Poprzedni artykuł: Zakaz testów na zwierzętach Następny artykuł: Jak działa mocznik w kosmetykach?

Mam problem: zapalenie pęcherza

Zapalenie pęcherza jest wywoływane przez bakterie przedostające się przez cewkę moczową do pęcherza. Powstaje zapalenie śluzówki pęcherza; jest to jedna z najczęstszych infekcji na jaką zapadają kobiety.

zapalenie pęcherza

Zapalenie pęcherza - przyczyny i objawy

Zapaleniu pęcherza najczęściej towarzyszy uczucie parcia na pęcherz przy jednoczesnym wydalaniu niewielkiej ilości moczu. Charakterystyczne jest również pieczenie lub palenie w cewce moczowej. Może wystąpić wysoka gorączka, dreszcze, wymioty – wtedy należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Zapalenie wywoływane jest w większości przypadków przez bakterie, zwłaszcza pałeczki jelitowe i gronkowca. Grzybicze infekcje występują przede wszystkim u osób zażywających antybiotyki, cewnikowanych lub z obniżoną odpornością.

Częściej występuje u kobiet ze względu na krótszą i szerszą cewkę moczową, co sprzyja rozwojowi infekcji. U mężczyzn zapalenie pęcherza ma często związek z powiększoną prostatą.

Ryzyko zakażenia jest większe u kobiet ciężarnych, osób starszych, cukrzyków, osób cewnikowanych oraz przy wadach w budowie układu moczowego, kamicy nerkowej itp.

Zapobieganie

  • picie dużej ilości płynów, dzięki czemu „przepłukujemy” drogi moczowe
  • nie należy długo zwlekać z oddawaniem moczu – rzadkie korzystanie z toalety i przetrzymywanie moczu sprzyja rozwojowi bakterii
  • należy wycierać narządy intymne od przodu do tyłu – dzięki temu nie przenosi się bakterii
  • część kobiet może mieć problemy z pęcherzem po odbyciu stosunku płciowego – przed stosunkiem należy pić duże ilości płynów, natomiast po nim oddać mocz tak szybko jak to możliwe

Zapalenie pęcherza - leczenie

Choroba miodowego miesiąca to nazwa zapalenia pęcherza związanego z dużą ilością seksu; okolice intymne zostają podrażnione w wyniku czego łatwiej o infekcję.

  • Pij jak najwięcej płynów – nawet 3 litry dziennie. Dodaj do niej cytrynę lub łykaj witaminę C.
  • W aptekach i sklepach zielarskich kupisz specjalne herbatki ziołowe, które wspomagają leczenie przy chorobach układu moczowego. Działają moczopędnie i łagodzą objawy.
  • Pij sok z żurawin, aby zakwasić mocz. Apteki oferują szeroki wybór suplementów z wyciągiem z żurawiny.
  • Łagodne leki ziołowe kupisz bez recepty – np. Urosept, ProUro lub Ginjal.
  • Ciepłe okłady – użyj termofora lub poduszki elektrycznej

Jeśli infekcja nie mija po czterech dniach lub masz gorączkę należy udać się do lekarza. Może on zalecić badanie moczu, aby stwierdzić jaki rodzaj bakterii wywołuje zapalenie. Dzięki temu łatwiej jest dobrać leki. Koniecznie idź do lekarza również gdy w moczu jest krew, jesteś w ciąży lub problemy z pęcherzem często nawracają. U większości pacjentów zapalenie pęcherza nie prowadzi do powikłań; w niektórych przypadkach może zaatakować nerki.

zdjęcia: Free

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

25 sierpnia 2019, 13:10

Nasze propozycje