Poprzedni artykuł: Mydła naturalne. Jak powstają i czy warto ich używać? Następny artykuł: Sprawdź, jak Wizażanki oceniły wyjątkowe produkty NIVEA Q10 Plus: Perł...

Trądzik wywołany zaburzeniami hormonalnymi

Borykacie się z trądzikiem i zastanawiacie się, jakie mogą być jego przyczyny? Może warto przyjrzeć się hormonom.

Zapewne niejedna z was boryka się z trądzikiem, z którym nie może sobie poradzić, a kosmetyki i domowe sposoby stosowane od zewnątrz pomagają tylko doraźnie. Być może problem leży w hormonach. 

Trądzik hormonalny- objawy

Kiedy hormony sterydowe mają wysokie stężenie, wtedy to między innymi obniżają odporność skóry. Nietrudno zatem o rozwój bakterii, które z kolei namnażają się i prowadzą do zmian ropnych.
Wypryski, które pojawiają się na skórze ropieją głęboko, przez co nieskuteczne jest wyciskanie, które tak wiele osób praktykuje, pomimo szeroko głoszonych ostrzeżeń. Proces gojenia takiej zmiany trwa zazwyczaj kilka dni. Zmiany pojawiają się przeważnie na policzkach, brodzie, na nosie.

Trądzik hormonalny- jakie hormony zbadać?

Badań przede wszystkim nie należy robić na własną rękę. Najpierw trzeba udać się do dermatologa, który zleci ich odpowiedni zestaw. Zazwyczaj bada się testosteron, progesteron, prolaktynę, estriadol, androstedion. Warto jednak wiedzieć, że niektóre z badań należy wykonać w konkretnym dniu cyklu, aby dawały dobry obraz poziomu hormonów. Przy wypisywaniu skierowania, lekarz powinien was poinstruować, kiedy powinnyście zgłosić się na badania. 

Jak wyleczyć trądzik hormonalny

Jeżeli występują zaburzenia hormonalne, kuracja jest dostosowana indywidualnie. Pomocna bywa np. antykoncepcjahormonalna, jednak najpierw należy się skonsultować z ginekologiem-endokrynologiem. Warto też wspomagać skórę od zewnątrz za pomocą np. kosmetyków. Niektóre kobiety dodatkowo wspierają się działaniem ziół.

Zobaczcie także:  Domowe maseczki na trądzik 

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

21 marca 2019, 06:31

Zobacz także

Nasze propozycje