Poprzedni artykuł: Jakie wyróżniamy rodzaje i typy skóry? Następny artykuł: W Rossmannie kupicie maseczkę na brzuch. Pomoże pozbyć się tkanki tłus...

Uwaga na wolne rodniki! Te tajemnicze cząsteczki to wrogowie młodej i jędrnej skóry. Powstają przez stres, spaliny i nałogi

Wolne rodniki w ograniczonej ilości są naturalną częścią twojego organizmu. Gdy powstaje ich zbyt wiele, powodują poważne choroby i przedwczesne starzenie. Jak się przed nimi bronić?

Reklamy kosmetyków do twarzy i etykiety ekożywności osaczają nas hasłami typu „walcz z wolnymi rodnikami”, „silne działanie antyoksydacyjne”. Zapamiętujemy, że oksydacja to zło, a antyoksydacja – samo dobro. Jednak mało kto rozumie te pojęcia i wie, skąd wolne rodniki się biorą i jak naprawdę szkodzą naszej skórze. Postaramy się to wyjaśnić!

Czym są wolne rodniki?

Wolne rodniki, czyli oksydanty, to uszkodzone atomy tlenu, które powstają w naszym organizmie naturalnie. Około 5 proc. tlenu z wdychanego powietrza podczas procesów metabolicznych traci jeden z elektronów, a co za tym idzie – równowagę. Atomy tlenu potrzebują parzystej liczby elektronów i są w stanie podjąć agresywną walkę o brakującą cząstkę. Taki wolny rodnik uwalnia się i rusza w poszukiwaniu atomu, któremu może elektron odebrać. Gdy zaatakuje atom tlenu, to „ofiara” staje się oksydantem. Gorzej, że tacy agresorzy podejmują też walkę z cząsteczkami białka, czyli uszkadzają nasze tkanki – błony komórkowe, łańcuchy DNA...

Na szczęście nasz organizm umie sobie radzić z tym problemem. Pewna ilość wolnych rodników jest wręcz potrzebna, bo uczestniczą w leczących infekcje procesach zapalnych. Później są neutralizowane przez wytwarzane w ciele enzymy i hormony z grupy antyoksydantów (np. estrogen, koenzym Q10 itd.). Póki w organizmie panuje równowaga oksydantów i antyoksydantów, wszystko jest w porządku.

Schemat powstawania wolnych rodników

Czym grozi nadmiar wolnych rodników?

W nadmiarze wolne rodniki działają jak wroga armia, niszcząca wszystko, co napotka na swojej drodze. W naczyniach utleniają cholesterol, przyczyniając się do rozwoju miażdżycy i chorób serca. Sprzyjają udarom mózgu i demencji, zwyrodnieniom stawów i chorobom okulistycznym. Najgroźniejsze jest uszkadzanie DNA komórek – w ten sposób wolne rodniki mogą prowadzić do rozwoju nowotworów.

Nadmiar oksydantów ma także mniej poważne, ale widoczne gołym okiem konsekwencje. Przyspiesza starzenie się skóry! Dlaczego? Wolne rodniki niszczą włókna kolagenu i elastyny, przez co tracimy jej jędrność i szybciej zauważamy głębokie zmarszczki. W dodatku atakują lipidy, czyli tłuszcze, które zapewniają nam optymalne nawilżenie i ochronę.

Skąd się bierze nadmiar wolnych rodników?

Żyjemy w zanieczyszczonym środowisku, więc nasze organizmy są bardziej narażone na wpływ oksydantów niż organizmy naszych przodków. Ich powstawanie przyspiesza np. wdychanie spalin. Bardzo duży wpływ ma także niehigieniczny tryb życia (stres, niewyspanie) oraz używki, szczególnie palenie papierosów i nadmiar alkoholu. Uwalnianiu oksydantów sprzyja też opalanie oraz dieta składająca się ze smażonych posiłków i wysoko przetworzonej żywności. Jeśli chcesz zachować młodą skórę, unikaj więc niezdrowych przekąsek, takich jak czipsy, frytki, paluszki, słodycze czy fast foody...

Jak walczyć z wolnymi rodnikami?

Żeby zapobiec zmarszczkom i chorobom musimy działać dwutorowo: unikać największych „przyjaciół” wolnych rodników i dostarczać ciału dodatkowych antyoksydantów. Aby zahamować powstawanie tych agresywnych cząsteczek, warto prowadzić jak najbardziej naturalny i spokojny styl życia. Ideałem jest wyprowadzka do domu na wsi i znalezienie mało stresującej pracy, ale nie podejrzewamy, że będziecie gotowe na taką rewolucję :)

Zacznijcie więc od wyrzucenia z diety przetworzonych produktów „z paczki”, unikajcie alkoholu i koniecznie rozstańcie się z papierosami! Porcja frytek raz na jakiś czas nie zaszkodzi, ale każdy spalony papieros przybliża widmo przedwczesnych zmarszczek... Najlepiej zupełnie zrezygnować z nałogu, Jeśli jednak jest to niemożliwe, warto rozważyć alternatywne rozwiązania, takie jak np. podgrzewacze tytoniu. Jak wykazały badania zespołu prof. Gunnara Jeschke z Uniwersytetu w Zurychu, dzięki technologii Heat-not-burn (podgrzewanie bez spalania) zastosowanej w podgrzewaczach tytoniu IQOS, wytwarza się aerozol, w którym liczba wolnych rodników jest zredukowana o 99 proc. – w porównaniu z ich zawartością w dymie papierosowym (publikacja w „Chemical Research in Toxicology” z kwietnia 2019).

Drugą ścieżką walki z wolnymi rodnikami jest wprowadzenie naturalnych antyoksydantów do diety i stosowanie kosmetyków z dobroczynnymi składnikami. Do najważniejszych obrońców przed oksydacją należą witaminy C i E, na których oparte są składy wielu serów pielęgnacyjnych z kategorii anti-aging. Z wolnymi rodnikami (oraz z trądzikiem) walczy także napar z czystka.

Dieta bogata w antyoksydanty

Z kolei dieta bogata w antyoksydanty składa się z warzyw i owoców (szczególnie tych czerwono-pomarańczowych, bogatych w beta-karoten), pełnoziarnistych węglowodanów i zdrowych tłuszczy (oliwa, ryby morskie, orzechy). Genialne właściwości antyoksydacyjne ma także likopen, zawarty w pomidorach, a w rekordowych ilościach – w koncentracie pomidorowym. Łyżeczka koncentratu dziennie podziała jak najlepszy kosmetyk :)

zdjęcia: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

11 lipca 2020, 12:17

Nasze propozycje