Poprzedni artykuł: Octopus lips - nowa moda w powiększaniu ust Następny artykuł: Najlepsze serum z retinolem [RANKING]

Kubeczek menstruacyjny - czy jest bezpieczny?

Kubeczek menstruacyjny to ekologiczna alternatywa dla tamponów i podpasek. Jednak czy ten środek higieny intymnej jest bezpieczny dla zdrowia?

Kubeczek menstruacyjny to mały, silikonowy zbiorniczek. Odpowiednio aplikowany pozwala zapomnieć na cały dzień o tym, że mamy okres. Może być używany regularnie nawet przez kilka lat, więc pozwala zaoszczędzić pieniądze, które wydawałybyśmy na tampony czy podpaski. Wybór kubeczka może być podyktowany także troską o środowisko - nie produkujemy niepotrzebnych odpadów, które będą rozkładać się w środowisku przez setki lat. Wiele z nas zastanawia się jednak, czy ze zdrowotnego punktu widzenia to także korzystna alternatywa. 

Źródło: Istock

Zobacz także: Czy warto kupić kubeczek menstruacyjny z Rossmanna?

Kubeczek menstruacyjny - czy jest bezpieczny dla zdrowia? 

Według ginekologa kubeczek menstruacyjny ma wiele zalet. Oprócz ochrony środowiska, pomimo wielokrotnego używania, jest on bardzo higieniczny. Jeśli myjemy i wyparzamy kubeczek w gorącej wodzie przed kolejnym założeniem, a pomiędzy miesiączką trzymamy w specjalnym bawełnianym woreczku nie ma szansy, aby rozwinęły się w nim niechciane bakterie. Ginekolog twierdzi, że jest on nawet bardziej bezpieczny niż tampon.

Kubeczek menstruacyjny a tampon

W trakcie noszenia kubeczka nie rozwijają się bakterie. Ginekolog zapewnia, że jest on nawet bezpieczniejszy dla zdrowia niż klasyczny tampon. Tampon trzymany w pochwie przez wiele godzin ma kontakt ze ściankami pochwy i powietrzem, co powoduje namnażanie się bakterii. Natomiast krew, która spływa do kubeczka jest zupełnie odizolowana od ścianek i od środowiska - nawet przez 8 godzin noszenia nie powstaną w nim żadne bakterie. 

Kubeczek menstruacyjny - dla kogo

Z kubeczka menstruacyjnego może korzystać każda kobieta, nawet ta, która ze względu na tyłozgięcie macicy odczuwała ból podczas korzystania z tamponów. Odpowiednio dobrany kubeczek nie powinien powodować żadnych dolegliwości, a mimo tego, że jest aplikowany nieco niżej niż tampon, nie powinien być w żaden sposób wyczuwalny. 

Zobacz także: Jak włożyć i wyjąć kubeczek menstruacyjny 

Źródło zdjęcia głównego: Istock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

12 grudnia 2019, 21:18

Nasze propozycje