Poprzedni artykuł: Pachnące mgiełki do ciała i perfumy na lato Następny artykuł: Labioplastyka - plastyka warg sromowych

Czy skóra może uzależnić się od kosmetyku?

Wiele kobiet obawia się, że ich skóra może uzależnić się od kremu i z czasem potrzebować coraz silniejszych specyfików. Poprosiliśmy Marię Noszczyk o rozprawienie się z powszechnymi mitami dotyczącymi pielęgnacji twarzy.

uzależnienie skóry od kremu

Nie powinno się stosować kremów przeciwzmarszczkowych przed 40.

TO MIT! Z pielęgnacją własnej skóry często czekamy, bo jest „za wcześnie” albo „jeszcze niepotrzebnie”. Skóra chętnie korzysta z większego komfortu, jaki daje jej dobra pielęgnacja, ale nigdy nie wyłącza własnych systemów regulacyjnych, których spowolnienie mogłoby sprawić późniejsze „efekty z odstawienia”. Z kremem czy bez, skóra musi funkcjonować. Dzięki kosmetykom pracuje lżej i na dłużej wystarczy jej sił.

Za silne kosmetyki mogą odzwyczaić skórę od prawidłowego funkcjonowania

TO MIT! Skóra nie przyzwyczaja się do kosmetyków w medycznym znaczeniu tego słowa. Przyzwyczajenie to rodzaj tolerancji powodującej, że trzeba stosować coraz wyższą i silniejszą dawkę terapeutycznego środka. Kosmetyki nie uzależniają, tak jak mogą to zrobić leki. Odstawienie kremu to po prostu ograniczenie skórze możliwość korzystania z dodatkowej ochrony i stymulacji. Do dobrych kosmetyków, jak do każdego luksusu, łatwo jest przyzwyczaić się psychicznie -stąd prawdopodobnie wziął się mit. Dermatolodzy podkreślają, że w pielęgnacji najważniejsza jest systematyczność. Warto więc stosować dobre kosmetyki, sprawdzonych firm, na które nas po prostu stać. Kupowanie od czasu do czasu bardzo drogiego preparatu, po którym robimy przerwę i stosujemy „byle co” nie jest dobrym nawykiem pielęgnacyjnym.

Kosmetyki należy często zmieniać

TO MIT! Niektóre kosmetyki działają na powierzchowne warstwy skóry, dlatego dość szybko widać efekt ich stosowania. Efekt „błyskawiczny” po paru minutach lub dniach jest z reguły bardzo krótkotrwały. Jeżeli oczekujemy od kosmetyku mocniejszego i bardziej regeneracyjnego efektu to pamiętajmy, że taki pojawia się po dłuższym stosowaniu odpowiedniego składnika. Lepsze napięcie skóry, wygładzenie zmarszczek i inne trwałe, nieustępujące od razu po odstawieniu kosmetyku reakcje, mają miejsce w skórze właściwej i mogą pojawić się dopiero po paru tygodniach systematycznej pielęgnacji. Pielęgnacja jedną linią kosmetyków nastawionych na precyzyjnie zaplanowany efekt daje najlepsze rezultaty.

Konsultacja: Dr n. med. Maria Noszczyk, Melitus Lecznica Dermatologii Estetycznej i Anti-Aging

zdjęcia: PantherMedia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

23 marca 2019, 02:00

Zobacz także

Nasze propozycje