Poprzedni artykuł: Nitka, płyn czy irygator - co i jak najlepiej stosować? Następny artykuł: 7 nowych kosmetyków do pielęgnacji stóp

6 blokerów pocenia - gdy antyperspirant to za mało

Pocenie się jest naturalną reakcją organizmu, jednak u niektórych osób bywa zwiększone i zwykłe dezodoranty i antyperspiranty sobie z nim nie radzą. Z pomocą przychodzą specjalne blokery pocenia.

nadmierna potliwość

Czym jest nadmierna potliwość?

Człowiek w normalnych warunkach wydziela średnio 0,1-1 litra potu na dobę, jednak w warunkach stresowych czy podczas upalnych dni pocenie może ulec kilkukrotnemu zwiększeniu.

Nadmierna potliwość określana łacińskim terminem hyperhidrosis – to wydzielanie potu w ilości większej niż niezbędna do utrzymania prawidłowej ciepłoty ciała. Nadmierna potliwość wywołana jest nadczynnością gruczołów potowych zwykłych (ekrynowych). Osoby z nadmierną potliwością wydzielają 4-5 razy więcej potu niż to konieczne. W badaniach klinicznych za nieprawidłowe uważa się spoczynkowe wydzielanie powyżej 50 miligramów na minutę. Nadmierną potliwość dzieli się  na umiejscowioną (zlokalizowana – np. w obrębie dłoni i stóp), bądź uogólnioną (dotyczącą całego ciała).

Nadmierna potliwość - sposoby

U części osób wystarczy stosowanie blokerów pocenia. Większość z nich zawiera sole glinu, które skutecznie hamują wydzielanie potu poprzez zamykanie ujść gruczołów potowych.

Jeśli blokery nie dają efektów należy zgłosić się do lekarza. Nadmierną potliwość można leczyć np. toksyną botulinową, która blokuje przekazywanie sygnału pomiędzy nerwem a gruczołem potowym lub za pomocą termoliftingu Infini, który niszczy gruczoły potowe.

Jak stosować blokery pocenia?

  • Używaj co 2-3 dni
  • Stosuj je na noc
  • Nakładaj tylko i wyłącznie na czystą, suchą skórę
  • Nigdy nie stosuj blokerów bezpośrednio po depilacji lub na podrażnioną skórę
  • Gdy pocenie unormuje się stosuj bloker 1-2 razy w tygodniu

blokery pocenia

Od lewej: Antyperspirant do skóry wrażliwej Etiaxil, ok. 30zł; Krem przeciw nadmiernej potliwości Aspiria Iwostin, 20zł; Anti-perspirant Intensive przeciw nadmiernemu poceniu Eucerin, 33zł; Antyperspirant Stress Resist Vichy, ok. 40zł; Antyperspirant w sprayu Spirial SVR, 47zł; Bloker w kulce Ziaja, ok. 5zł

Opracowane na podstawie materiałów prasowych Eucerin

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

25 marca 2019, 07:39

Zobacz także

Nasze propozycje