Poprzedni artykuł: Kosmetyki do pielęgnacji dla wegan i wegetarian Następny artykuł: 4 nowe mydła do rąk w płynie Ziaja

Dieta na piękną skórę - co jeść, a co wyeliminować?

Regularnie wklepujesz kremy, balsamy i maseczki w skórę, a ona nadal nie wygląda idealnie? Masz problem z nadmiernym wysuszeniem albo trądzikiem? Sprawdź jak zadbać o skórę również od wewnątrz!
dieta na piękną skórę

Sposób odżywiania ma ogromne znaczenie dla wyglądu naszej skóry. Dzięki nowoczesnym metodom dowiemy się nie tylko jak odpowiednio dobrać dietę i aktywność fizyczną dostosowaną do naszego organizmu, ale przede wszystkim jakie produkty powinniśmy wykluczyć z naszego jadłospisu oraz jakich witamin i składników mineralnych potrzebuje nasz organizm. W ten sposób jesteśmy w stanie wpłynąć na stan i wygląd skóry.

- Dzięki odpowiednio skomponowanej diecie dla konkretnej osoby możemy uniknąć bądź też zniwelować występowania powszechnych problemów skórnych takich jak trądzik, sucha czy wiotka skóra – mówi dr Krzysztof Miracki z Kliniki BeautymeD.

Dieta dla suchej skóry

Nieprzyjemnie ściągniętej, suchej i łuszczącej się skóry nie wystarczy smarować gęstym kremem czy balsamem. Należy zadbać o nią w szczególny sposób od wewnątrz. Przede wszystkim pamiętaj o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia. Swoją dietę wzbogać w kwasy tłuszczowe omega-3, tłuste ryby, oleje roślinne (np. lniany, z ogórecznika) oraz orzechy.

- Jakość i ilość spożywanych tłuszczów może mieć wpływ na powstanie różnych zmian skórnych: przyczyniać się do osłabienia elastyczności, suchości skóry oraz powstawania zmian zapalnych skóry, ponieważ należą do najważniejszych lipidów budujących barierę naskórkową, a kwasy tłuszczowe omega-3 wpływają ponadto przeciwzapalnie łagodząc tym samym procesy zapalne zachodzące w skórze – mówi dyplomowany dietetyk Klaudia Wiśniewska z Kliniki SlimmeD.

Dieta dla skóry z trądzikiem

Wiele produktów było dotąd oskarżanych o zaostrzanie trądziku: przede wszystkim czekolada, pikantne jedzenie i fast foody. To prawda, ale jak wynika z nowych badań winowajcami jest przed wszystkim nabiał oraz potrawy o wysokim indeksie glikemicznym. Także czekolada jest dopuszczalna, ale tylko gorzka, a nie mleczna. Warto wybierać produkty o niskim IG – wyeliminuj pieczywo i makarony z białej mąki, mocno przetworzone jedzenie, gazowane napoje i bardzo słodkie rzeczy.

Skóra a alergeny

Opryszczkowe zapalenie skóry o charakterze pęcherzykowym czy też  rogowacenie okołomieszkowe objawiające się występowaniem czerwonych grudek wokół mieszków włosowych, sucha i szorstka skóra przypominająca „gęsią skórkę” mogą wskazywać na nietolerancję glutenu oraz nietolerancję laktozy.

Również wiele alergii pokarmowych objawia się na skórze w postaci obrzęku, rumienia czy swędzącej pokrzywki. Najczęściej alergizującymi pokarmami są cytrusy, warzywa i owoce, jaja, mleko, orzechy.

Jak sprawdzić czego potrzebuje nasz organizm?

  • Analiza pierwiastkowa włosów jest profesjonalną metodą oceny stanu odżywienia, dzięki określeniu ilości i proporcji pierwiastków. Pozwala na ustalenie indywidualnych zaleceń dietetycznych oraz odpowiedniej suplementacji witaminowo-mikroelementowej. Włosy posiadają stały skład chemiczny i w odróżnieniu od krwi, umożliwiają precyzyjne określenie stanu organizmu w ciągu ostatnich miesięcy. Gdzie: Centrum Medycyny Ekologicznej w Warszawie, Aleje Jerozolimskie 151 lokal U2
  • GENODIET to narzędzie pozwalające stworzyć spersonalizowany plan żywieniowy na podstawie informacji zawartych w naszym kodzie genetycznym. Testy badają również uwarunkowania genetycznie odnośnie trybu życia, rodzaju aktywności fizycznej, a także pomagają zapobiegać związanymi z dietą chorobami takim jak celiakia czy nietolerancja laktozy. Gdzie: Klinika BeautyMed w Warszawie, Aleja Komisji Edukacji Narodowej 54

Konsultacja: dr Krzysztof Miracki, właściciel Kliniki BeautymeD oraz Klaudia Wiśniewska, dyplomowany dietetyk z Kliniki SlimmeD

zdjęcia: 123rf

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

29 lutego 2020, 14:12

Nasze propozycje