Poprzedni artykuł: Wszystkie dziewczyny samotności Następny artykuł: 10 sposobów ułatwiających odchudzanie

Jak zaoszczędzić kilka tysięcy (serio!) rocznie? Zacznij od... kąpieli i ładowarki do telefonu

Publikuj, , tagi: oszczędzanie
Masz wrażenie, że każdego miesiąca pieniądze przepływają ci przez palce? Narzekasz na wysokie ceny gazu/prądu/wody oraz żywności? Na ich wysokość nie masz wpływu, ale masz wpływ na to, jak rozporządzasz własnymi środkami. Dlatego już dzisiaj zacznij wyrabiać w sobie dobre nawyki, które w skali roku pozwolą ci zaoszczędzić całkiem sporą sumę pieniędzy!

Mieszkanie na stand-by-u

Wyłączasz wieczorem laptopa, ale mimo to podłączasz go do prądu na całą noc? Do tego zostawianie w kontakcie ładowarek i wszystkich sprzętów na wiecznym tzw. stand-by'u (nawet jak wyjeżdżasz na dłużej). Efekt? Płacisz za prąd, mimo, że z niego nie korzystasz. Jeżeli zaczniesz zwracać na takie (z pozoru drobne) rzeczy uwagę, to w skali roku możesz zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych, a często nawet... kilkaset. Prawda, że warto?

Woda przyjemności doda 

Któż z nas nie lubi długich, gorących pryszniców albo wylegiwania się w wannie pełnej wody? Oczywiście nikt ci tego nie zabrania. W końcu po to ciężko pracujesz, by pozwalać sobie na takie przyjemności. Jeżeli jednak korzystasz z nich codziennie, z czasem stają się powszednie i... nudne. Długie kąpiele zostaw na wyjątkowe okazje. Ustal, że będzie to jeden weekendowy wieczór, czy jeden dzień w tygodniu, w którym miałaś bardzo trudne spotkania w pracy. Wtedy będziesz wyczekiwać tych miłych chwil, które wzbogacisz o lampkę wina i świeczki. No i ukochanego oczywiście :) Efekt? Rzadsze kąpiele to oszczędność do kilkuset złotych w skali roku.

Woda czystości doda

Ale przecież korzystanie z wody to nie tylko kwestia długich kąpieli. Pamiętaj o kilku innych sprawach, które pomogą zaoszczędzić. Zakręć wodę, gdy myjesz zęby. Oszczędniej myj naczynia - dobrym sposobem jest je zmoczyć, umyć gąbką z płynem do naczyń (przy zakręconej wodzie), a potem spłukanie letnim strumieniem. Oczywiście najlepszym (najwygodniejszym i najbardziej ekonomicznym) rozwiązaniem jest zmywarka, która na jeden cykl zmywania zużywa ok. 13 litrów wody, podczas, gdy umycie takiej samej ilości naczyń pozbawi... 30 litrów. To niewielki koszt (dobry sprzęt kupisz już za ok. 1000 zł) biorąc pod uwagę jego zalety. Nie zapomnij też zainstalować w baterii kranowej tzw. perlatorów (sitek o drobnych oczkach), które pozwalają oszczędzić zużycie wody nawet do 50 procent. 

A może czas wymienić pralkę?

Jeśli używasz nadal pralkę starej generacji, to zastanów się nad jej wymianą. Te nowe zużywają ok. 15 litrów na pranie, podczas gdy te starsze - ponad 60! Pamiętaj, by w każdym przypadku włączać pranie, gdy pralka jest pełna (z zachowaniem zdrowego rozsądku, by nie przeciążyć bębna). Jeżeli możemy (nie pierzemy białych skarpetek itd.), to włączajmy ekonomiczne pranie - krótkie i w niskiej temperaturze.  

(Z)gaś światło

Przechodząc z pokoju do kuchnia, z kuchni do łazienki itd. ciągle zapominasz gasić za sobą światło? Walcz z tym złym nawykiem. W pomieszczeniach, w których długo pali się światło, zastosuj żarówki energooszczędne, na których można zaoszczędzić ok. 250 zł rocznie. 

Co jeszcze w kwestii wody/energii?

- Gotuj taką ilość wody, jaką potrzebujesz

- Gotując używaj pokrywek - jedzenie zrobi się szybciej

- Lodówka nie powinna stać obok kuchenki (będzie zużywała więcej energii do chłodzenia). Pamiętaj też, by lodówka była otwarta jak najkrócej!

- Jeżeli wychodzisz z domu (szczególnie na dłużej) zmniejsz ogrzewanie. Nie wyłączaj go jednak całkowicie (trudniej będzie z powrotem nagrzać pomieszczenia)

Na jedzeniu się (nie) oszczędza?

Spisujesz swoje wydatki? Jeśli tak, to na pewno widzisz, że lwia część twojej wypłaty wydawana jest na jedzenie. Produkty spożywcze są bardzo drogie, a to oznacza, że nie tylko warto, ale nawet trzeba na nich oszczędzać. Kupuj tylko to, co potrzebujesz. Zapachy, kolory i przede wszystkim... wyprzedaże zachęcają do kolejnych zakupów. Jeśli zabierzesz ze sobą listę zakupów (i będziesz się jej trzymać), nie kupisz nic nieplanowanego. Oczywiście jeśli znajdziesz super promocję na ziemniaki, których zostało ci jeszcze trochę w domu, możesz je kupić na zapas. Jeśli dobrze przechowujesz produkty żywnościowe (w ciemnym i chłodnym miejscu), to możesz ich kupić więcej, jeśli akurat są tańsze. Oczywiście mówimy o rzeczach, których używasz, a nie tych, które "na pewno zaczniesz używać". :) Warto pamiętać też o tym, by zabierać ze sobą jedzenie do pracy. Stołówki czy restauracje, choć często mogą się wydawać atrakcyjne cenowo, pochłaniają sporo naszych pieniędzy. Poza tym domowe jedzenie jest zdrowsze i dzięki niemu łatwiej utrzymać wagę czy schudnąć, jeśli akurat tego potrzebujemy.

Co jeszcze w temacie jedzenia?

- Nie marnuj jedzenia! Gotowe posiłki i większość produktów spożywczych można mrozić lub przerobić - np. z resztek ziemniaków można przygotować pyszne i sycące kopytka, a resztki ryżu zrobić na następny dzień smaczną zupę mleczną

- Gotuj na kilka dni - to przede wszystkim oszczędność twojego czasu, a to jest przecież nie do przecenienia!

- Sprawdzaj daty ważności - najpierw jedz to, co ma najkrótszy termin przydatności

Koniecznie napiszcie, jakie wy macie sposoby na oszczędzanie - na pewno nie udało się wymienić wszystkiego! Warto pamiętać, że oszczędności zauważymy realnie dopiero wtedy, gdy zastosujemy większość (a najlepiej wszystkie) powyższe sposoby w dłuższej perspektywie czasowej. Powodzenia! :)

Polecany film

Not found

Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

21 marca 2019, 16:41

Zobacz także

Nasze propozycje