Poprzedni artykuł: Maska w płachcie czy maska hydrożelowa? Sprawdź, czym się różnią i dla... Następny artykuł: Natalia Siwiec ma piękne rzesy i brwi dzięki tej odżywce z Niemiec. Te...

Mam włoski na sutkach. Czy to normalne? Pytamy lekarza

Pielęgnacja, , tagi: depilacja, piersi
Włosy na sutkach wzbudzają często niepokój i sporo wątpliwości. Zapytaliśmy lekarza, czy można je usuwać i jak najlepiej to zrobić.

Tak jak cellulit, ma je większość kobiet, ale rzadko się z tym "ujawniają". Bo tak tak jak pomarańczowa skórka, włosy rosnące na sutkach traktowane są jak anomalia, której należy się wstydzić. Tymczasem są one normalnym zjawiskiem i powinny nas martwić tylko w wyjątkowych sytuacjach. Na szczęście, porastające okolice brodawki sutkowej włoski można usuwać. Najlepiej jednak wybrać do tego jak najmniej inwazyjną metodę.

Zobacz także: Tych dwóch rzeczy nie powinnaś robić przed depilacją woskiem! Chyba, że chcesz pocierpieć...

Włoski na sutkach - czy to normalne?

Zwykle porastają one nie sam sutek, tylko otaczającą go tak zwaną aureolę (otoczkę sutkową). Zauważamy je bo są ciemniejsze, grubsze i dłuższe niż meszek porastający nasze ramiona, twarz lub brzuch. W wyjątkowych sytuacjach świadczą one o zaburzeniach, które wymagają interwencji lekarskiej.

Pojawienie się owłosienia wokół brodawek sutkowych może być fizjologiczne lub patologiczne. Fizjologiczny typ pojawienia się owłosienia wokół brodawek dotyczy najczęściej kobiet o ciemnej karnacji (typ śródziemnomorski, wschodni). U takich kobiet możemy często także zauważyć drobne włosy w okolicy podnosowej (tak zwany wąsik). Są to najczęściej drobne, pojedyncze i cienkie włosy. O patologicznym owłosieniu brodawek sutkowych świadczy równoczesne występowanie włosów także na innych częściach ciała - w okolicach twarzy, klatki piersiowej (między piersiami), na plecach oraz kończynach. Ciemne, grube włosy świadczą o zaburzeniach hormonalnych i te trzeba leczyć systemowo - lekami i zabiegami kosmetycznym - tłumaczy ginekolog-położnik, dr n. med. Rafał Kuźlik z Kliniki Saskamed.

A czy można się pozbyć tych "fizjologicznych" włosów porastających brodawki sutkowe? Jak najbardziej!

Najlepszą metodą ich usunięcia są metody kosmetologiczne (np. wyrywanie pincetą). Depilacja laserowa także może być brana pod uwagę - przekonuje dr Kluzik.

Na podstawie własnych przykrych doświadczeń, odradzamy używania do depilacji sutków wosku (zbyt duże ryzyko poparzenia wyjątkowo wrażliwej w tym miejscu skóry), a zachęcamy do wypróbowania schłodzonej pasty cukrowej

Zobacz także: Wygraj jeden z 5 zestawów urządzeń do twarzy i ciała od marki Braun!

Zdjęcia: Pinterest

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

20 stycznia 2019, 08:43

Zobacz także

Nasze propozycje