Poprzedni artykuł: Anna Lewanowska zdradza swój sposób na cellulit! Używa bardzo znanych... Następny artykuł: Test redakcji: Ten kosmetyk to pogromca zaskórników!

Uwaga na melasmę! Sprawdź, czy nie grożą ci przebarwienia skóry

Szpecącym skórę przebarwieniom łatwiej zapobiegać, niż je usuwać. Zdradzamy, kto jest najbardziej narażony na melasmę, i jak uchronić twarz przed brązowymi plamami.

Natura znowu dała w kość kobietom! Bo to właśnie na naszych skórach najczęściej pojawiają się przebarwienia. Brązowe plamy powstające w wyniku nagromadzenia w skórze nadmiaru barwnika występują tylko u około 10 procent mężczyzn. Tymczasem, z przeprowadzonego w 2007 roku badania wynika, że przebarwienia to problem 30 procent mieszkanek Europy w wieku 20-30 lat oraz aż 40 procent Europejek w wieku 30-50 lat. Na szczęście melasmie można zapobiegać! Wystarczy wiedzieć, jak się przed nią bronić i w jakich sytuacjach jest się na nią najbardziej narażoną

Fot.: Pinterest

Komu grozi melasma?

Melasma (ostuda, przebarwienia) to nieregularne brązowe plamy umiejscowione na twarzy - zwykle na czole, policzkach, górnych wargach. Wbrew powszechnemu mniemaniu, słońce nie jest główną przyczyną ich powstania, a jedynie ich katalizatorem - wyjątkiem są tylko tak zwane przebarwienia starcze i piegi. Zwykle melasma to efekt nakładających się na siebie okoliczności. Przebarwienia mogą powstać po uszkadzających skórę zabiegach (np. kosmetycznych) lub jako skutek uboczny przyjmowania niektórych leków (np. antybiotyków, leków psychotropowych). Do grupy podwyższonego ryzyka należą osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy, kobiety z chorymi jajnikami, będące w ciąży lub te stosujące antykoncepcję hormonalną.

Zobacz także: Prosty i tani sposób na przebarwienia - efekty tego triku podbijają internet!

Jak powstaje melasma?

Za przebarwienia na skórze odpowiada barwnik melanina - ten sam, któremu zawdzięczamy efekt opalonej skóry. Ten wytwarzany przez melanocyty pigment ma za zadanie bronić komórki skóry (ich jądra i DNA) przed uszkodzeniem. Gdy miejscowo zbierze się go zbyt wiele, na skórze pojawia się brązowa plama. Czyli takie miejscowe i długotrwałe (opalenizna sama znika, a przebarwienia - nie) nagromadzenie barwnika to efekt błędu, do którego doszło w trakcie obronnej reakcji organizmu na szkodliwe bodźce. 

Jak zapobiegać przebarwieniom?

Usuwanie przebarwień to proces długotrwały i zwykle dość kosztowny. Podczas zlecanych i zwykle wykonywanych przez lekarzy zabiegów złuszcza się skórę oraz wyhamowuje proces tworzenia melaniny. W walce z melasmą wykorzystuje się kwas kojowy, kwas azaleinowy, retinoidy, kwas glikolowy oraz kwas trójchlorooctowy. Efekty przynosi też laseroterapia. Żeby usunąć przebarwienia trzeba jednak zwykle poddać się całej serii zabiegów. Trzeba się też liczyć z tym, że skóra, na której już były przebarwienia, po ich usunięciu zaczyna mieć do ich powstawania skłonność. Dlatego właśnie tak ważne jest zapobieganie powstawaniu melasmy. A jak to robić? Przede wszystkim obficie i regularnie smarować się kremami zawierającymi filtry przeciwsłoneczne - co najmniej SPF 30. W przypadku wyjątkowych predyspozycji do powstawania przebarwień (np. w trakcie ciąży, klimakterium, leczenia antybiotykami) twarz powinno się smarować kremem z SPF 50 i zasadniczo unikać słońca.

Zobacz także: Pożegnaj się z potrądzikowymi przebarwieniami! Co zrobić, żeby ślady po krostkach zniknęły?

Nie wiesz, jaki krem z filtrem wybrać? Oto nasze typy! Będą z nich zadowolone nawet posiadaczki cery tłustej i trądzikowej:

zdjęcia: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

22 stycznia 2019, 15:17

Zobacz także

Nasze propozycje