Poprzedni artykuł: Kiedy do podologa? Następny artykuł: Słodka pielęgnacja - miód w kosmetykach

Po co zębom płukanki?

Dentyści przekonują: oprócz starannego szczotkowania zębów należy na co dzień używać nici dentystycznej oraz płukać jamę ustną. Sprawdź, jaki płyn do płukania będzie dla ciebie najlepszy!
płyn do płukania ust

Płyn do płukania jamy ustnej to nie fanaberia. Zrozumiesz to, gdy dowiesz się, że szczoteczka i pasta do zębów są w stanie usunąć z jamy ustnej zaledwie jedną trzecią bakterii! Aby dokładnie wyczyścić zęby, usunąć bakterie i płytkę nazębną warto regularnie używać płynów do płukania ust.

Płukanki do zębów dostosuj do swoich potrzeb:

  • na co dzień - najbardziej powszechne płukanki do codziennego użytku są bezpieczne dla zdrowia i teoretycznie mogą być stosowane bez konsultacji. Warto zwrócić uwagę na zawartość fluoru w płukance i paście do zębów, by nie przedawkować tego pierwiastka.
  • do zębów nadwrażliwych – płukanka zamknie kanaliki zębinowe, by zniwelować dolegliwości bólowe. W składzie znajdują się jony potasu oraz wyższe stężenia fluoru w celu remineralizacji szkliwa
  • zęby z kamieniem i nadmiernym osadem – płukanka zredukuje płytkę nazębną, która mineralizując się tworzy kamień. Warto stosować je przed myciem zębów, by rozmiękczyć osad – łatwiej usuniesz go podczas szczotkowania.
  • stany zapalne dziąseł – właściwości bakteriobójcze płukanki zapewnia wyższe stężenie chloroheksydyny (0,1%) oraz zioła o działaniu antyseptycznym i łagodzącym: szałwia, rumianek, nagietek i tymianek. Niektóre płukanki stosuje się przed myciem zębów, by zapobiec krwawieniu dziąseł.
  • choroby przyzębia - płyny do płukania o najsilniejszym działaniu bakteriobójczym wkraczają do akcji przy chorobach przyzębia i to ściśle pod kontrolą lekarza. Zawierają najwyższe stężenie chlorheksydyny – powyżej 0,1%. Zalecane są również po zabiegach chirurgicznych; przeznaczone są do krótkotrwałego użytku – ok. 2 tygodnie.
  • przy aparacie ortodontycznym – zamki, druty i gumki utrudniają dostęp do wielu powierzchni zębów, dlatego warto używać płukanek, by dokładniej usunąć płytkę nazębną. Dzięki zawartości wyciągów ziołowych łagodzące ból.
  • nieprzyjemny zapach (halitoza) - najczęściej wynika z niedostatecznej higieny jamy ustnej. Płukanki ze związkami bakteriobójczymi działają na przyczynę halitozy, a jony cynku niwelują przykry zapach.
  • wybielanie zębów - powierzchniowe przebarwienia będą pojawiać się wolniej, gdy zastosujesz enzymatyczne płyny wybielające. Takie preparaty możesz stosować również zapobiegawczo w celu ochrony zębów przed osadami z wina, kawy czy tytoniu.

Konsultacja: Iwona Gnach-Olejniczak, UNIDENT UNION Dental Spa

zdjęcia: 123rf

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

20 lutego 2020, 13:16

Nasze propozycje