Poprzedni artykuł: Sposób na długie rzęsy Następny artykuł: Jak myć zęby?

Mam problem: suche stopy

Skóra na podeszwach stóp jest o wiele grubsza niż skóra w innych partiach ciała. Grubsza skóra spełnia ochronną funkcję. Jednak kiedy z powodu nadmiernie przesuszonej skóry zaczynają się pojawiać brzydkie zgrubienia zaczynamy się zastanawiać co może być przyczyną takiego wyglądu stóp.
suche stopy

Na podeszwach stóp znajduje się ok. 600 gruczołów potowych, nie ma natomiast gruczołów łojowych. Skóra stóp ma tendencję do nadmiernego wysuszania się ponieważ słabo pochłania i wydala wilgoć. Przesuszona skóra stóp może być objawem braku witamin w organizmie, ale może to być również jedna z pierwszych oznak chorób wewnętrznych np. cukrzycy.

Jeżeli ogólnie mamy tendencję do suchej skóry, to także suchość stóp może być spowodowana predyspozycjami genetycznymi. Noszenie niewygodnych butów oraz brak właściwej pielęgnacji zdecydowanie przyczynia się do powstania suchej, łuszczącej się skóry na stopach, a w szczególności na piętach. Także z wiekiem wzrasta tendencja do pojawiania się suchości stóp. Pora roku także ma znaczenie, szczególnie latem, kiedy jesteśmy bardziej aktywni, a stopy są narażone na działanie czynników zewnętrznych wiele osób zauważa wzmożoną suchość stóp. Praca w zakurzonych pomieszczeniach, kontakt z chemikaliami, brudem bez odpowiedniej ochrony stóp u wielu osób przyczyni się do powstania problemu nadmiernego wysychania skóry oraz jej szorstkości.

Szorstka, łuszcząca się skóra nie wygląda ładnie, jest także nieprzyjemna w dotyku i sprawia duży dyskomfort. Brak pielęgnacji może doprowadzić do powstania bruzd, bolesnych pęknięć, rozpadlin. Pęknięcia sięgające głębszych tkanek absorbują zanieczyszczenia, a to może stać się przyczyną poważnych infekcji.

Ciekawostką jest że większość mężczyzn ma mniej problemów z suchością stóp niż kobiety. Wynika to przede wszystkim z noszenia wygodniejszego obuwia.

Uwaga: nagłe pojawienie się suchości stóp jest sygnałem do sprawdzenia poziomu cukru w organizmie – może to być jeden z objawów cukrzycy. Zaniedbane stopy u diabetyków mogą prowadzić do powstania zespołu stopy cukrzycowej, a jest to problem szczególnie trudny do leczenia, mogący nawet zakończyć się amputacją stopy.

Jak dbać o suche stopy?

  • Stosuj kosmetyki zawierające mocznik, który rewelacyjnie nawilża i reguluje proces rogowacenia naskórka
  • Używanie bardzo tłustych maści nie poprawi stanu skóry
  • Staraj się nie chodzić boso (używać skarpety z dużą zawartością bawełny , unikać skarpet syntetycznych), można stosować skarpety zdrowotne dostępne w aptekach i sklepach wysyłkowych
  • Nie chodzić w klapkach, ponieważ przyczyniają się do pękania pięt
  • W domu można stosować specjalne kuracje parafinowe, które zmiękczają i nawilżają skórę
  • Oglądać regularnie stopy, aby w porę zauważyć zmiany pojawiające się na skórze
  • Zrobić badanie poziomu cukru we krwi, aby wykluczyć cukrzycę

Profesjonalne zabiegi na suche stopy

  • Regularnie korzystać z zabiegu pedicure lub wykonywać go w domu przy czym bardziej zalecane są zabiegi w specjalistycznych gabinetach – gdzie pedicure wykonywany jest za pomocą frezarki do stóp
  • Korzystać z zabiegów pielęgnacyjnych typu pedicure SPA - jest to nie tylko doskonały relaks, ale również zabieg w czasie którego skóra jest odpowiednio nawilżana i odżywiana
  • Poproś kosmetyczkę o nałożenie ciepłej parafiny na stopy. Wygładza ona spękaną i szorstką skórę.
zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

29 lutego 2020, 13:34

Nasze propozycje