Poprzedni artykuł: Celebryci w roli kosmetyczek. Czy to się uda? Następny artykuł: Na czym polega dwuetapowe oczyszczanie twarzy?

Życie bez trądziku – jak leczyć trądzik u dorosłych

Paskudne zaskórniki, krosty i bolące czerwone grudki – to dzisiaj problem nie tylko nastolatek, ale również dorosłych kobiet. O tym jak szybko się ich pozbyć, opowiada nasz ekspert - dermatolog, który od ponad dwudziestu lat z powodzeniem leczy najcięższe przypadki.

Kiedy mówimy o trądziku? Czy można nim już nazwać kilka pojedynczych krostek na brodzie?

Tak, to już trądzik. Ale ujawnia się on nie tylko wypryskami, jego jedynym objawem mogą być też same zaskórniki. Z nich często jednak powstają stany zapalne. Czarne, widoczne zaskórniki zamieniają się w widoczne, żółte krosty, lub bolesne grudki zapalne.

Kilkadziesiąt lat temu trądzik wśród dorosłych występował podobno bardzo rzadko?

Tak, rzeczywiście, jako młody dermatolog leczyłam pacjentów do dwudziestego, maksymalnie – dwudziestego piątego roku życia. A teraz leczę i siedmiolatków i czterdziestolatków.

Czym się różni trądzik dorosłych od tego, który występuje u nastolatków?

Zmiany skórne ludzi dojrzałych utrzymują̨ się dłużej i inaczej wyglądają. Trądziki młodzieńcze charakteryzują się na ogół zmianami rozproszonymi po całej twarzy, są drobniejsze, mniej bolesne i często samoistnie ustępują. W późniejszym wieku mają często postać bolesnych cyst umiejscowionych w dolnej części twarzy lub grudek trudnych do wyciśnięcia i do samoistnego ustępowania. Występują nie tylko u osób, które mają tłustą i łojotokową skórę, ale również w przypadku suchej cery.

Dlaczego na tę przypadłość cierpi coraz więcej dorosłych?

Myślę, że składa się na to wiele czynników. Przede wszystkim niezdrowa dieta, pełna produktów przetworzonych o wysokim indeksie gimnicznym. Do tego stres – dzisiaj najbardziej zestresowani są właśnie ludzie po trzydziestce. Jest więcej dymu papierosowego, alkoholu, promieniowania UV i w ogóle większe zanieczyszczenie środowiska. Te wszystkie czynniki powodują uwrażliwienie receptorów w obrębie gruczołów łojowych na działanie hormonów. Receptory zaczynają produkować łój o zmienionym składzie, który rozpoczyna całą lawinę reakcji prowadzących do powstawania zaskórników, grudek i krostek

Do tej pory za przyczynę trądziku uważano nadmierne rogowacenie ujść gruczołów łojowych, które powodowało zaskórniki, następnie uaktywnione bakterie „pomagały” stworzyć krosty. Teraz bardzo dużą rolę przypisujemy receptorom w obrębie gruczołów łojowych, których budowa jest uwarunkowana genetycznie i zmienia się w ciągu życia pod wpływem różnych czynników.

Najbardziej wrażliwe stają się w okresie dojrzewania jednak u niektórych mogą się uwrażliwiać również w późniejszych okresach życia w wyniku zmian hormonalnych, zaburzeń immunologicznych, stresu, życia w pośpiechu, złej diety. Wtedy zaczynają produkować łój prozapalny. Trądzik nie jest wiec chorobą, to fizjologia.

Czy duże znaczenie w tendencji do powstawania trądziku mają geny? Jeśli matka miała z nim problem w młodości, to cera jej córki też będzie problematyczna?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak będzie. Jednak nawet, jeśli córka odziedziczy skórę z tą tendencją, dzięki odpowiedniemu leczeniu i zmianie trybu życia, może mieć cerę idealnie gładką. Musi zacząć dbać o nią wcześnie, żeby nie doprowadzić do powikłań.

Są teorie, które mówią, że miejsca wysypek odpowiadają źle funkcjonującym narządom wewnętrznym. Na przykład - za krosty na brodzie odpowiedzialne są hormony...

Nie widzę takiej zależności. U młodych ludzi, których leczę, zazwyczaj dobrze funkcjonują wszystkie narządy, a u 99% osób z trądzikiem hormony są w normie. Wszystko zależy od nadwrażliwości receptorów, o których mówiłam wcześniej, to one powodują̨ całą kaskadę reakcji zapalnych. Nie chodzi tu o ilość hormonów tylko o ich powinowactwo do receptora.

Dlaczego wiec antykoncepcja doustna powoduje natychmiastową poprawę skóry trądzikowej?

