Poprzedni artykuł: Jak prawidłowo wybrać maseczkę do twarzy? Następny artykuł: Pierwsza wizyta w SPA - jak się zachować?

Czy kosmetyki naturalne muszą mieć certyfikaty?

Organiczny, naturalny, bio, eko… w sklepach aż roi się od tych niezwykle modnych ostatnio słów. Czym różni się kosmetyk naturalny od organicznego? Czy sam napis wystarczy czy produkt musi posiadać certyfikat?
krem naturalny czy organiczny

Rynek zalewają kosmetyki, które są ekologiczne i naturalne. Niestety, sam napis nie oznacza, że kosmetyk naprawdę taki jest. Kupując produkt warto zwrócić uwagę, czy na opakowaniu jest informacja o certyfikacie instytucji kontrolującej i certyfikującej kosmetyki pochodzenia naturalnego.

Nie ma jednoznacznych definicji, ale generalnie przyjmuje się, że kosmetyki naturalne są wytwarzane w dużym stopniu ze składników pochodzenia roślinnego, a nie chemicznego, natomiast w kosmetykach organicznych składniki pochodzą z upraw ekologicznych.

Uprawy ekologiczne muszą spełniać ściśle określone kryteria. Rośliny nie mogą być modyfikowane genetycznie, testowane na zwierzętach czy konserwowane sztucznymi składnikami. Na tego typu farmach nie stosuje się sztucz­nych nawozów oraz środków ochrony roślin.

Najbardziej znane certyfikaty:

 • Ecocert– francuska niezależna organizacja, jedna z najbardziej znanych na świecie. Jej główna siedziba znajduje się we Francji. Od 2002 roku zajmuje się kontrolowaniem jakości kosmetyków ekologicznych. Według jej kryteriów kosmetyk naturalny i organiczny zawiera co najmniej 95% surowców pochodzenia naturalnego, z których co najmniej 95% jest certyfikowane jako ekologiczne, natomiast w kosmetyku naturalnym składniki certyfikowane muszą stanowić minimum 50%. Certyfikat przyznawany jest na rok.
 • BDIH - Federalny Związek Niemieckiego Przemysłu i Firm Handlowych działa od 1996 roku. Obecność tego znaku na opakowaniu informuje, że do produkcji zostały użyte składniki naturalne takie jak oleje roślinne, tłuszcze, wosk, ekstrakty ziołowe,  wody kwiatowe, olejki eteryczne i substancje zapachowe z kontrolowanych upraw ekologicznych lub certyfikowanych dzikich zbiorów.
 • Cosmebio – francuska organizacja działająca od 2002 roku; nadaje produktom logo Bio lub Eco. Kosmetyk Bio musi zawierać co najmniej 95% składników pochodzenia naturalnego i min.  95% musi pochodzić z upraw ekologicznych, natomiast w produkcie eko drugie kryterium musi być spełnione w co najmniej 50%.
 • Soil Association – brytyjska organizacja, która przyznaje certyfikat organiczności nie tylko kosmetykom, ale również żywności czy tkaninom. Działa od 1946 roku. Aby otrzymać certyfikat kosmetyk musi zawierać maksymalną możliwą ilość składników organicznych; kosmetyk jest uznany za organiczny jeśli ma min. 95% organicznych składników lub jest organiczny przynajmniej w 70%, ale na etykiecie składniki organiczne muszą być szczegółowo wyszczególnione. Ponadto nie mogą być genetycznie modyfikowane; można wykorzystać nieorganiczny składnik jeśli nie ma swojego organicznego odpowiednika.
 • Cosmos – instytucja stworzona przez różne organizacje certyfikujące m.in. Ecocert, BDIH, Cosmebio, Soil Association i ICEA. Jej zadaniem jest ujednolicenie zasad i kryteriów przyznawania certyfikatów kosmetykom naturalnym i organicznym. Kosmetyk ekologiczny musi mieć min. 20% składników z upraw ekologicznych, a w naturalnym dopuszczalne jest 5% składników syntetycznych. Wymagany jest recykling opakowań i proces produkcji kosmetyków nieobciążający środowiska. Ze względu na przedłużające się prace nad standardami część firm stworzyła ugrupowanie NaTrue.
 • NaTrue – aby uzyskać ten certyfikat należy certyfikować minimum 75% produktów marki – niemożliwe jest uzyskanie certyfikatu tylko na jedną linię kosmetyczną. 3 poziomy certyfikatu: kosmetyk naturalny, kosmetyk naturalny ze składnikami bio (co najmniej 70% składników musi pochodzić z kontrolowanych upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów) i kosmetyk organiczny (min. 95% składników).

Oprócz wyżej wymienionych, organizacje podczas nadawania certyfikatów kierują się również różnymi innymi kryteriami, mogą to być np.:

 • zakaz stosowania surowców (roślinnych, jak i zwierzęcych) modyfikowanych genetycznie
 • surowce pochodzenia zwierzęcego uzyskiwane tylko ze zwierząt żywych (np. mleko, miód, wosk pszczeli, lanolina)
 • zakaz stosowania surowców pochodzących od martwych zwierząt (np. olej żółwi, olej z norki, tłuszcz z świstaka, kolagen zwierzęcy)
 • stosowanie opakowań ekologicznych i łatwo ulegających rozkładowi
 • proces produkcji bezpieczny dla środowiska naturalnego.
 • zakaz testowania produktu końcowego na zwierzętach
 • rezygnacja z syntetycznych substancji zapachowych i barwiących
 • zakaz stosowania sztucznych tłuszczy, olejów, silikonów, parafiny i innych substancji uzyskiwanych przy destylacji ropy naftowej, emulgatorów PEG
zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

18 stycznia 2019, 09:20

Zobacz także

Nasze propozycje