Poprzedni artykuł: Sylwestrowe pogotowie urodowe! Następny artykuł: Mam problem: cienie pod oczami

Wygraj walkę z trądzikiem!

Trądzik, odwieczny koszmar nastolatek, dotyka nie tylko osoby w młodym wieku – boryka się z nim również wiele dojrzałych kobiet. Dowiedz się jak prawidłowo pielęgnować skórę trądzikową w domu i kiedy wybrać się do dermatologa.

trądzik

Jak leczyć trądzik?

Jeśli twoja koleżanka pozbyła się trądziku za sprawą kremu X nie znaczy to, że ty również się go pozbędziesz w ten sam sposób. Trądzik trądzikowi nierówny, często maści zapisane przez dermatologa nie dają długotrwałej poprawy i trzeba je zmieniać w trakcie leczenia.

Leczenie trądziku wymaga czasem modyfikacji, dlatego ważna jest systematyczna współpraca pacjenta z dermatologiem – mówi dr Edyta Engländer, ekspert z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm.

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem?

- Przy skórze grubej, tłustej, z rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych podstawa to oczyszczanie i intensywne nawilżanie – wyjaśnia dr Edyta Engländer.

Do mycia należy używać preparatów bez mydła, można przemywać skórę tonikiem z zawartością kwasu salicylowego, borowego lub cytrynowego. Drastyczne przesuszanie i odtłuszczanie, np. alkoholem, jest niewskazane, gdyż jeszcze bardziej pobudza pracę gruczołów łojowych oraz prowadzi do pogrubienia warstwy rogowej naskórka.

Gdy trądzik towarzyszy skórze alergicznej, występować może wzmożone rogowacenie naskórka oraz ujść mieszków włosowych, co skutkuje „zatykaniem” ujść gruczołów łojowych i tworzeniem zaskórników.

Cechą skóry atopowej z kolei jest płytkie unaczynienie i skłonność do rumienia, a co za tym idzie podatność na stany zapalne i większa wrażliwość.

- Taka skóra nie toleruje agresywnych kosmetyków, musi być „pieszczona”, czyli po pierwsze nawilżana, a po drugie kojona – wyjaśnia dermatolog.

Można stosować kosmetyki z linii do skór alergicznych lub naczyniowych. Przy tym gatunku skóry szczególnie ważna jest też ochrona przed słońcem, czyli stosowanie kremów z filtrami.  

Trądzik - kosmetyki, dermatolog czy medycyna estetyczna?

Nie warto samodzielnie eksperymentować z lekami i kremami w domu – lepiej wybrać się do lekarza i omówić z nim plan leczenia, które jest długotrwałe, a jak wszyscy wiemy trądzik to nie tylko nieestetyczne krosty, ale i obniżone samopoczucie czy samoocena. Pamiętaj, że sama kuracja lekami nie wystarczy, należy połączyć ją z pielęgnacją domową.

W pielęgnacji skór trądzikowych oprócz nawilżania kluczowe jest regularne stosowanie preparatów delikatnie złuszczających i regulujących rogowacenie. Inne zadania dla pogromców pryszczy to zapobieganie stanom zapalnym i przywrócenie odpowiedniego pH.

Polecamy kosmetyki apteczne, które są łagodniejsze niż te z drogerii; często zawierają też specjalnie wybrane składniki aktywne - np. kwasy AHA czy retinaldehydy. Odpowiedni dobór i połączenie tych kosmetyków wspomaga leczenie i podtrzymuje remisję uzyskaną leczeniem.

kosmetyki na trądzik

Kosmetyki na trądzik: 1) Skinoren, Krem z kwasem azelainowym, 45zł 2) La Roche Posay, Krem eliminujący zmiany trądzikowe, 49zł 3) Plante System, Koncentrat niwelujący niedoskonałości, 42zł 4) Avene, Krem na niedoskonałości skóry, 56zł 5) Eucerin, Krem-żel na niedoskonałości, 57zł 6) Bioderma, Serum złuszczające, 62zł 7) Vichy, Krem nawilżający do skóry z niedoskonałościami, 55zł 8) Uriage, Krem z kwasami AHA, 48zł

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

3 sierpnia 2020, 13:57

Nasze propozycje