Poprzedni artykuł: Mam problem: żylaki Następny artykuł: Mam problem: rozszerzone pory

Mam problem: skóra odwodniona

Zaburzenia budowy płaszcza hydrolipidowego występującego na powierzchni skóry powodują jej suchość, a zaburzenia w utrzymaniu prawidłowej ilości wody w naskórku powodują jej odwodnienie.

skóra odwodniona

Skóra odwodniona a skóra sucha

 • Skóra sucha to skóra z zaburzoną ilością lipidów
 • Skóra odwodniona to skóra z zaburzeniami w utrzymaniu  prawidłowej ilości wody w naskórku powodują jej odwodnienie.

Napięcie i elastyczność skóry w dużej mierze zależą od poziomu nawilżenia. Skóra zawiera blisko 20% całej wody znajdującej się w organizmie (z czego ok. 70% jest w skórze właściwej, a 12-15% w warstwie rogowej naskórka). W normalnych warunkach termicznych w klimacie umiarkowanym z powierzchni skóry wyparowuje od 300 do 400 ml wody na dobę. Jeśli utrata przeznaskórkowa wody ulega zwiększeniu dochodzi do pojawienia się objawów odwodnienia skóry. Parowanie wody z powierzchni skóry jest nasilane przez działanie słońca – promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone, wysoką temperaturę otoczenia, małą wilgotność powietrza oraz wiatr, nieprawidłową pielęgnację.

Skóra odwodniona - objawy

Skóra odwodniona jest mało elastyczna i mało sprężysta, traci napięcie i jędrność.Może mieć tendencje do przetłuszczania lub do przesuszania. Podobnie jak skóra sucha daje poczucie dyskomfortu związanego z uczuciem ściągnięcia, nawet wtedy gdy skóra wydaje się tłusta. Może być osłabiona i nadwrażliwa. Odwodnienie może towarzyszyć wszystkim typom skóry (normalnej, tłustej, mieszanej i suchej). Niski poziom wilgoci w skórze powoduje m.in. degenerację struktur kolagenowych i elastynowych, co w efekcie prowadzi do jej zwiotczenia i powstawania zmarszczek oraz przyśpieszenia starzenia się skóry.

Aby przeciwdziałać odwodnieniu skóry, w kosmetykach nawilżających należy szukać substancji, które mają budowę chemiczną taką samą lub zbliżoną do występujących w skórze, a także o właściwościach zmniejszających przeznaskórkową utratę wody. Należy pamiętać, że oprócz substancji aktywnych zawartych w preparacie do pielęgnacji skóry odwodnionej ważną rolę odgrywa jego konsystencja. Przy skórze odwodnionej skłonnej do przetłuszczania się, lepiej sprawdzać się będą lekkie emulsje, a w przypadku, kiedy skóra ma cechy suchości, skuteczniej zadziałają preparaty nieco tłustsze.

Pielęgnacja skóry odwodnionej

Pamiętaj o:

 • używaniu kosmetyków nawilżających
 • regularnym stosowaniu maseczek
 • piciu ok. 2 litrów wody

Unikaj:

 • kosmetyków o działaniu wysuszającym lub z zawartością alkoholu
 • nadmiernego opalania się
 • zbyt długiego przebywania w pomieszczenia klimatyzowanych
 • mycia w zbyt ciepłej wodzie
 • stosowania tradycyjnego mydła do mycia skóry
kosmetyki do skóry odwodnionej

Kosmetyki do skóry odwodnionej: Hialuronowy eliksir nawilżający Clarena, 72zł; Hydro-lipidowy krem do twarzy Oillan Forte, 23zł; Krem nawilżający Hydraphase Intense Legere  La Roche Posay, 80zł; Głęboko nawilżający krem Hydrabio Riche Bioderma, 72zł; Krem nawilżający Aqualia Thermal Vichy, 49zł

Wybieraj zabiegi przeznaczone do skóry odwodnionej lub suchej, które przywrócą równowagę w warstwie hydrolipidowej i odpowiednio nawilżą.

 • zabiegi na bazie kwasu hialuronowego
 • zabiegi z zastosowaniem alg
 • zabiegi z wykorzystaniem płatów kolagenowych

Konsultacja: Iwona Marycz-Langner, Dermatolog estetyczny z Kliniki Kosmetyki i Medycyny Estetycznej K&K w Warszawie

Chcesz być zawsze naturalnie piękna? Zadbaj o siebie z rabatami na stronie Komputronik kupony rabatowe.
zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

3 sierpnia 2020, 11:48

Nasze propozycje