Poprzedni artykuł: Kwasy My Peel - nowa linia marki Xylogic Następny artykuł: Zrób to sama: 5 domowych olejków na cellulit

Mam problem: grzybica pochwy

Prawidłowa flora bakteryjna pochwy składa się między innymi z pałeczek kwasu mlekowego (Lactobacillus). Zapewniają one odpowiedni poziom pH (kwaśne) i chronią przed nadmiernym namnażaniem się bakterii. Gdy kwaśne środowisko pochwy zostaje zachwiane, na przykład przez antybiotyki, organizm nie może się sam obronić przed bakteriami i infekcjami.
grzybica pochwy

Spotyka przynajmniej raz w życiu około 75% kobiet! Grzybica wywoływana jest przez drożdżaka Candida, najczęściej jest to Candida albicans, a także Candida tropicalis, Candida kefyr, Candida guilliermondii, Candida glabrata, Candida krusei i inne. Bardzo korzystnym środowiskiem dla rozwoju grzyba Candida jest cukier, dlatego osoby chorujące na cukrzycę często zmagają się z grzybicą pochwy.

Grzybica pochwy - objawy i przyczyny

Typowymi objawami grzybicy, które bardzo łatwo zaobserwować są przede wszystkim: swędzenie, pieczenie oraz białe upławy o konsystencji przypominającej twaróg. Wargi sromowe są bardzo często obrzęknięte i zaczerwienione. Pieczenie i ból nasilają się podczas współżycia i przy oddawaniu moczu. Przy przewlekłych i nawracających infekcjach choroba nie musi jednak przebiegać typowo. Dolegliwości nie są wówczas zbyt dokuczliwe, mają różne nasilenie, a objawy dotyczą głównie dróg moczowych (pieczenie, oddawanie moczu partiami, konieczność częstego korzystania z toalety).

Grzybica pochwy - domowe sposoby

Czynniki sprzyjające grzybicy i jej nawrotom:

 • nadmierna higiena miejsc intymnych - zbyt częste podmywanie się w ciągu dnia, irygacje pochwy, stosowanie mydeł o silnym działaniu bakteriobójczym i zasadowym odczynie.
 • korzystanie z basenu, sauny, publicznych toalet i pryszniców
 • bielizna ze sztucznych tkanin, mało przewiewne ubrania
 • kuracja antybiotykami – organizm jest wyjałowiony i bardzo podatny na wszelkiego rodzaju infekcje, dlatego w trakcie kuracji i tuż po niej warto kupić leki zawierające pałeczki kwasu mlekowego
 • osłabienie, przemęczenie i duży stres
 • ciąża
 • terapia hormonalna

Jeśli grzybica wystąpiła nagle i nie masz możliwości pójścia do ginekologa – jesteś na wyjeździe, jest weekend, jesteś ciężko chora itp. - możesz używać naturalnego kefiru do podmywania się. Zawiera on pałeczki kwasu mlekowego i trochę ukoi podrażnioną skórę. Jednak żaden domowy sposób nie sprawi, że pozbędziesz się grzybicy, musisz koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Jak zapobiegać grzybicy pochwy?

 • używaj łagodnych płynów do higieny intymnej z zawartością kwasu mlekowego
 • nie pożyczaj ręczników i bielizny
 • nie mierz bielizny i strojów kąpielowych na gołe ciało
 • przewiewna bielizna wykonana z naturalnych materiałów – np. bawełny

Grzybica pochwy - leczenie

Koniecznie powinnyśmy udać się do lekarza – samo leczenie domowe najczęściej nie jest skuteczne i łatwo o szybki nawrót grzybicy. Im szybciej odwiedzisz specjalistę tym lepiej – objawy są nieprzyjemne i uciążliwe. Leczenie jest długotrwałe i uciążliwe – globulki się pienią i brudzą bieliznę, nie można uprawiać seksu, objawy ustępują bardzo powoli.

Na rynku dostępny jest szereg różnych środków leczących grzybicę. Część dostępna jest w formie globulek dopochwowych, tabletek doustnych, a także maści do stosowania zewnętrznie. Dodatkowo należy stosować globulki z pałeczkami kwasu mlekowego, które wspomogą odbudowę flory bakteryjnej.

Jeżeli masz partnera to najczęściej on również jest zakażony. Co ważne, u mężczyzn grzybica najczęściej przebiega bezobjawowo, dlatego oboje powinniście poddać się leczeniu, inaczej partner będzie cię wciąż zakażał.

Sprawdź także: Dieta na odgrzybienie organizmu

zdjęcia: Free

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

20 lutego 2020, 11:24

Nasze propozycje