Dieta IF - zasady ulubionej diety polskich gwiazd. Ile można schudnąć i czy trzeba liczyć kalorie?
Dieta IF bije rekordy popularności. Do stosowania jej przyznały się między innymi Anna Lewandowska i Julia Wieniawa. To jednak nie magiczny sposób na pozbycie się tkanki tłuszczowej, ale z pewnością na lepsze samopoczucie i ograniczenie spożywanych kalorii.
- Laura Grzelak
Dieta IF ma jedną bardzo prostą zasadę: okno żywieniowe musi być krótsze, niż okres poszczenia. Najpopularniejszy model to dieta 8/16. Post przerywany pozwala w zdrowy sposób schudnąć 4 kilogramy w miesiąc. Nie można jednak jeść wszystkiego - ważny jest deficyt kaloryczny. O dietę IF zapytałyśmy dietetyczkę mgr Anna Borawska z SuperMenu Anny Lewandowskiej, który w swojej ofercie ma właśnie dietę Intermittent Fasting.
Spis treści:
- Na czym polega dieta IF
- Zalety diety IF
- Dla kogo dobra jest dieta IF
- Czy do diety IF trzeba się przygotować?
- Jak długo można być na diecie IF
- Czy na diecie IF trzeba liczyć kalorię
- Ile można schudnąć w miesiąc na diecie IF
- Dieta 8/16
- Opinie o diecie IF
Na czym polega dieta IF
Dieta IF, czyli post przerywany, to model żywienia opierający się na stosowaniu okresu poszczenia naprzemiennie z oknem żywieniowym, w czasie którego należy spożyć określoną według zapotrzebowania energetycznego ilość kalorii i niezbędnych składników odżywczych. Wyróżnia się dwa podstawowe modele postu przerywanego:
- Alternate-Day Fasting (ADF), w którym przeprowadza się posty trwające minimum 24 godziny w wymiarze całego tygodnia.
- Time-Restricted Feeding (TRF), polegający na wyznaczeniu w obrębie doby przedziału godzinowego przypadającego na okres postu, najczęściej 16 godzin poszczenia i 8 godzin okna żywieniowego.
Zalety diety IF
Właściwie zaplanowana i bogata we wszystkie niezbędne składniki dieta IF pozwala w zdrowy sposób zredukować tkankę tłuszczową i pozytywnie wpływa na organizm. Stosowanie postu przerywanego przynosi szereg korzyści zdrowotnych, takich jak redukcja tkanki tłuszczowej, zmniejszenie ryzyka wystąpienia zespołu metabolicznego i stanów zapalnych w organizmie, poprawa układu mikroflory jelitowej oraz kondycji włosów, skóry i paznokci.
Do planów żywieniowych SuperMenu wprowadziliśmy koncepcję postu przerywanego TRF, czyli wydłużenie przerwy od ostatniego posiłku w ciągu dnia do pierwszego po przebudzeniu, a trzy zdrowe i zbilansowane posiłki są zaplanowane w trwającym 8 godzin oknie żywieniowym - mówi nam główna dietetyczka SuperMenu, mgr Anna Borawska.
Dla kogo dobra jest dieta IF
Dieta IF często polecana jest osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, ale nie tylko - to rodzaj żywienia, który pomaga utrzymać zdrowie i odpowiednią wagę. Często decydują się na stosowanie okna żywieniowego osoby z insulinooporonością, zespołem PCOS i problemami z tarczycą. Dietetyk zaznacza jednak, że każda, także ogólnie zdrowa osoba, powinna przed przejściem na dietę IF skonsultować się z lekarzem lub ekspertem od żywienia człowieka.
Przed przejściem na ten rodzaj diety, istotna jest konsultacja z dietetykiem. Zdecydowanie Intermittent Fasting nie powinny podejmować się kobiety w ciąży oraz karmiące, diabetycy, osoby z zaburzeniami odżywiania, dzieci, młodzież oraz osoby starsze.
Czy do diety IF trzeba się przygotować?
Dieta IF kojarzy się z wielogodzinną głodówką. Czy da się na to przygotować? W odróżnieniu od wielu innych modnych diet, Intermittent Fasting nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto jednak stopniowo zwiększać okres postu. Na początek można zacząć od postu trwającego 12h i stopniowo go wydłużać, tym samym skracając okno żywieniowe.
