Poprzedni artykuł: 7 super sposobów na poradzenie sobie ze stresem Następny artykuł: Jak przykleić naklejki wodne na paznokcie?

Kapelusz panama - legenda wśród nakryć głowy

Nakrycie głowy z liści palmowca to modowa legenda wśród nakryć głowy. Produkowane w dalekich, ciepłych krajach kapelusze mogą osiągać niebotyczne ceny, a założone na głowę raz, nie pozwalają zapomnieć o swojej jakości. Co sprawia, że te lekkie, delikatne i skrupulatnie wykończone dodatki są obiektem pożądania ludzi ceniących klasykę? Czy panamę można kupić w każdym sklepie z nakryciami głowy i jak wybrać tą najlepszą?

Są elementy garderoby, które świadczą o stylu. Dobra torba, świetnej jakości buty i dobrze skrojone garnitury to podstawy elegancji. W szafach ludzi ceniących modowy sznyt nie brakuje nakryć głowy, a w świecie kapeluszy jedną z najwyższych pozycji zajmują panamy – ręcznie tkane tylko w jednym miejscu na świecie – w Ekwadorze.  Natura obdarowała ten kraj Carludovica palmata – rośliną przypominającą palmę. Dar przyrody, który inaczej nazywany jest „palmą kapeluszy panama” ma miękkie, sprężyste i wytrzymałe włókna. Po odpowiednim procesie zrywania, segregacji, gotowania, suszenia i wybielania (lub barwienia) liście są gotowe do wypłatania. Ekwadorscy rzemieślnicy zajmują się tym już od setek lat, z pokolenia na pokolenie przekazując sobie technikę tworzenia surowca na kapelusz, gładkiego niemal jak jedwab.

Kiedy pierwszy raz zetknęłam się z jakością panamy wiedziałam, że tego typu produkt stanie się moim ulubionym nakryciem głowy w gorące, letnie dni. Panama jest jak torba Chanel – dotykasz ją i wiesz, że masz w rękach produkt idealny. Z czego to wynika? Może z tradycji, jaka towarzyszy procesowi produkcji… Może z artyzmu i wyjątkowości wyplatania włókien… A może legend, które otaczają te kapelusze i sprawiają, że są one tak wyjątkowe i pożądane na całym świecie?! Najlepszą panamą nie będzie tą, która ma najbardziej markową metkę, ale ta, w której ilość spltów na 1 cm kw. będzie najmniejsza. Takie kapelusze powstają w Montecristi, mieście w którym jedna sztuka może być robiona nawet do 6 miesięcy i osiągać cenę rynkową 25 000 $!

Do Ekwadoru jeszcze nie dotarłam, chociaż na liście marzeń taka podróż zajmuje jedną z najwyższych pozycji Nawiązałam natomiast współpracę ze wspaniałymi ludźmi, których rodzina żyje w tamtejszej wiosce i od lat zajmuje się produkcją kapeluszy. Już w czerwcu zeszłego roku, kiedy w Polsce dopiero rozpoczynaliśmy sezon „Lato 2016”, myślami byłam w już kolejnym – planując kolekcję panam dla HH. Nasze kapelusze (powstało ich tylko 35 sztuk) trafiły na wyjątkowo deszczowy ekwadorski rok. Było ryzyko, że nie dotrą do Polski przed rozpoczęciem wiosny, ale wszystko się udało i od dwóch tygodni czekały na swoją premierę. Pierwszy raz pokazały się na kameralnym spotkaniu w salonie Najlepiej 1 kwietnia. Aura nie zrobiła nam żartu i letnie kapelusze miały okazję prezentować się w piękną, słoneczną pogodę. Oglądające i przymierzające je Panie były zachwycone!

Nadeszła długo wyczekiwana chwila – pozwólcie Państwo, że przedstawię „Kolekcja Panama HatHat, lato 2017 r.” Proponowane kolory to klasyczny naturalny, błękitny, żółty oraz różowy. Kształt serii to ukochana przez wszystkich fedora – pasująca do wielu damskich i męskich twarzy główka z charakterystyczną fałdą na środku. Nasze panamy mają 7 splotów na 1 centymetr, co daje im 3-4 poziom standardowej jakości. Rozmiary zaczynają się do 54 a kończą na 58 cm.  Jestem dumna, że mogę oferować taki wyjątkowy produkt. Zapraszam do HatHat’owni do oglądania, mierzenia oraz na zakupy

Polecany film

Not found

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

19 lutego 2019, 07:26

Zobacz także

Nasze propozycje