Dlatego że działa antyandrogenowi, ale trzeba zaznaczyć, że nie sprawdza się we wszystkich przypadkach. Jednak nawet, gdy przynosi poprawę, po odstawieniu tabletek trądzik wraca. Chyba, że stosujemy je tak długo, aż̇ minie sam. Bo prawdę mówiąc w większości przypadków trądzik mija z czasem, a leczenie, które stosujemy przez wiele lat, to tzw. leczenie na przeczekanie.

Jakie największe błędy popełniamy w leczeniu trądziku?

Przede wszystkim nie można robić tego na własną rękę, bo aby pozbyć się skutecznie tej dolegliwości, potrzebny jest lekarz i diagnoza, często badania i leki. Poza tym ludzie zazwyczaj smarują pojedyncze krostki, a to nie ma sensu, preparatem należy pokryć całą twarz, aby wyleczyć również̇ mikrozmiany, których nie widać gołym okiem. Źle interpretujemy ulotki, – jeśli jest w nich napisane, że produkt stosujemy miejscowo, to znaczy, że na całej twarzy, a nie punktowo.

Dermatolog ustali nie tylko leczenie, ale też cały plan pielęgnacyjny, który wspomaga ten proces – mycie, peelingowanie i nawilżanie skóry oraz dietę. Kolejnym błędem jest odstawianie leczenia po opanowaniu objawów. Trzeba stosować leczenie podtrzymujące do momentu ustąpienia całkowitej tendencji do powstawania zmian trądzikowych.

Nawroty zmian zniechęcają pacjentów do dalszego leczenia. W ogóle warto wspomnieć, że ten, kto nie ma predyspozycji do powstawania trądziku, czyli nie ma tej tzw. nadwrażliwości receptorowej, zawsze będzie miał ładną cerę. Niezależnie od trybu życia i diety. Inna osoba z predyspozycją do wyprysków, która ma ładną, wyleczoną skórę, może mieć znowu usianą twarz krostami. Wystarczy, że np. zmieni pracę, stresuje się i objada słodyczami, a po miesiącu będzie miała wysyp.

Jest Pani jedyną znaną mi lekarką, która stosuje manualne oczyszczanie skóry...

Założyłam gabinet 20 lat temu, aby leczyć trądzik, ponieważ zauważyłam ze samo leczenie farmakologiczne nie daje satysfakcjonujących efektów. Żeby leczyć́ ludzi skutecznie w miarę szybko musiałabym zapraszać́ ich co tydzień́ na peelingi chemiczne. Dołączając do peelingu czyszczenie mechaniczne w bezpieczny sposób skracam cykl leczenia. Zdarzają się owszem osoby, które nie chcą̨ poddać się takiemu oczyszczaniu i przychodzą tylko na zabiegi z kwasami oraz przyjmują leki. Takie leczenie bywa "trudne", bo przeciąga się i między zabiegami dochodzi do nowych „wysypów”.

Na podstawie 20 lat pracy opracowałam wiele metod, które pozwalają na szybkie pokonanie zmian trądzikowych. Moja procedura leczenia zaczyna się od leczenia farmakologicznego miejscowego lub doustnego, dopasowanego do rodzaju skóry. Po opanowaniu stanu zapalnego i częściowego złuszczenia zaskórników umawiamy się na wizytę, podczas której usuwamy zaskórniki ponieważ są one punktem wyjścia nowych stanów zapalnych i krostek.

Oczywiście w moim gabinecie robimy to w odpowiedni sposób, bez żadnego rozpulchniania skóry. Zawsze łączę to z zabiegiem na bazie peelingów chemicznych odpowiednio dobranych do rodzaju zmian i typu skóry. Kwasy mają działanie keratolityczne czyli złuszczają zablokowane ujścia gruczołów, działają przeciwzapalnie i zapobiegają powstawaniu nowego zaskórnika i nowego stanu zapalnego.

Poza tym przyspieszają usuwanie przebarwień́ pozapalnych i drobnych blizenek potrądzikowych. W tym przypadku mają same plusy. Uważam, że ani sam dermatolog, ani sam kosmetolog nie jest w stanie szybko i skutecznie wyleczyć́ z trądziku. Potrzebna jest współpraca i wzajemne zaufanie miedzy tymi dwoma osobami. Gdybym miała wysłać swojego pacjenta na „czyszczenie” do jakiegoś́ gabinetu, pewnie bym tego nie zrobiła i leczyła innymi metodami, a że mam inne możliwości robię tak, aby leczenie było szybkie, skuteczne i w miarę tanie.

Jakie są inne, popularne metody leczenia trądziku?

