Poprzedni artykuł: Wyniki konkursu Ziaja: kremy BB i CC Następny artykuł: Dobierz pastę do zębów!

Jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi?

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, dlatego przypominamy jak ważne jest samobadanie piersi. Sprawdź, jak należy je prawidłowo wykonać i dlaczego powinnaś o nim pamiętać.

samobadanie piersi

Kiedy najlepiej badać piersi?

Badaj się regularnie co miesiąc – najlepiej pomiędzy 7. a 10. dniem cyklu, liczonym od pierwszego dnia miesiączki. Jeśli nie masz okresu lub jesteś w ciąży, powinnaś wykonywać regularnie badania, np. pierwszego dnia miesiąca. Jeśli zauważysz coś niepokojącego natychmiast zgłoś się do lekarza.

Dlaczego warto badać piersi?

Wcześnie wykryty rak piersi jest uleczalny, a guz można usunąć, zachowując pierś. Pamiętaj, że nie każdy wykryty guzek jest rakiem! Samobadanie piersi trwa dosłownie chwilę, możesz je zrobić podczas porannego prysznica - nie zwlekaj, może uratować ci życie!

Jak prawidłowo badać piersi?

samobadanie piersi

Krok 1: Stań przed lustrem i unieś ręce do góry – czy nie widzisz zmiany w kształcie piersi i kolorze skóry? Czy skóra nie marszczy się i nie ciągnie?

Krok 2: To samo skontroluj opierając dłonie mocno na biodrach

samobadanie piersi

Krok 3: Ściśnij brodawkę i sprawdź czy nie wydziela się z niej płyn

Krok 4: Lewą rękę połóż z tyłu głowy, prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. To samo zrób z prawą piersią. Sprawdź, czy nie czujesz stwardnienia lub guzka.

samobadanie piersi

Krok 5: Połóż się wygodnie, wsuń poduszkę lub zwinięty ręcznik pod lewy bark, lewą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś zataczając kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. To samo powtórz z prawą piersią.

samobadanie piersi

Krok 6: Wyjmij rękę spod głowy, połóż wzdłuż tułowia i zbadaj pachy. Sprawdź, czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych.

Wizażanki badacie się regularnie?

zdjęcia: Fotolia, materiały PR

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

7 lipca 2020, 01:20

Nasze propozycje