Poprzedni artykuł: Dzięki temu serum pory skóry stają się niewidoczne, a buzia przestaje... Następny artykuł: Wypróbuj antytrądzikową maseczkę prosto ze starożytnej Azji!

To będzie jeden z najsilniejszych trendów pielęgnacyjnych 2019 roku! Szukamy kosmetyków bez wody

Woda to najważniejszy składnik większości kosmetyków, ale w 2019 roku będziemy szukać produktów, w których zostanie ona zastąpiona składnikami, które bardziej przysłużą się skórze.

Jest zwykle jednym z najważniejszych składników kosmetyków i stanowi od 70 do 80 procent ich objętości. Wodę znajdujemy na najwyższej pozycji w spisach składników kremów do twarzy, balsamów do ciała, szamponów... Ale ludzie na całym świecie coraz częściej szukają produktów pielęgnacyjnych, w których wodę zastąpiono innym składnikiem. I zwykle robią to, by lepiej zadbać o swoją skórę. Bo woda w kosmetykach może - zamiast nawilżać skórę - naruszać jej naturalną barierę wodno-lipidową i czynić ją mniej odporną na działanie szkodliwych czynników środowiskowych.

Zobacz także: Na te pięć składników w kosmetykach do pielęgnacji trzeba uważać!

Co zastąpi wodę w kosmetykach?

Trend na zastępowanie wody w kosmetykach innymi składnikami przyszedł do nas z Korei Południowej. Tamtejsi producenci kosmetyków dość szybko zorientowali się, że duża ilość wody w produktach do pielęgnacji ciała nie tylko nie służy skórze, ale wręcz może jej szkodzić. Przede wszystkim woda, zamiast ją nawilżać, może powodować jej wysychanie. Cząstki wody są zbyt duże, żeby wniknąć w skórę. I ma to sens! Bo gdybyśmy chłonęli wodę jak gąbka, to po każdej kąpieli wychodzilibyśmy z wanny znacznie więksi. ;-) Niestety, woda nie tylko nie nawilża skóry, ale może naruszać jej ochronną barierę, czyniąc ją bardziej podatną na ataki grzybów i bakterii. Ponadto, kosmetyki, które nie zawierają wody wymagają stosowania mniejszych ilości substancji emulgujących (łączących tłuszcze z wodą) oraz konserwantów, które mogą podrażniać skórę.

Coraz więcej producentów kosmetyków, naśladując swoich koreańskich kolegów, zastępuje w swoich produktach wodę innymi substancjami, które nie tylko sprawdzają się jako nośniki składników aktywnych, ale też same w sobie pielęgnują skórę. Są to zwykle:

Zobacz także: Sprawdź, co powinnaś jeść, żeby nawilżyć skórę od wewnątrz!

Kosmetyki, w których składzie nie ma wody nie są najłatwiejsze do znalezienia. Warto jednak ruszyć na poszukiwania i wybierając produkty, które jej nie zawierają, przysłużyć się swojej cerze, i... naszej planecie. Trzeba bowiem pamiętać także o tym, że wykorzystywanie wody do produkcji kosmetyków nie jest zbyt ekologicznym rozwiązaniem.

zdjęcia: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

21 kwietnia 2019, 22:22

Zobacz także

Nasze propozycje