Poprzedni artykuł: Lekki żel nawilżający na lato od Garnier przeceniony w Drogerii Natura Następny artykuł: Jakie wyróżniamy rodzaje i typy skóry?

Fakty i mity na temat higieny intymnej w ciąży

Pielęgnacja, , tagi: ciąża, nietrzymanie moczu, Always, wkładki higieniczne
Nadszedł czas rozwiać wszelkie wątpliwości!

Ciało kobiety ulega wielu zmianom hormonalnym podczas ciąży, które mogą prowadzić na przykład do nadmiernej potliwości lub zwiększenia ilości wydzieliny z pochwy. Intensywność tych zmian jest kwestią indywidualną i może różnić się między kobietami. Mimo wszystko każda przyszła mama powinna znać ABC higieny intymnej w czasie ciąży.

Jak dbać o higienę w czasie ciąży?

Higiena jest ważną częścią codziennej rutyny na każdym etapie życia, jednak w trakcie oczekiwania na dziecko warto poświęcić jej jeszcze więcej uwagi. Wynika to z faktu, że w czasie ciąży ciało kobiety ulega wielu zmianom hormonalnym. Niektóre panie skarżą się na zwiększenie ilości wydzieliny z pochwy. Jest to zupełnie normalny objaw ciąży, który może jednak powodować dyskomfort. Inne panie mogą odczuwać nadmierną potliwość lub mniejsze nawilżenie pochwy, które prowadzi do otarć w czasie współżycia. W czasie ciąży warto więc postawić na profilaktykę, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Przedstawiamy wam podstawowe fakty i mity na temat higieny miejsc intymnych w tym szczególnym okresie.

Fakt: Ubranie, które nosisz ma znaczenie

Kobiety w ciąży doświadczają zwiększonego wydzielania z pochwy, co czasami stymuluje wzrost bakterii. Prostym rozwiązaniem dla utrzymania higieny osobistej jest noszenie bielizny z czystej bawełny oraz unikanie bardzo obcisłych dżinsów lub spodni, aby utrzymać cyrkulację powietrza między ubraniem a skórą. To utrzyma twoją pochwę suchą i ograniczy rozwój bakterii. Aby uniknąć częstych zmian bielizny, postaw na wkładki higieniczne, które pomogą ci utrzymać uczucie suchości i komfortu.

Fakt: Wydzielina z pochwy i nietrzymanie moczu to powszechne objawy podczas ciąży

Pod koniec ciąży, gdy płód jest już naprawdę sporych rozmiarów, zaczyna uciskać inne narządy, np. przeponę czy pęcherz moczowy. W wyniku ruchów dziecka, kichnięcia czy nagłego śmiechu może dojść do mimowolnego wycieku moczu. Ponadto, wzrost wydzieliny z pochwy jest często jednym z najwcześniejszych objawów ciąży. Stosowanie wkładek higienicznych jest dobrym rozwiązaniem na co dzień. Always Dailies są cienkie, dopasowują się do bielizny i neutralizują nieprzyjemne zapachy. Zostały przebadanie dermatologiczne, dzięki czemu są delikatne dla skóry i odpowiednie do codziennego użytkowania. Technologia wchłaniania marki Always, której ufasz sprawia, że na wkładkach Always Dailies możesz polegać przez cały dzień!

Mit: Irygacja pochwy służy zdrowiu, szczególnie po seksie

Absolutnie nie! Podczas płukania pochwy (niezależnie jakimi środkami) niszczymy mikroflorę bakteryjną. Tworzą ją tysiące pożytecznych bakterii, które dbają o pH miejsc intymnych i chronią przed infekcjami. Po stosunku płciowym nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych czynności poza zwykłym podmyciem okolic krocza i opróżnieniem pęcherza w celu usunięcia bakterii z cewki moczowej.

Mit: Do mycia trzeba używać specjalnych płynów

Wystarczy woda i mydło o jak najkrótszym składzie. Lepiej unikać niepotrzebnych produktów, w tym intensywnie pachnących mydeł, ponieważ mogą one zaburzać równowagę pH, która jest bardzo ważna dla dobrego zdrowia pochwy.

Mit: Można samodzielnie stosować leki z apteki

W przypadku pojawienia się objawów infekcji zdecydowanie należy udać się do lekarza. Choć w aptece znajdziemy szereg preparatów dla kobiet dostępnych bez recepty, w ciąży nie należy sięgać po nie na własną rękę.

Materiał powstał z udziałem marki Always


Nasze propozycje