Poprzedni artykuł: Pięknie podkreślają opaleniznę, potrafią ją nawet 'zastąpić'... Poznaj... Następny artykuł: Tego patentu na trądzik jeszcze nie znałyśmy! Z krostkami poradzi sobi...

Złuszczanie może szkodzić skórze! Sprawdź, kiedy zrezygnować z peelingu

Zawsze myślałyśmy, że złuszczanie jest najlepszą rzeczą, jaką możemy zaoferować naszej cerze. Tymczasem eksperci ostrzegają, że przez nieumiejętne stosowanie peelingu możemy sobie narobić poważnych problemów.

Na to nie byłyśmy przygotowane! Stały element naszej pielęgnacji okazał się być dla poważnym zagrożeniem dla zdrowia i urody naszej skóry. Przez peeling cera może stać się nadwrażliwa, brzydko zaczerwieniona, a nawet pokryć się trądzikiem różowatym! Nadmiernie złuszczana skóra zamiast bić młodzieńczym blaskiem, zaczyna też szarzeć. Nie bez powodu eksperci zalecają przy używaniu kosmetyków złuszczających zachować ostrożność i umiar.

Nadmierne złuszczanie powoduje uszkodzenie warstwy hydrolipidowej, co skutkuje odwodnieniem nie tylko naskórka, ale także głębszych warstw skóry. Może też ono doprowadzić do nadwrażliwości skóry na warunki atmosferyczne oraz substancje aktywne w kosmetykach - ostrzega Ewa Guba, kosmetyczka z warszawskiego salonu Tallulah Hair & Beauty. - Zbyt częste złuszczanie może spowodować również rozszerzenie naczyń krwionośnych, którego efektem będzie utrzymujący się na skórze rumień lub wręcz trądzik różowaty. Zbyt częste złuszczanie powoduje też, że zamiast pozbyć się szarości cery, jeszcze ją pogłębiamy. A dzieje się tak w związku z tym, że odwodniona i pozbawiona lipidów skóra nie ma się jak zregenerować i odbudować.

mat. prasowe

Zobacz także: "Superzdzierak, usuwa wągry i zaskórniki, super wygładza cerę" - który kosmetyk Ziai tak działa?

Jak stosować peeling i kiedy z niego zrezygnować?

Specjaliści przekonują, że w złuszczaniu cery umiar jest najważniejszy. Dlatego, zanim sięgniesz po peeling enzymatyczny czy ziarnisty, sprawdź, czy któryś z używanych już przed ciebie kosmetyków nie ma przypadkiem właściwości złuszczających.

Jeżeli stosujemy już do pielęgnacji twarzy złuszczający preparat do mycia, serum lub krem, nie ma potrzeby robienia sobie dodatkowego peelingu - przekonuje Ewa Guba. - Wystarczy jeden produkt, który ma w swoim składzie enzymy lub kwasy.

Są też sytuacje, w których ze złuszczania skóry powinno się w ogóle zrezygnować. Peelingu na pewno nie powinno się robić skórze pokrytej ropnymi stanami zapalnymi, gdyż może tylko nasilić jej problemy. Ze złuszczania należy też zrezygnować przy opryszczce, nadżerkach i takich chorobach jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Błędem też jest stosowanie peelingu po depilacji czy opalaniu - po takich "doświadczeniach" skóra potrzebuje czasu, żeby się zregenerować. Dużym błędem jest też złuszczanie przesuszonej skóry. Zamiast usuwać pokrywające twarz suche skórki którymś z dostępnych w sprzedaży "zdzieraków", trzeba po prostu uzbroić się w cierpliwość.

Złuszczanie łuszczącej się skóry może tylko pogorszyć jej stan - tłumaczy Guba. - W takiej sytuacji musimy skórę nawodnić i poczekać, aż sama się złuszczy. Zrobienie peelingu przesuszonej cerze spowoduje jej nadwrażliwość oraz może doprowadzić do mikrouszkodzenia warstw naskórka

Nas ostrzeżenia kosmetyczki przekonują  i - wbrew przyzwyczajeniom - będziemy po peeling sięgać rzadziej i z większą ostrożnością. 

Zobacz także: Ten peeling sprawi, że twoja skóra będzie gładka jak aksamit. Kosztuje... złotówkę!

A wy, jak często złuszczacie skórę?

zdjęcia: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

19 lutego 2019, 08:00

Zobacz także

Nasze propozycje