Poprzedni artykuł: Hybrydy – 5 powodów, dla których warto ich używać Następny artykuł: Jesienne umilacze w domowym zaciszu

Makijaż jak w starożytnym Egipcie

Publikuj,
Jak się okazuje makijaż od zawsze stanowił ważny element ludzkości. Obecnie ciekawy make-up może zrobić każda z nas, a jego wykonanie nigdy nie było tak proste. Jak zatem malowały się kobiety w starożytności ? Poznaj kilka ciekawostek, które mogą Cię zaskoczyć.

 

  • Rzęsy, brwi i powieki malowano galeną (to rodzaj minerału o barwie szarej z metalicznym połyskiem)
  • Usta podkreślano na kolor chińskiej czerwieni lub szkarłatni (pozyskiwano je z minerałów o dużej zawartości rtęci, a nawet ze ślimaków szkarłatni)
  • Powieki malowano między innymi szminkami ocznymi. Służyły one nie tylko podkreśleniu urody. Stanowiły  zabezpieczenie przed stanami zapalnymi spojówek jak i kurzem czy wiatrem. Kolorami używanymi były: zielony (pochodził ze związku miedzi), czarno-niebieski (siarczek antymonu), połyskliwy ołowiowy (galena)
  • Twarz podkreślano na jasny kolor. W tym celu używano pudru kredowego. Policzki były malowane czerwoną ochrą, by podkreślić zdrowy wygląd cery
  • Paznokcie malowano na kolor złoty (z wykorzystaniem popiołów rośliny Al-Khanna i rumianku) oraz kolor czerwony (dzięki hennie)
  • Linie górną i dolną oczu podkreślano Kohlem (jest to mieszanina palonych migdałów, utlenionej miedzi, różnokolorowych rud miedzi, popiołu i ołowiu)
  • Oczy malowało się na kształt migdałów z charakterystycznym "ogonkiem" przedłużającym linię oka.

Rozwój technologii i odkrycia archeologiczne sprawiły, że bez problemu możemy odwzorować makijaż stosowany w starożytności. Trudno za to przywrócić makijażowi tak wielką wartość. Makijaż stanowił nie tylko formę podkreślenia urody. Był wyznacznikiem statusu społecznego jak i formą pielęgnacji zdrowia. Niekiedy służył jako talizman odstraszający złe moce czy też afrodyzjak. Z współczesnym makijażem łączy je jedno - podkreśla urodę kobiety, sprawiając że ta czuje się piękniejsza.


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

1 czerwca 2020, 05:11

Nasze propozycje