Poprzedni artykuł: Sprawdź, jak eksperci z Kliniki Ambroziak odpowiedzieli na pytania Wiz... Następny artykuł: Lekki żel nawilżający na lato od Garnier przeceniony w Drogerii Natura

6 sposobów, by ciąża stała się magicznym czasem

Pielęgnacja, , tagi: ciąża, nietrzymanie moczu, Always, wkładki higieniczne
Wykorzystaj ten okres najlepiej, jak tylko można!

Niezależnie od tego, czy spodziewasz się swojego pierwszego dziecka, czy też jesteś w ciąży kolejny raz, masz prawo czuć się i być traktowana jak księżniczka. Ciąża to magiczny czas w życiu kobiety i w prosty sposób możesz sprawić, że stanie się naprawdę wyjątkowy.

W czasie ciąży kobieta zmienia się nie tylko fizycznie. Wzrost żeńskich hormonów płciowych, huśtawka nastrojów i strach przed nieznanym tworzy prawdziwą mieszankę wybuchową. Jeśli do tej pory partner narzekał na twój PMS, okres ciąży może być dla niego prawdziwym wyzwaniem! Gdy pojawi się gorszy moment, postaraj się skupić na rzeczach pozytywnych. Masz ogromny wpływ na swoje zdrowie psychiczne i ogólne samopoczucie. Ciąża jest niezwykłym stanem. Twój organizm właśnie tworzy nową istotę, czy to nie wspaniałe?

6 rewelacyjnych sposobów, by ciąża stała się czymś więcej

1. Postaw na zdrowie

Fizyczne i hormonalne zmiany zachodzące w twoim ciele mogą powodować uczucie zmęczenia. W tym okresie wyjątkowo ważne jest utrzymanie zdrowego trybu życia, który pozytywnie wpłynie zarówno na twoje samopoczucie jak i na rozwój dziecka. Zadbaj o odpowiednią aktywność fizyczną, umysłową oraz o dietę bogatą w składniki odżywcze - to one zapewnią ci dużo energii, której potrzebujesz w tym wyjątkowym czasie. Przede wszystkim pamiętaj, że w ciąży nie je się „za dwoje”, ale „dla dwojga”. Twój organizm, jak i rozwijający się płód, potrzebuje dużej ilości wszystkich składników odżywczych, a te znajdziesz głównie w nieprzetworzonych produktach. Oprócz warzyw i owoców należy pamiętać o zdrowych kwasach tłuszczowych, które znajdziemy nie tylko w rybach (np. łosoś, makrela), ale także w awokado czy orzechach. W diecie kobiety ciężarnej nie powinno zabraknąć produktów mlecznych, ponieważ pomagają przy zwiększonym zapotrzebowaniu na białko i wapń. Istotnym elementem menu będą też jaja. Zawierają cholinę – niezbędny składnik odżywczy dla zdrowia i rozwoju mózgu. Ponadto są bogate w wiele różnych witamin i żelazo. Zielone warzywa dostarczają za to kwas foliowy. W okresie ciąży lepiej nie eksperymentować z suplementami diety na własną rękę. Dzięki regularnym badaniom i zgłaszaniu niepokojących objawów lekarz może w porę zareagować i wdrożyć odpowiednie leczenie lub suplementację.

2. Nie daj sobie popsuć humoru detalami

W organizmie kobiety oczekującej dziecka zachodzi wiele zmian, które warto oswoić, aby nie wpływały na codzienne życie. Wzrost wydzieliny z pochwy jest częstym objawem ciąży, dlatego warto sięgnąć po wkładki higieniczne, które pomogą ci utrzymać uczucie świeżości w ciągu dnia. Always Dailies Fresh & Protect oferują komfort i ochronę, na których możesz polegać. Zostały przebadane dermatologicznie i nadają się do codziennego użytkowania. Wkładki są cienkie i elastyczne, dzięki czemu dopasują się do wszystkich rodzajów bielizny. Always Dailies neutralizują też nieprzyjemne zapachy – z nimi przyszłe mamy mogą poczuć się pewnie i świeżo!

3. Zacznij pisać dziennik

Ciąża to ciekawy etap w życiu każdej kobiety. Dlatego ekscytujące będzie zapisywanie swoich emocji i uczuć. Warto prowadzić dziennik lub pamiętnik, w którym możesz uwieczniać swoje myśli. Wiele kobiet pisze blogi lub kręci vlogi, aby upamiętnić swoją ciążę. Już masz swój blog? A co powiesz na odręcznie pisane listy do swojego dziecka, w których opisujesz swoje uczucia i zniecierpliwienie? Wyobrażasz sobie, jak za 20 lat przeczytacie je wspólnie?

4. Ciesz się wytężonymi zmysłami

Podczas ciąży twoje zmysły są bardziej wzmocnione i dają ci możliwość doświadczenia życia w zupełnie nowym świetle -  odwiedź lokalny park, spaceruj boso po mokrej trawie. Zwróć uwagę na zapach kwiatów, śpiew ptaków w oddali lub wiewiórkę biegnącą w stronę drzewa. Wytężone zmysły, które są wynikiem ciąży, mogą przynieść ci wiele radości i przewartościować twoje życie. Kiedy tak naprawdę miałaś czas, by być „tu i teraz”? Ciąża to doskonały czas, by spróbować medytacji. A jeśli to dla ciebie wyższa szkoła jazdy, zacznij od ćwiczenia „uważności”. Mindfulness uważany jest za jedną z lepszych technik panowania nad emocjami i stresem. Polega na skupianiu na tym, jak bodźce zewnętrzne wpływają na twoje ciało i umysł z jednoczesną próbą niezwracania uwagi na myśli.

5. Przygotuj się… z rozsądkiem

Poświęć ten czas na uczenie się rodzicielstwa. Macierzyństwo jest satysfakcjonującym doświadczeniem, ale tylko dla tych, którzy są mentalnie przygotowani i świadomi wyzwań. Pamiętaj jednak, że bycie mamą i tak czymś cię zaskoczy! Czytaj różne poradniki, obserwuj blogi, czytaj artykuły, pisane przez lekarzy. Poczujesz rosnącą satysfakcję i szczęście, wiedząc, że jesteś lepiej przygotowana na przyszłość. Poznawaj różne podejścia, ale niczego nie deklaruj. Nie mów, że ty nigdy czegoś nie zrobisz lub na pewno coś zastosujesz. Nie oceniaj innych matek. Miej otwarty umysł.

6. Rozmawiaj więcej z rodzicami

To najlepszy czas na poprawę relacji z rodzicami. Dzielenie się wiedzą na temat tego, jak wychowali swoje dzieci, z pewnością okaże się pomocne. Już za moment i ty będziesz matką. Niech mama opowie ci o swoich przeżyciach, wzruszających momentach i wyzwaniach, które ją zaskoczyły. Czy teraz, z perspektywy czasu, coś by zmieniła? Takie szczere rozmowy na pewno przyniosą łzy wzruszenia, ale nie zabraknie też zabawnych anegdot. To dobry moment, by wyrazić swoją wdzięczność i posłuchać rad (chociaż wcale nie musisz ich wcielać w życie!). Uwierz, że twoja mama miała takie same rozterki, co ty.

Materiał powstał z udziałem marki Always


Nasze propozycje