Poprzedni artykuł: 3 limitowane żele pod prysznic Le Petit Marseillais Następny artykuł: Kosmetyki organiczne Petal Fresh Organics

Totalna gładkość - wypróbuj depilację laserową!

Depilacja laserowa zapewni idealnie gładką skórę i pozwoli ci pozbyć się włosków na zawsze! Jeśli chcesz latem cieszyć się supergładką skórą, wybierz się na zabieg już teraz. Sprawdź jak działa laser, jakie są efekty i przeciwwskazania do depilacji laserowej.
depilacja laserowa

Jak działa depilacja laserowa?

Z zadaniem usunięcia włosków najskuteczniej poradzi sobie laser diodowy. Urządzenie emituje wiązkę światła, której nośnikiem jest melanina, czyli ciemny barwnik występujący m.in. we włosach. Wiązka wędruje po trzonie włosa aż do mieszka włosowego i podgrzewa go do temperatury nawet 60 stopni Celsjusza. Ciepło ścina białko, a mieszek ulega trwałemu uszkodzeniu. Włos zostaje wypchnięty ku górze, a następnie wypada.

Dlaczego po depilacji laserowej część włosów odrasta?

Zależy to od fazy wzrostu włosa:

  • Anagen – faza wzrostu, w której laser najlepiej radzi sobie z włoskami; włosy mocno przylegają do mieszków i bezpośrednio z nich wyrastają.
  • Katagen – faza obumierania, w której włoski wydobywają się z mieszków
  • Telogen – włoski znajdują się poza mieszkami i wypychane są ku górze

– W fazie telogenu wiązka lasera nie jest w stanie dotrzeć do mieszka włosowego i trwale go uszkodzić. Energia rozproszy się w skórze i choć sam włos ulegnie zniszczeniu, na jego miejsce może wyrosnąć kolejny – tłumaczy Wioletta Kaniewska z Centrum Laseroterapii Elite w Warszawie.

Ale właśnie po to depilację przeprowadza się w seriach, by załapać się na fazę anagenu każdego włosa.

Depilacja laserowa – jaki laser wybrać?

Z laserów diodowych na polskim rynku liczą się przede wszystkim dwa: Light Sheer i Vectus. Zabiegi nimi są dosyć drogie, ale ta inwestycja szybko się zwraca. Dzięki specjalnym elementom chłodzącym epilacja laserowa nie jest już tak bolesna jak kiedyś.

Idealne cechy osoby poddającej się depilacji laserowej to jasna skóra i ciemne włosy. Wtedy zabiegi są najbardziej skuteczne – wystarczą nawet 4, by niemal całkowicie pozbyć się owłosienia. Dzięki nowoczesnym laserom z zabiegów mogą korzystać blondynki i osoby z oliwkową skórą, jednak będą musiały poddać się większej ilości zabiegów.

Ponieważ nasz organizm zaprogramowany jest tak, by naprawiać wszystko, co uszkodzone, część mieszków włosowych może się jednak zregenerować.

– Wystarczy wtedy zabieg przypominający raz na rok – 3 lata, by skóra pozostawała idealnie gładka – podpowiada Wioletta Kaniewska.

Jak przygotować się do depilacji laserowej?

Wieczorem przed zabiegiem ogól włoski, a w jego dniu nie balsamuj skóry. Nie powinnaś być też posmarowana samoopalaczem ani opalona, bo za opaleniznę odpowiedzialna jest również melanina. Laser to tylko maszyna, która nie jest w stanie rozróżnić, czy barwnik pochodzi z włosa czy ze skóry. Jego energia mogłaby ulec rozproszeniu, w takiej sytuacji łatwiej też o poparzenia. Aby zabieg był maksymalnie skuteczny, warto odczekać minimum 3 tygodnie od ostatniej ekspozycji na słońce.

Przed depilacją laserową nie bierz leków:

  • rozrzedzających krew (np. aspiryny)
  • fotouczulających )np. na bazie dziurawca)
  • obniżających ciśnienie
  • moczopędnych
  • przeciwzapalnych
  • niektórych antybiotyków
  • retinoidów

Depilacji laserowej nie przeprowadza się u kobiet w ciąży.

Depilacja laserowa - efekty

Następnego dnia po zabiegu wykonaj peeling całego ciała. Dzięki temu ułatwisz włoskom przebicie się przez naskórek. Przez tydzień lub dwa będziesz mieć wrażenie, że włoski nadal rosną. Możesz je golić, ale równie fajnie jest poczekać, aż same zaczną się wykruszać. Wtedy w pełni docenisz działanie tej metody. Pomiędzy zabiegami nie wyrywaj włosków depilatorem, pęsetą ani woskiem. Skóry poddawanej działaniu lasera nie wolno też opalać, bo sprzyja to powstawaniu przebarwień. Koniecznie stosuj filtry przeciwsłoneczne!

Autorką jest Marta Urbaniak. Pełny artykuł znajdziecie w luksusowym miesięczniku Uroda życia.

Sprawdź także 5 zasad perfekcyjnej depilacji woskiem, sposoby na wrastające włoski po depilacji oraz sposoby na depilację last minute

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

25 marca 2019, 06:34

Zobacz także

Nasze propozycje