Poprzedni artykuł: 4 składniki kosmetyków prosto z ogrodu! Następny artykuł: Jak prawidłowo dbać o biust? Oto 5 sposobów na jędrne piersi!

Mam problem: blizny potrądzikowe

Blizny potrądzikowe są powikłaniem powstałym na skórze po przebytym trądziku grudkowym, guzkowym lub cystowym. Blizną nazywamy ubytek w skórze powstały na skutek mechanicznego uszkodzenia, zastąpiony nowo powstałą tkanką.
blizny potrądzikowe

Jak powstają blizny potrądzikowe?

Blizny potrądzikowe najczęściej powstają na skutek drapania czy też wyciskania stanów zapalnych na skórze. Najczęściej jest to widoczny ubytek odróżniający się kolorem od reszty skóry. Blizna nie tworzy się na powierzchni skóry, ale głęboko w części skóry właściwej – warstwie którą ochrania nasz naskórek.

Dotarcie oraz wyrównanie skóry jest procesem długotrwałym, polegającym na głębokim złuszczaniu naskórka. Jeśli blizny są świeże, czyli powstały stosunkowo niedawno, szybciej możemy je spłycić. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych elementach zanim zaczniemy walkę z widocznym defektem skóry:

 • Nigdy nie wykonujemy zabiegów złuszczających na niewyleczonej skórze – z aktywnym trądzikiem.
 • Podczas stosowania terapii sterydowej lub antybiotykowej nasz naskórek jest osłabiony, również wtedy jej nie złuszczamy.
 • Nie wyciskamy zmian powstałych na skórze.
 • Z oczyszczania mechanicznego w gabinecie kosmetycznym korzystamy po porozumieniu się z lekarzem dermatologiem.
 • Nie wykonujemy zabiegów ścieńczających naskórek na własną rękę – rodzaj złuszczania ustalamy z dermatologiem lub kosmetyczką.
 • Należy odpowiednio pielęgnować skórę aby zmniejszyć ryzyko nawrotu trądziku.

Blizny potrądzikowe - domowe sposoby

Złuszczanie naskórka, ogólnie nazywamy eksfoliacją lub peelingiem. Wybierając idealny zabieg należy poznać różnice oraz siłę działania produktów na skórę.

W domu możesz zrobić:

 • peelingi drobno i grubo ziarniste – do nabycia w drogeriach, wykonywane przed każdym zabiegiem w gabinetach kosmetycznych;
 • peelingi enzymatyczne – rozpuszczanie martwych komórek naskórka po przez enzymy roślinne.

Blizny potrądzikowe - usuwanie i leczenie

W gabinecie wybierz:

Złuszczanie mechaniczne – czyli drobinki różnego typu substancji, ścierające naskórek:

 • peelingi ziołowe – wykonywane w gabinetach kosmetycznych z użyciem rozdrobnionych roślin oraz ziół;
 • mikrodermabrazję kosmetyczną (korundowa) – ściera naskórek pod ciśnieniem, przy użyciu kryształków tlenku glinu. Głębokość złuszczania zależy od mocy urządzenia oraz jakości korundu;
 • dermabrazję chirurgiczną – polega na głębokim złuszczaniu naskórka przy pomocy głowicy pokrytej substancją ścierną.

Złuszczanie chemiczne – polegające na stopniowym rozpuszczaniu kolejnych warstw naskórka tzw. chemabrazja:

 • peelingi na bazie kwasów owocowych – rozpuszczanie kolejnych warstw naskórka. Intensywność zależy od stężenia oraz pH preparatów (im wyższe stężenie % i niższe pH tym lepszy efekt złuszczania);

Złuszczanie fizyczne – usuwanie naskórka przy pomocy urządzeń:

 • laser kosmetyczny lub lekarski – działanie na skórę wiązką światła.
 • krioterapia – punktowe złuszczanie poprzez zamrażanie ciekłym azotem

Podejmując walkę z bliznami potrądzikowymi, należy udać się do specjalisty, który wykona zabieg najlepszy dla skóry, gwarantując szybki i satysfakcjonujący efekt.

 • Kosmetyczka – w gabinetach kosmetycznych możemy skorzystać z zabiegów płytko złuszczających, usuwających tylko wierzchnią warstwę naskórka. Oczekiwane efekty będą widoczne po kilku seriach (jedna seria to od 4 do 6 zabiegów) wykonywanych zabiegów. Polecane zabiegi w salonach urody: peelingi ziołowe, mikrodermabrazja, niskie stężenia alfa-hydroksykwasów i beta-hydroksykwasów, płytko działające lasery kosmetyczne.
 • Dermatolodzy estetyczni wykonują zabiegi średniogłębokiego złuszczania – usuwając kolejne warstwy komórek naskórka poprzez ich rozpuszczenie. Efekty widoczne są po jednej serii wykonywanych zabiegów. Warstwy naskórka złuszczają się widocznie, co zmusza pacjenta do kilkudniowego pozostania w domu. Najczęściej wykonywane zabiegi przez dermatologów to: kwas trójchlorooctowy (TCA), Yellow Peel (mieszanka kwasu witaminy A i kwasów owocowych), Weekend Peel (połączenie kwasu salicylowego, mlekowego oraz peelingu mechanicznego).
 • Chirurg plastyk może wykonywać zabiegi głębokiego złuszczania – głębokość peelingów dochodzi do skóry właściwej, zabiegi wykonywane są pod narkozą. Wystarczy jeden zabieg, aby osiągnąć zamierzony cel. Chirurgiczne zabiegi usuwające blizny potrądzikowe to: dermabrazja chirurgiczna, Laser głęboko złuszczający.

Po każdym zabiegu należy w odpowiedni sposób pielęgnować skórę, silnie nawilżać oraz chronić przed promieniami UV. Podczas wykonywania serii zabiegów oraz po zakończeniu przez 14 dni nie należy pić alkoholu, narażać skóry na zakażenie bakteriami (rezygnujemy z wykonywania ćwiczeń, basenu, biegania). Nie należy odrywać złuszczającego się naskórka ponieważ mogą pozostać na skórze silne, głębokie przebarwieni.

Konsultacja: kosmetolog Martyna Królikowska

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

20 lutego 2020, 16:26

Nasze propozycje