Poprzedni artykuł: Natalia Siwiec zdecydowała się na zaskakujący zabieg! Dzięki niemu będ... Następny artykuł: Ten uwielbiany przez gwiazdy i polecany przez makijażystów krem kupisz...

Wyciskanie pryszczy może być śmiertelnie niebezpieczne. Uważaj na 'trójkąt śmierci'!

Pielęgnacja, , tagi: trądzik
Przez wyciskanie krostek w pewnych miejscach na twarzy możesz wylądować w szpitalu albo skończyć jeszcze gorzej...

Każdy kiedyś słyszał, że wyciskanie pryszczy może się źle skończyć, ale dotąd zwykle straszono nas takimi konsekwencjami, jak odnawiający się stan zapalny, popękane naczynka krwionośne lub trwała blizna na skórze. Tymczasem okazuje się, że wyciskanie uciążliwej krostki jest dużo bardziej ryzykowne. Wyduszanie pryszcza na nosie i w okolicach górnej wargi może skończyć się zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych albo zakrzepowym zapaleniem zatoki jamistej. A obie te choroby prowadzą czasami do śmierci.

Fot.: Pinterest

Zobacz także: Amerykanka robi karierę wyciskając pryszcze w telewizji!

Gdzie znajduje się trójkąt śmierci?

Trójkąt śmierci to obszar na twarzy, który obejmuje górną wargę i nos. Podstawą tego umownego trójkąta jest właśnie górna warga, a oba jego boki tworzą krawędzie nosa. To miejsce na twarzy jest w specyficzny sposób unaczynione żylnie: żyły nosa i wargi łączą się z układem żylnym szyi przez żyłę twarzową, a poprzez żyłę kątową i żyłę oczną górną i dolną wnikają do tak zwanej zatoki jamistej. Znajdująca się w czaszce zatoka jamista zbiera krew żylną z górnej wargi, jam nosa, zatok przynosowych, jamy nosowo-gardłowej, gardła i oczodołów. Ze względu na swoją gąbczastą strukturę jest ona bardzo podatna na powstawanie zakrzepów (czopów ze zlepionych płytek krwi). Gdy wyciskamy pryszcza, bardzo często wprowadzamy znajdujące się w nim bakterie wgłąb skóry. A to oznacza, że stan zapalny ze skóry może żyłami znajdującymi się w obrębie trójkąta śmierci przenieść się do zatoki jamistej i spowodować na przykład jej zakrzepowe zapalenie. A 30 procent ludzi, u których zdiagnozowano tę chorobę umiera! 

Fot.: Pinterest

Dlatego dobrze jest powstrzymać się od samodzielnego wyciskania krostek i czyszczenie naszej cery pozostawić profesjonalistom (np. kosmetyczce).

zdjęcia: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

25 marca 2019, 17:52

Zobacz także

Nasze propozycje