Na rynku wciąż pojawiają się nowe peelingi, jednym z nich jest Acnelan, który ma świetny skład, m.in. kwas salicylowy, migdałowy, szikimowy, retinol. Robię go niektórym pacjentom, zwłaszcza tym, które mają trądzik typu dorosłych. Zabieg ten należy powtórzyć trzy razy co dwa tygodnie, stosując jednocześnie odpowiednie preparaty pielęgnacyjne w domu. Po zakończeniu serii należy kontynuować leczenie nakładając raz w tygodniu maskę i okresowo spotykać się w gabinecie. Seria kosztuje ok. 1000 zł plus kosmetyki do domu (ok 400 zł).

Możemy tez stosować zabieg Izo las, który polega na oczyszczaniu skóry za pomocą̨ specjalnego urządzenia próżniowego. Następnie oczyszczony gruczoł poddaje się działaniu światła lasera, które działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Moja standardowa metoda to leczenie farmakologiczne w domu, które jest podstawą pielęgnacji oraz zabiegi oczyszczania skóry na bazie kwasów raz w miesiącu.

Już po pierwszym miesiącu widzimy na ogół bardzo zauważalną poprawę. Kontynuujemy całą procedurę dopóki nie minie tendencja do powstawania zmian. Częstotliwość́ stosowania leków i zabiegów później ustalam już indywidualnie. Chętnie testuję nowości i mam je w gabinecie, ale nie wszystkie lubię, ponieważ niektóre z nich uderzają w kieszenie moich pacjentów. A biorąc pod uwagę, że trądzik to przypadłość przewlekła, trzeba dbać o to aby zadowolić pacjentów również pod względem ekonomicznym.

Czy ma Pani pacjentów, którzy nie reagują w ogóle na leczenie?

Oczywiście! Do takich należą m.in Ci, którzy są nadwrażliwi na leczenie zewnętrzne skóry, czyli źle tolerują leki. Muszą wtedy przejść na leczenie doustne Izotretinoiną, czyli pochodną witaminy A. Uwielbiam ten lek! Niestety niektórzy pacjenci nadal się go boją, najwyższy czas, aby obalać mity na jego temat.

Izotretinoinę stosujemy w dermatologii od ponad 30 lat. Bardzo duże dawki, jakie były zalecane kiedyś, powodowały u pacjentów przykre objawy uboczne – suchość skóry, śluzówek, a nawet uszkodzenie wątroby. Po 33 latach wiemy, że aby uzyskać dobry efekt bez przykrych skutków ubocznych liczy się nie tylko dawka dzienna, ale też dawka sumaryczna całej kuracji.

Pacjent musi wykonywać odpowiednie badania krwi przed i w czasie kuracji oraz przez czas przyjmowania tego leku powinien zabezpieczyć się przed ciążą, bo istnieje możliwość uszkodzenia płodu. Tylko Izotretinoina działa na wszystkie mechanizmy powstawania trądziku. Kiedyś stosowaliśmy ją w najgorszych przypadkach, teraz polecam go też w przypadku zaskórników czy skory łojotokowej. W XXI wieku nie możemy pozwolić na to, aby młodzi ludzie borykali się z krostami.

Jeśli nie radzimy sobie z trądzikiem leczeniem zewnętrznym czy antybiotykami doustnymi musimy włączyć́ izotretinoinę. To jest wręcz nasz obowiązek  - nie możemy doprowadzić do powikłań, blizn, przebarwień itp. Po kuracji efekt jest niesamowity - pacjent ma idealnie gładką, niemowlęcą skórę. Nie ma takiego trądziku, który nie znika pod wpływem Izotretinoiny i jeśli nawet zdarzają się nawroty, są one znacznie lżejsze, nie do porównania ze stanem sprzed leczenia

Czy trądzik na plecach leczy się inaczej niż ten na twarzy?

Niestety dużo trudniej, ze względu na inną grubość skóry i dużą ilość gruczołów łojowych. Zmiany na plecach są bardziej oporne na leczenie i dlatego zazwyczaj potrzebne są leki doustne. Krosty na dekolcie są znacznie łatwiejsze i stosuje się te same preparaty, co w przypadku trądziku występującego na twarzy. Z kolei wypryski na szyi, są nie tylko uporczywe, ale też bardzo bolesne, bo tu skóra jest wyjątkowo wrażliwa.

W leczeniu szyi zalecam Izotretinoinę. Warto wiedzieć, że chociaż metod pozbycia się trądziku jest wiele, tak naprawdę tylko ona może zmienić budowę genetyczną i receptorową skóry. Stosuję ją z powodzeniem u swoich pacjentów już̇ przez 33 lata.

Rozmawiała Magdalena Błaszczak

Ekspert: Magdalena Łopuszyńska, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej, właścicielka Gabinetu Kosmetyki Lekarskiej Bella

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

18 lutego 2019, 17:06

Zobacz także

Nasze propozycje