Poprzedni artykuł: Ulubieńcy miesiąca: najlepsze kosmetyki we wrześniu 2012 Następny artykuł: 5 skutecznych sposobów na spuchnięte i zmęczone nogi

HOT: masaż gorącymi i zimnymi kamieniami

Masaż kamieniami jest niezwykle przyjemny i doskonale relaksuje, dlatego jest bardzo popularnym zabiegiem w salonach SPA. O historię, działanie, wskazania i przeciwwskazania do zabiegu zapytałyśmy Ilonę Kiragę, szkoleniowca marki Bandi.

masaż gorącymi kamieniami

Jaka jest historia masażu kamieniami?

Pozytywny wpływ kamieni na organizm dostrzeżono już w starożytności - w słynnych rzymskich łaźniach schładzano ciało na marmurowych stołach, a kobiety używały gorących kamieni, aby złagodzić bóle menstruacyjne. Jednak zastosowanie kamieni najbardziej zbliżone do obecnego związane jest z filozofią Dalekiego Wschodu. Za kolebkę masażu kamieniami uważa się Indie, gdzie ponad 5000 lat temu wykorzystywano kamienie w rytualnym oczyszczeniu. Później pojawiła się koncepcja wykorzystania ich jako formy relaksu.

Masaż kamieniami bazaltowymi i białym marmurem

Kamienie stosowane w masażu są różnorodne. Najbardziej popularne są kamienie bazaltowe (tzw. wulkaniczne, które się podgrzewa) oraz biały marmur (który chłodzi się w wodzie z kostkami lodu), ale poza tym stosowane są: skaleniowiec, czarny granit, rubin, cytryn, szmaragd, akwamaryn, szafir, ametyst, jaspis, karneole, kryształ górski, ametyst i kwarc różowy.

Wykorzystywane kamienie różnią się nie tylko odmiennym działaniem na ciało człowieka, ale również temperaturą w jakiej są wykorzystywane. Temperatura kamieni waha się między 0 a 60 stopni C. Wraz z wchodzeniem ciała w stan relaksu różnica między temperaturą ciała i kamieni staje się mniej odczuwalna. 

Terapeutyczne działanie masażu jest związane z różnicą temperatur między ciałem a kamieniami. Działanie odprężające mają głównie ciepłe i gorące kamienie. Zimne kamienie działają m.in. przeciwzapalnie.

Jak wygląda masaż kamieniami?

Masaż kamieniami opiera się na filozofii obejmującej terapię meridianów, czyli centrów energetycznych znajdujących się w ciele człowieka. Odpowiednie pobudzanie czakr zapewnia prawidłowy przepływ w ciele energii Qi niezbędnej do utrzymania dobrego samopoczucia i zdrowia.

System energetyczny człowieka tworzą 3 składniki:

  • Ciało subtelne (energetyczne) – ciało energetyczne, emocjonalne, mentalne, duchowe.
  • Czakry (centra energetyczne)
  • Kanały energetyczne (meridiany)

W ciele człowieka znajduje się 7 najważniejszych czakr, które rozmieszczone są od podstawy kręgosłupa aż do głowy: czakra korony, czakra trzeciego oka, czakra gardła, czakra serca, czakra splotu słonecznego, czakra seksu, czakra korzenia.

Podczas masażu masuje się czakry lub układa na nich kamienie, aby odblokować kanały energetyczne. Naprzemiennie z ruchami masażu kamieniami stosuje się elementy masażu manualnego, które potęgują relaksujące odczucia.

Jak działa masaż kamieniami?

Masaż wskazany jest dla każdego, kto potrzebuje wyciszenia, głębokiego relaksu i odprężenia. Działanie relaksacyjne masażu oparte jest przede wszystkim o dotyk i ciepło. Poza tym ciepło i zimno wykazują dodatkowe działania: pobudzanie krążenia, niwelowanie napięć mięśniowych i emocjonalnych, działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, poprawa odżywienia i dotlenienia skóry, zwiększenie głębokości oddechu.

Masaż kamieniami - przeciwwskazania

Masaż kamieniami przeznaczony jest dla osób zdrowych. Do przeciwwskazań należą: ciąża, niewydolność serca, zaburzenia czucia, stany nowotworowe, stany gorączkowe.

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

24 stycznia 2019, 10:29

Zobacz także

Nasze propozycje