Poprzedni artykuł: Najdziwniejsze składniki w kosmetykach Następny artykuł: Wiosenny detoks - jak go zrobić?

Jak szybko i skutecznie posprzątać mieszkanie przed Wielkanocą? Prosty harmonogram prac

Publikuj, , tagi: sprzątanie
Do świąt wielkanocnych zostało już tylko kilkanaście dni. Dopiero teraz zdałaś sobie sprawę, że to niedługo i już martwisz się tym, że nie posprzątasz mieszkania jak należy nie tylko na świąteczny czas, ale i na prawdziwe przywitanie wiosny? Spokojnie, masz ogromną ilość czasu. Grunt to wszystko dobrze zaplanować. Do dzieła!

Najtrudniejsze na początku

Najtrudniejsze i najbardziej wymagające czasowo (i emocjonalnie ;)) prace zrób na początku. Najprawdopodobniej nie uda ci się wszystkiego wykonać w kilka godzin, dlatego warto te obowiązki rozłożyć w czasie, np. na 2-3 dni. To czas na... wyrzucanie! Jeśli robisz tego typu porządki regularnie, to powinnaś szybko i zgrabnie uporać się z tym "koszmarem". Jeśli jednak ciągle masz opór przed wyrzucaniem nieużywanych rzeczy ("przecież na pewno jeszcze się przydadzą"), to... czas to zmienić. Stań przed każdą z szaf i realnie oceń, czego już nie potrzebujesz. Ubrań, których nie założyłaś przez rok - już nie wykorzystasz, uwierz! Pochowaj zimowe rzeczy do worków i pudeł - oby nie były już potrzebne w tym sezonie. Nie zapomnij o łazience - wyrzuć (albo komuś podaruj) kosmetyki, których nie lubisz lub po prostu ci nie służą, puste opakowania i przeterminowane produkty. Tak samo w kuchni. Wszystkie szafki i szuflady dokładnie przejrzyj - na pewno sporo akcesoriów już nie jest ci potrzebnych. Z pewnością najciekawiej będzie w kwestii produktów spożywczych - sprawdź daty ważności. Gdy już pozbędziesz się tego, czego nie potrzebujesz i wreszcie odetchniesz w "luźniejszej" przestrzeni, czas na...

Mycie trudno dostępnych miejsc

Odsuwamy szafki, szafy, komody, łóżka itd. i odkurzamy pajęczyny, kurz i inne rzeczy, które zdążyły zadomowić się w trudno dostępnych miejscach. Na spokojnie 2 tygodnie przed świętami możesz umyć okna. Nie zapomnij o wyczyszczeniu framug i parapetów. To także odpowiedni moment na umycie drzwi, luster i całego przedpokoju - niepotrzebne rzeczy już wyrzuciłaś. Teraz umyj w środku i na zewnątrz szafki i zadbaj o podłogi.

Łazienka i kuchnia

Ok. tydzień/półtora przed świętami możesz zabrać się za porządne czyszczenie łazienki. Mam nadzieję, że w pierwszym etapie pozbyłaś się nieużywanych rzeczy. Myjemy wszystkie elementy bardzo dokładnie, nie zapominając o płytkach (w ich przypadku sprawdzi się płyn do szyb). Jeśli coś nie działa, albo działa źle - to czas na naprawę :) Nie zapomnij o wypraniu dywaników, nakładek na sedes, zasłony prysznicowej i innych elementów (np. pokrowców na koszyczki itd.). Po łazience czas na kuchnię. Tutaj też czyścimy wszystkie szafki (na zewnątrz i wewnątrz). Nie zapominamy o gruntownym wymyciu lodówki i (niestety) piekarnika. Inne drobne sprzęty takie jak czajnik, ekspres do kawy itd. też wymagają umycia. Przy sporym zapale uda nam się szybko z tym uporać. Na koniec dbamy o podłogę - wymiatamy kurz i brud z wszystkich zakamarków. Potem myjemy i w razie potrzeby pastujemy. Oczywiście te czynności trzeba będzie wykonać (może już bez pastowania...) jeszcze raz tuż przed świętami.

Parę dni przed

Teraz już spokojnie możesz zmienić pościel na świeżą. Najfajniej było to zrobić tuż przed Wielkanocą, ale po co się stresować dużą liczbą obowiązków? :) Wymień też (albo powieś wyprane) firanki i zasłony. Nie zaszkodzi też wyprać pokrowców na poduszki z salonu. Nie pomiń małych dywaników i oczywiście dużych dywanów, jeżeli takowe posiadasz :) Rozejrzyj się dookoła czy o niczym nie zapomniałaś (sprawdź z powyższymi wytycznymi). Teraz odsapnij...

Dzień przed

Zrób bieżące, typowe sprzątanie. Odkurzenie i umycie podłóg, starcie kurzy i... gotowe. Można świętować z poczuciem bycia perfekcyjną panią domu :)

Powodzenia!

Polecany film


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

19 marca 2019, 17:52

Zobacz także

Nasze propozycje