Poprzedni artykuł: Wysuszająca szminka i wiatr zniszczyły moje usta. Pomógł dopiero... ko... Następny artykuł: Krwawiące dziąsła? Zobacz, jak prawidłowo myć zęby!

Włókniaki, czyli wystające znamiona na skórze. Sprawdź, czy trzeba je usuwać

Pielęgnacja, , tagi: skóra
Drobne guzki pojawiające na szyi, powiekach czy pod pachami szpecą skórę i mogą powodować dyskomfort. Podpowiadamy, kiedy i jak się ich pozbyć!

Zastanawia cię, czym są te drobne, często wiszące grudki, pojawiające się w różnych miejscach na ciele? To nowotwory. Ale nie panikuj! Bo nazywane zwykle brodawkami włókniaki (fibroma) to nowotwory łagodne, których jedyną wadą jest to, że odbierają urodę ich posiadaczce i - drażnione - mogą boleć. W przeciwieństwie do niektórych zmian barwnikowych, włókniaków nie trzeba usuwać. Ale można to robić i czasem naprawdę warto!

Fot.: Pinterest

Zobacz także: Włoski na sutkach - usuwać czy nie?

Włókniaki - czym są i jak je usunąć

Włókniaki to powstające z tkanki łącznej guzki. Są wrodzone (włókniaki miękkie), albo nabyte (włókniaki twarde), będące efektem urazu, miejscowego stanu zapalnego lub ukąszenia owada. Powstawaniu włókniaków sprzyja otyłość, choroby endokrynologiczne i cukrzyca, zaburzenia hormonalne oraz ciąża. Zwykle mają one kilka milimetrów, ale mogą osiągnąć rozmiar nawet 5 cm. Zwykle nie powodują żadnych dolegliwości, a regularnie drażnione (ubraniem, biżuterią) mogą przerodzić się w stan zapalny. Dlatego czasem dobrze jest je usunąć.

Popularną domową metodą pozbywania się brodawek było zawiązywanie ich nitką. Ale my zdecydowanie odradzamy stosowania tego patentu! Dlaczego? Bo tylko dermatolog może stwierdzić, czy faktycznie mamy do czynienia z włókniakiem, a nie podobnie wyglądającym i śmiertelnie niebezpiecznym rakiem skóry - czerniakiem. Innym powodem, dla którego lepiej zrezygnować z samodzielnego usuwania włókniaków jest pewne ryzyko komplikacji. Włókniak może być mocno unaczyniony i przy jego usuwaniu może pojawić się sporo krwi.

A jak usuwa się brodawki? Zwykle po konsultacji z dermatologiem mamy do wyboru cztery metody:

  • elektrokoagulację, czyli bezbolesne usuwanie fibromy prądem o wysokiej częstotliwości, który powoduje ścinanie białek znajdujących w ścianach włókniaka,
  • laser, który zapewnia bezkrwawe usunięcie włókniaka, powodując odparowanie uwodnionej tkanki guzka,
  • krioterapię, czyli wymrożenie zmiany ciekłym azotem o temperaturze -140 stopni Celsjusza oraz
  • wykonywane w znieczuleniu miejscowym wycięcie chirurgiczne, które zalecane jest zwłaszcza przy większych brodawkach.

Zobacz także: Ta dziewczyna myślała, że zrobił jej się zwykły zaskórnik - prawda okazała się... przerażająca!

Po części tych zabiegów może na skórze pozostać niewielka blizna. Trzeba też liczyć się z tym, że wycięcie brodawki nie gwarantuje, że po jakimś czasie znowu ona nie odrośnie ona w tym samym miejscu lub obok.

zdjęcia: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

24 marca 2019, 20:53

Zobacz także

Nasze propozycje