Warto zacząć od zmiany nawyków żywieniowych. Skupić się na spożywaniu bardziej treściwych posiłków głównych, które będą pełnowartościowe i zaspokoją głód na dłużej, tym samym ograniczając chęć na podjadanie między posiłkami. Następnie należy przyjrzeć się porom posiłków w jakich są spożywane i zastanowić w jaki sposób możemy to zmienić, tak aby odległość czasowa między śniadaniem i kolacją była mniejsza. W SuperMenu proponujemy post trwający 16 godzin, ale to nie znaczy, że trzeba od razu taki zastosować - radzi mgr Anna Borawska.
Jak długo można być na diecie IF
Dieta IF może stać się częścią naszego stylu życia. Nie musimy stosować jej wyłącznie do momentu zgubienia nadprogramowych kilogramów, ale także w fazie utrzymania właściwej masy ciała.
Aktualnie nie ma dokładnych wytycznych, które by mówiły o konieczności zrobienia sobie przerwy od stosowania postu przerywanego. Jeżeli stosując ten wariant diety czujemy się dobrze, nie dokucza nam głód, a posiłki są odpowiednio zbilansowane, to ten model żywienia może stać się naszą codziennością - mówi nam dietetyczka SuperMenu.
Czy na diecie IF trzeba liczyć kalorie
Dieta IF, jak każda dieta nastawiona na utratę kilogramów, musi polegać na deficycie kalorycznym. Nadal więc musimy spożywać odpowiednią ilość jedzenia - możemy liczyć kalorię lub skorzystać z cateringu o odpowiedniej kaloryczności. Bez wątpienia jednak krótsze okno żywieniowe ułatwia nam spożywanie mniejszej ilości jedzenia, więc utrzymanie diety jest prostsze do wykonania.
W trakcie 8-godzinnego okna żywieniowego zakłada się spożycie 3 pełnowartościowych posiłków, bogatych we wszystkie składniki odżywcze. Przerwy pomiędzy posiłkami powinny trwać 2,5-3 godziny. Zastosowanie się do tego modelu pozwala skutecznie eliminować chęć podjadania oraz ułatwia utrzymanie 16-godzinnego postu - wyjaśnia mgr Anna Borawska.
Ile można schudnąć w miesiąc na diecie IF
Efekty diety IF zależą od bardzo wielu czynników: naszej wyjściowej masy ciała, aktywności, ilości zjadanych kalorii. Dieta IF to nie magiczny przepis na utratę tkanki tłuszczowej, ale styl żywienia, który ułatwia odchudzanie i niesie za sobą benefity takie jak poprawę sprawności jelit i gospodarki cukrowej. Można przyjąć jednak, że zdrowa utrata kilogramów to od 0,4 do 1 kg tygodniowo, więc dieta IF powinnam pomóc nam schudnąć około 2-4 kg w miesiąc.
Zobacz także: Ile kalorii trzeba spalić, żeby schudnąć 1 kg?
Dieta 8/16
Dieta 8/16 to najpopularniejsza wersja diety IF. Przez 8 godzin w ciągu dnia możemy jeść, z kolei przez kolejne 16 godzin musimy pościć. Ten model pozwala odczuć korzyści Intermittent Fasting, a jednocześnie jest dość prosty do utrzymania - w końcu 8 godzin z 16 przesypiamy. Niektórym może doskwierać brak wczesnego śniadania, inni mogą odczuwać brak kolacji przed snem. Dlatego ośmiogodzinne okno żywieniowe możemy dostosować pod siebie i dowolnie wybrać godziny, w których chcemy jeść.
Opinie o diecie IF
Opinie o diecie IF są bardzo dobre, o czym świadczy fakt, że to najczęściej wybierana przez gwiazdy w Polsce dieta. Pozytywne opinie o poście przerywanym można przeczytać też na naszym forum:
Od początku września jem zgodnie z zasadą 16/8, okienko żywieniowe dostosowałam do mojego planu dnia, powoli chudnę, jednak wyrzucenie jednego posiłku dziennie ogranicza ilość kalorii, które jestem w stanie zjeść, więc moim zadaniem nie da się nie schudnąć. Zauważyłam też inne korzyści, m.in. udało mi się pozbyć ciągłego uczucia głodu i zwyczaju jedzenia z nudy
Mój TZ zrzucił dzięki tej metodzie 12kg, więc działa super. Początki najgorsze (jak przy każdej zmianie), ale warto się pomęczyć