Poprzedni artykuł: Peelingi, które zrobisz w gabinecie latem i jesienią Następny artykuł: 3 zabiegi do twarzy Bielenda Professional Home Expert

Lecisz na wakacje? Uważaj na barodontalgię!

Lecisz na wymarzone wakacje i nagle w samolocie dopada cię ból zęba? To może być barodontalgia! Sprawdź jak się przed nią uchronić!

ból zęba barodontalgia

Dlaczego pod wpływem zmiany ciśnienia odczuwamy ból zęba?

Ma to związek z prawem fizyki, a konkretnie prawem Boyle’a. – Na dużych wysokościach, ale także podczas nurkowania, ból odczuwać mogą osoby, które mają w zębach uwięzione przestrzenie powietrzne. Pęcherzyki gazu zamknięte wewnątrz zęba z powodu braku dostępu do otoczenia nie mogą wyrównać ciśnienia, przez co wywierają nacisk na tkanki zęba. Ból może być tak intensywny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie – wyjaśnia dr Iwona Gnach-Olejniczak.

O czym świadczy barodontalgia i skąd powietrze wewnątrz zębów? Przestrzenie powietrzne powstają na przykład pod nieprawidłowo założonymi wypełnieniami, czyli plombami. Ból zęba w samolocie lub podczas nurkowania to może być też sygnał, że w uzębieniu rozwija się stan zapalny. – Najczęściej intensywny ból przy zmianie ciśnienia to objaw zapalenia miazgi, próchnicy, obecności ropnia okołozębowego, nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia kanałowego. Na liście winowajców są również stany zapalne zatok szczękowych, a nawet nieszczelne uzupełnienia protetyczne – dodaje stomatolog.

Komu grozi barodontalgia?

Dotyka przede wszystkim osoby, które uprawiają sporty związane ze zmianą ciśnienia: spadochroniarstwo, nurkowanie, narciarstwo, wspinaczkę wysokogórską. Zagrożone nią są również osoby, które często podróżują samolotem.

Jeśli nie chcesz zepsuć sobie wakacji, koniecznie odwiedź dentystę przed urlopem i poproś o wykonanie zdjęcia RTG, by sprawdzić szczelność wypełnień, koron i mostów.

Konsultacja: dr Iwona Gnach-Olejniczak, klinika UNIDENT UNION Dental Spa we Wrocławiu

zdjęcia: materiały PR

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

22 marca 2019, 09:03

Zobacz także

Nasze propozycje