Poprzedni artykuł: Upolować tę świetną i niedrogą maskę do twarzy to sztuka! Podpowiadamy... Następny artykuł: Nowe buty obcierają? Znamy tani sposób na pozbycie się tego problemu

Wrastające paznokcie stóp to poważny problem. Sprawdź, jak go uniknąć!

Ból, opuchlizna, a nawet krwawienie - o to przykre objawy świadczące o wrastaniu paznokcia. Wyleczenie tej dolegliwości jest bolesne i zwykle wymaga interwencji chirurgicznej.

Paznokieć - najczęściej dużego palca u stopy - może zacząć wrastać pod przylegającą do niego z boku skórę z wielu powodów. Zwykle delikwent, który cierpi na tę nieprzyjemną dolegliwość, sam sobie musi na nią "zapracować". Skłonność do wrastania paznokci bywa wrodzona, ale najczęściej problem ten powoduje niewłaściwa pielęgnacja stóp lub ich nadmierna "eksploatacja"

Pinterest

Dlaczego paznokcie wrastają w skórę?

Paznokcie u stóp zaczynają wrastać, gdy:

  • źle je obetniemy,
  • wycinając skórki, skaleczymy tak zwany wał paznokciowy,
  • nosimy buty na wysokim obcasie i z wąskimi czubkami,
  • uszkodzimy paznokieć, uderzając się w niego,
  • wykonujemy ćwiczenia wyjątkowo obciążające stopy
  • mamy nadwagę
  • cierpimy na grzybicę.

Zobacz także: Z pedicuru na ostry dyżur?! Przez błąd kosmetyczki kobieta trafiła do szpitala

Co zrobić, gdy paznokcie zaczynają wrastać?

Gdy paznokieć wrasta w przylegającą do niego skórę, pojawia się opuchlizna, a chodzenie czy nawet zakładanie butów zaczyna boleć. Jeśli wrastający paznokieć przebije skórę, palec zacznie krwawić. A gdy dojdzie do bakteryjnego zakażenia ranki, przy paznokciu zacznie zbierać się ropa. Co zrobić w takiej sytuacji?

Najlepiej udać się do specjalisty zaraz po zauważeniu jakichkolwiek objawów - radzi Joanna Kalbarczyk z Gabinetu Specjalistycznego Pielęgnacji Dłoni i Stóp. - Leczenie jest sprawą indywidualną i zależną od przyczyny wrastania paznokcia. Czasem wystarczy odpowiednie podcięcie i tamponowanie, kiedy indziej konieczne jest założenie klamry, rekonstrukcja lub przygotowanie tak zwanej ortezy.

Zobacz także: Gwiazda TVN pokazała prawdę o tańcu. Tak wyglądają jej stopy zmasakrowane treningami

Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

Radzenie sobie z wrastającym paznokciem jest bolesne i uciążliwe, dlatego dobrze jest tej dolegliwości ze wszystkich sił zapobiegać. W salonie kosmetycznym należy czujnym wzrokiem obserwować używane do pedicure'u narzędzia - powinny być sterylne. Samemu nie obcinać paznokci zbyt krótko i nie nadawać im przesadnie zaokrąglonego kształtu. Nie katować stóp niewygodnym obuwiem i ekstremalnymi ćwiczeniami. A jeśli już paznokieć zacznie nam wrastać, lepiej nie zwlekać z wizytą u lekarza, bo mały problem może przerodzić się prawdziwą katastrofę...

zdjęcia: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

23 marca 2019, 19:31

Zobacz także

Nasze propozycje