Poprzedni artykuł: Masz kłopoty z cerą? Zrób sobie maseczkę z kiszonej kapusty! Następny artykuł: Ten gadżet "zdejmuje" z twarzy 10 lat

Twoje paznokcie zrobiły się żółte? Upewnij się, czy to nie objaw poważnej choroby!

Paznokcie robią się żółte nie tylko przez nadużywanie kolorowych lakierów. Ich zażółcenie może być skutkiem poważnej choroby.

Zauważyłaś, że twoje paznokcie zrobiły się żółto-zielone? Jeśli na dodatek ich płytka wyraźnie stała się grubsza, a wzrost w zasadzie się zatrzymał, masz dobry powód, żeby zgłosić się do lekarza. Dlaczego? Możliwe, że cierpisz na tak zwany zespół żółtych paznokci (Yellow Nail Syndrome). To oznacza, że twoje żółte paznokcie to tylko efekt uboczny naprawdę poważnych chorób.

Fot.: Pinterest

Zobacz także: Pokazała na Facebooku zdjęcie nietypowego paznokcia. Dowiedziała się, że ma... raka!

Choroby, którym towarzyszy zespół żółtych paznokci

Zwykle pożółkłe paznokcie traktujemy jak nieprzyjemny skutek uboczny pięknego manicuru i niezbyt się tym przyjmujemy. Znamy przecież domowe sposoby na przywrócenie płytkom paznokci ich naturalnego wyglądu. Jeśli jednak nasze paznokcie mają nie tylko żółto-zielony odcień, ale stały się też wyraźnie grubsze i rosną znacznie wolniej niż kiedyś, to warto sprawdzić czy nie masz grzybicy lub na przykład... zapalenia tarczycy. Brzmi niewiarygodnie, ale zespół żółtych paznokci to objaw, który może towarzyszyć między innymi:

  • reumatoidalnemu zapaleniu stawów,
  • toczeniowi rumieniowatemu i
  • niektórym nowotworom.

Zespół żółtych paznokci występuje też czasem u osób z przewlekłym zapaleniem oskrzeli lub zapaleniem zatok. W złagodzeniu tego objawu - oprócz wyleczenia choroby będącej jego bezpośrednią przyczyną - pomocne jest przyjmowane doustnie witaminy E oraz cynku.

Zdjęcie główne: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

20 września 2019, 21:29

Nasze propozycje