a w ostrych przypadkach u lekarza psychiatry. Leczenie dermatologiczne i psychologiczne powinno odbywać się równocześnie.

Samo leczenie dolegliwości skórnych, bez podjęcia terapii psychologicznej, może nie przynieść pozytywnych efektów. Nawet jeśli stany zapalne i rany zostaną zaleczone, skóry pacjentki na chwilę się uspokoi i poprawi, to zawsze znajdzie ona jakąś niedoskonałość, którą będzie próbowała usunąć – co oznacza nawrót choroby.

Jak pozbyć się blizn potrądzikowych i przebarwień?

Zakończenie leczenia dermatologicznego następuje dopiero po zakończeniu leczenia psychologicznego. Blizny potrądzikowe niweluje się za pomocą laserów frakcyjnych (np. Palomar Lux 1540), mikronakłuwania (np. Dermapen), a w przypadku niektórych blizn poprzez wypełnianie kwasem hialuronowym. Przebarwienia można rozjaśnić dzięki peelingom chemicznym np. kwasem TCA, glikolowym, ferulowym, azelainowym.

Dołącz do grupy wsparcia Wizażanek, które doradzą jak najskuteczniej powstrzymać się od wyciskania krostek

Konsultacja: dr Edyta Engländer, Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm

zdjęcia: 123rf

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

24 sierpnia 2019, 13:23

Nasze propozycje