Poprzedni artykuł: Zrób to sama: naturalny dezodorant Następny artykuł: Sposób na długie rzęsy

Mam problem: kobiecy wąsik

Uciążliwe, widoczne, ciemne włoski nad górną wargą - kobiecy wąsik to zmartwienie wielu z nas. Odejmuje kobiecości i bywa przyczyną ogromnych kompleksów. Zobacz jakimi metodami możesz się go pozbyć. W domu czy w gabinecie? Woskiem, pastą a może laserem? Wybierz sposób najlepszy dla siebie i zniszcz wąsik!
kobiecy wąsik

Kobiecy wąsik - przyczyny

Delikatne owłosienie nad górną wargą to rzecz zupełnie normalna i naturalna - dotyczy każdej z nas. Niestety czasem zamiast jasnych i słabo widocznych włosków zaczynają pojawiać się ciemniejsze i bardziej widoczne. W naszej kulturze kobiecy wąsik jest przypadłością uchodzącą za mało estetyczną, więc warto poznać metody walki z tym mankamentem urody.

Przyczyny powstawania:

 • pochodzenie etniczne - predyspozycje do ciemniejszego owłosienia np. na twarzy mają między innymi Włoszki, Turczynki, Gruzinki.
 • cechy dziedziczne - wąsik często otrzymujemy „w spadku” po mamie i babci
 • hormony - organizm kobiety produkuje niewielkie ilości męskich hormonów, androgenów. Jeśli dochodzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej i poziom androgenów wzrasta, włoski zaczynają być bardziej widoczne. Dzieje się tak np. przy wszelkiego rodzaju burzach hormonalnych: w trakcie okresu dorastania, menopauzy, podczas długotrwałej anoreksji lub na skutek przyjmowania leków.

Czym usunąć wąsik?

Przede wszystkim nie usuwaj włosków za pomocą maszynki do golenia- natychmiast odrastają, a ucięte końcówki wydają się optycznie grubsze i mocniejsze. Taki zabieg wymaga codziennej dokładności, a efekt i tak nie jest zadowalający.

Wąsik - domowe sposoby

 • Pęseta- sprawdzi się wówczas, gdy nad wargą masz dosłownie kilka grubszych, ciemniejszych i bardziej widocznych włosków. Jest to sposób dokładny i precyzyjny, ale przy gęstszym zaroście już kłopotliwy
 • Wosk na zimno - ma postać plastrów, które ogrzewa się w dłoni, przykleja w miejscu ze zbędnym owłosieniem zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków i energicznym ruchem zrywa w przeciwną stronę. Ta gwałtowna metoda może jednak powodować podrażnienia, więc lepiej stosować ją na noc przed pójściem spać
 • Pasta cukrowa - hit ostatnich lat. Pastę cukrową o odpowiedniej konsystencji rozgrzewa się, ugniata w palcach, przykłada do skóry i odrywa wraz z włoskami w kierunku przeciwnym do ich wzrostu. Pastę możesz kupić, zrobić lub tez udać się na zabieg do kosmetyczki.
 • Kremy do depilacji - rozpuszczają włoski i pozwalają je bezboleśnie usunąć. Wybieraj kremy przeznaczone specjalnie do depilacji twarzy. Metoda ta bywa jednak niedokładna, nie zawsze usuwa całe zbędne owłosienie a dodatkowo jest agresywna, więc nie stosuj jej jeśli masz skórę alergiczną i skłonną do podrażnień.
 • Preparaty rozjaśniające włoski - to metoda która nie usuwa włosków, a jedynie je rozjaśnia. Nie stosuj jej w przypadku, kiedy włoski nad górną wargą są długie i dość grube, bo mimo że jaśniejsze, wciąż będą widoczne. Nie staraj się rozjaśnić wąsika za pomocą utleniacza do włosów, ponieważ możesz podrażnić skórę i nabawić się nieestetycznych odbarwień.
 • Krem zmniejszający porost włosów - działa jak laser, stosowany regularnie wraz z innymi metodami depilacji w ciągu kilku miesięcy zmniejszy liczbę odrastających włosów. Warunkiem jest ich regularne wyrywanie (wosk, pęseta itp.). W Polsce dostępny jest preparat o nazwie Bioxet.

Wąsik - jak usunąć go na długo?

 • Wosk na ciepło - kosmetyczka podgrzewa wosk, aby osiągnął płynną konsystencję, następnie nakłada nad górną wargę patyczkiem, przykłada pasek i odrywa, a następnie oczyszcza skórę z pozostałości wosku. Metoda dość dokładna, szybka i skuteczna.
 • Laser - metoda droga, ale skuteczna, bezbolesna i trwała. Za pomocą lasera niszczy się mieszki włosowe, dzięki czemu włoski nie odrastają. Na ogół nie wystarczy jedna wizyta, zabieg należy powtarzać kilka razy. Koszt: 100-300zł za zabieg.
 • Epilacja enzymem trypsyną - enzym stosuje się po depilacji woskiem, wnika on do mieszków włosowych niszcząc je. Pozwala na trwałe usunięcie owłosienia, jednak wymaga powtarzania nawet kilkanaście razy. Koszt: około 40zł za jeden zabieg, należy doliczyć koszt depilacji woskiem.
 • Elektroliza - kosmetyczka za pomocą cienkiej igły podłączonej do słabego prądu wkłuwa się w każdy włosek i niszczy mieszki włosowe. Jest to zabieg czasochłonny, ponieważ wymaga dokładnego wkłucia się w każdy mieszek, ale też dość skuteczny. Koszt usunięcia wąsików: ok. 300zł
zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

29 lutego 2020, 14:02

Nasze propozycje