Poprzedni artykuł: Dzięki temu składnikowi znikają i zmarszczki, i pryszcze! Szukaj w kos... Następny artykuł: Wiemy, dlaczego Julia Wieniawa tak dobrze wygląda na zdjęciach. To zas...

Ta dziewczyna straciła palec przez obgryzanie paznokci. Jak do tego doszło?

Pielęgnacja, , tagi: paznokcie, czerniak
Czy obgryzanie paznokci może być niebezpieczne dla zdrowia? Historia 20-letniej studentki pokazuje, że ten niewinny nawyk to problem nie tylko estetyczny, ale niesie za sobą także wiele negatywnych skutków zdrowotnych.

Nerwowe obgryzanie paznokci medycznie określane jako onychofagia to problem dotyczący tysięcy osób. Zazwyczaj jest ona reakcją na stresowe sytuacje i pomaga rozładować napięcie, uśmierzyć strach, czy niepokój. Stałe, niekontrolowane obgryzanie paznokci często towarzyszy również osobom mającym problemy z wyrażaniem emocji czy niską samooceną. Właśnie tak było w przypadku 20-letniej studentki z Brisbane w Australii, Courtney Whithorn, która od dziecka borykała z obgryzaniem paznokci. Niestety po latach okazało się to zabójcze dla jej kciuka.

Zdjęcie: Screen YouTube

Przez obgryzanie paznokci straciła palec

Courtney Whithornod dziecka nerwowo obgryzała paznokcie w ten sposób reagując na liczne szykany ze strony gnębiących ją szkolnych koleżanek. Z czasem jej palce były w coraz gorszym stanie doprowadzając do tego, że w 2014 roku oderwała sobie cały paznokieć z kciuka.  Kiedy z biegiem czasu paznokieć zaczął czernieć, dziewczyna ze wstydu przed przyjaciółmi i rodziną przez cztery lata maskowała palec zaciskają dłoń czy stosując rozmaite makijażowe sztuczki kamuflując zaczernienie.

Kiedy odgryzłam cały paznokieć byłam świadoma tego, jak bardzo jest czarny – wspomina w  rozmowie z Daily Mail dziewczyna. Nieustannie zaciskałam pięść, żeby nikt nie zobaczył mojego palca, nawet rodzice. Ukrywałam go też pod sztucznymi paznokciami, ponieważ był taki czarny. Nawet kiedy odrastał był jak papier – dodaje.

Niestety stan palca stale się pogarszał i Courtney wreszcie zdecydowała się na konsultację z lekarzem. Diagnoza była wstrząsająca – zaawansowane stadium czerniaka podpaznokciowego, do którego prawdopodobnie doprowadziło niekontrolowane obgryzanie paznokci.

Kiedy dowiedziałam się, że to obgryzanie paznokci wywołało raka byłam zdruzgotana – mówi Whithorn. W mojej głowie pojawiła się myśl: „sama to sobie zrobiłam”, chociaż oczywiście wiem, że nie powinnam w ten sposób myśleć. Po prostu nie mogłam uwierzyć w to, co się dzieje – dodaje.

Pomimo przeprowadzenia licznych operacji, palca nie udało się uratować i lekarze musieli amputować kciuk Courtney.

Czy obgryzanie paznokci może powodować raka?

Czy kompulsywne obgryzanie paznokci może doprowadzić do raka? Lekarze komentujący przypadek Courtney Whithorn nie chcą jednoznacznie opowiadać się za tym, że to właśnie przez obgryzanie paznokci palec dziewczyny musiał być amputowany.

Obgryzanie paznokci prawdopodobnie nie spowodowało czerniaka – mówi dr Walayat Hussain z Brytyjskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Przewlekłe urazy i stany zapalne są rzeczywiście czynnikiem ryzyka rozwoju raka skóry, ale urazowe przypadki czerniaka podpaznokciowego nie zostały jednoznacznie stwierdzone – dodaje.

Potwierdza to dr Monika Rogala, specjalista dermatologii i wenerologii oraz dermatologii estetycznej Saskamed.

Według aktualnej wiedzy nie ma związku między obgryzaniem paznokci a zwiększoną częstotliwością zachorowań na czerniaka złośliwego aparatu paznokciowego – mówi nam dr Rogala. Urazy mechaniczne mogą jednakże sprzyjać zachorowaniu na raka kolczystokomórkowego skóry – dodaje.

Zdjęcie: Facebook

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

20 stycznia 2019, 07:50

Zobacz także

Nasze propozycje