Poprzedni artykuł: Zmasowany atak na cellulit Następny artykuł: Sprawdzamy 10 popularnych faktów i mitów dotyczących opalania!

KłoPOTliwy problem - antyperspirant czy bloker pocenia?

Wraz z pierwszymi ciepłymi promieniami słońca, w autobusach, tramwajach, zatłoczonych sklepach, szkołach i biurach, powraca problem zwiększonej potliwości. Jak walczyć z tą niechcianą i uciążliwą dolegliwością? Co najlepiej wybrać: antyperspirant, dezodorant czy bloker pocenia?
pocenie się: antyperspirant, dezodorant czy bloker pocenia

Dzisiejsze antyperspiranty działają wielokierunkowo, zapewniając nam wysokie poczucie komfortu. Buszując w drogerii można przebierać w antyperspirantach nie pozostawiających białych śladów, nadających piękny, świeży zapach czy też delikatnych. Naprawdę wymagającym klientom rynek oferuje super silne specyfiki, działające wiele godzin, nawet w warunkach silnego stresu lub upału.

UWAGA OBALAMY MIT: Lęk przed antyperspirantami, które rzekomo mają powodować nowotwory, jest nieuzasadniony. W internecie można wyczytać paramedyczne porady, w których odradza się antyperspiranty, gdyż uniemożliwiają usuwanie z organizmu toksyn. To zbyt daleko posunięta ostrożność, bowiem pot, wydzielany przez gruczoły pod pachami, to tylko 1% całego wydzielanego przez organizm potu. Ponadto aż 95% toksyn usuwana jest z organizmu przy pomocy wątroby i nerek.

Jak działa antyperspirant?

Bez względu na to czy antyperspirant ma formę sztyftu, kremu czy sprayu, po zaaplikowaniu go na skórę składniki aktywne osadzają się i rozpuszczają u wejścia gruczołu potowego. Większość antyperspirantów posiada w swoim składzie sole aluminium, które zwężają ujście gruczołów potowych, redukując tym samym ilość wydzielanego potu. Antybakteryjne składniki produktu hamują rozwój bakterii, odpowiedzialnych za powstawanie przykrego zapachu.

Blokery pocenia

Egzamin, publiczne wystąpienie, rozmowa kwalifikacyjna- na ogół ważnym, oficjalnym wydarzeniom towarzyszy elegancki uniform (biała koszula) i... ogromny stres! W takich sytuacjach warto zadbać o stuprocentową pewność, że żadna niepożądana kropla potu nie zawstydzi nas, dokładając przy tym niepotrzebnych stresów. Najlepiej pomyśleć o tym wcześniej i z wyprzedzeniem rozpocząć "anty-potową kurację" aptecznymi antyperspirantami. Specyfiki typu Etiaxil lub Driclor aplikuje się 2 razy w tygodniu na dokładnie oczyszczoną, suchą skórę. Ich skuteczność jest wysoka, ale nawet wśród najgorętszych wielbicielek tych produktów pojawiają się opinie, że w miarę używania, antyperspiranty tracą swoje silne właściwości. Być może warto więc ograniczyć ich stosowanie do sezonu letniego lub okresu zwiększonego stresu.

Nadmierna potliwość dłoni i stóp

Często problem wzmożonej potliwości dotyczy nie tylko strefy pod pachami. Podczas upałów nietrudno o nieestetyczne, mokre plamy na odzieży (np. na plecach lub w miejscu, gdzie stykają się fałdki na brzuchu). Dobrym rozwiązaniem są wówczas antyperspiranty w kremie, które równie silnie przeciwdziałają poceniu, walcząc jednocześnie z przykrym zapachem. Specyfiki te są na ogół delikatne i nadają się nawet dla mocno wrażliwej skóry.

Uwaga: Należy rozróżnić nadpotliwość od zjawiska zwiększonego pocenia się (np. w lecie, podczas wysiłku fizycznego). Nadpotliwość jest następstwem zwiększonej aktywności gruczołów potowych i może dotyczyć całego ciała, przy czym ilość wydzielanego potu może być tak wielka, że osoba cierpiąca na tę dysfunkcję ma nieustannie wilgotne dłonie, stopy, plecy itp. Skutecznym rozwiązaniem jest wstrzyknięcie toksyny botulinowej(botoksu), która blokuje zakończenia nerwowe, uniemożliwiając organizmowi stymulację gruczołów potowych, a co za tym idzie- wydzielanie potu.

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

23 stycznia 2019, 00:03

Zobacz także

Nasze propozycje