Często walkę z dodatkowymi kilogramami warto rozpocząć od dowiedzenia się, jak pozbyć się wody z organizmu. Dlaczego? Bo towarzyszące nam wrażenie ociężałości, zaokrąglona twarz, cellulit czy opinające się na nogach, biodrach i brzuchu spodnie, mogą być właśnie skutkiem zatrzymania w organizmie wody. A usunąć ten nadmiar – i dzięki temu zyskać smukłą sylwetkę oraz odzyskać kości policzkowe ;-) – możemy tylko stosując specyficzną dietę, ćwicząc i poddając się odpowiednim zabiegom.

Reklama
iStock

Dlaczego organizm zatrzymuje wodę?

Gdy wydalanie nadmiaru wody z organizmu jest zaburzone, zaczyna ona gromadzić się w tkankach miękkich. W efekcie powstają obrzęki – najczęściej nóg, dłoni, palców, okolic oczu. Obrzękom mogą także towarzyszyć: złe samopoczucie, ból głowy i uczucie ciężkości nóg. Zatrzymanie wody w organizmie skutkuje też wzrostem wagi (nawet o 2-3 kg!), który nie ma nic wspólnego z grubością tkanki tłuszczowej.

Szczególnie narażone na zatrzymywanie wody w organizmie są kobiety. Podwyższenie poziomu estrogenu w drugiej fazie cyklu miesiączkowego powoduje właśnie zatrzymywanie wody w organizmie. Podobny efekt mają też niektóre doustne środki antykoncepcyjne.

Przyczyny zatrzymywania wody w organizmie to:

 • niedobór wody (gdy za mało pijemy, nasz organizm zaczyna się bronić przed odwodnieniem, gromadząc wodę w tkance podskórnej),
 • nadmiar sodu i niedobór potasu spowodowane nieodpowiednią dietą (a konkretnie spożyciem zbyt dużej ilości soli),
 • nadmiar alkoholu (alkohol powoduje odwodnienie organizmu, który zaczyna się przed nim bronić gromadząc wodę),
 • restrykcyjna dieta (zwłaszcza uboga w białko, od którego odpowiedniej ilości zależy utrzymanie równowagi płynów w organizmie),
 • siedzący tryb życia (brak ruchu negatywnie wpływa na krążenie krwi w organizmie i co za tym idzie, spowalnia transport wody),
 • niektóre leki (np. pigułki antykoncepcyjne, kortykosteroidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne),
 • niektóre choroby (niewydolność serca, choroby żył, choroby nerek, choroby wątroby, niedoczynność tarczycy).

Chcesz pozbyć się wody z organizmu? Już dziś zapisz się na siłownię i wykorzystaj oferowany przez 4F kod rabatowy na zakup odpowiedniego stroju!

Zobacz także

Jak usunąć wodę z organizmu?

Chcąc pozbyć się wody z organizmu i przy okazji "zgubić" brzuszek, boczki czy wysmuklić sobie uda, nie unikniemy ćwiczeń. Regularna aktywność fizyczna to warunek konieczny! Pozbywanie się wody z organizmu warto rozpocząć od rezygnacji z windy na rzecz schodów. Dobrze jest jednak także codziennie "podnieść sobie ciśnienie krwi" trenując przez 15-30 minut – polecamy szczególnie trening HIIT.

Dieta ułatwiająca pozbycie się wody z organizmu

Żeby pozbyć się nadmiaru wody z organizmu trzeba przede wszystkim więcej pić. Specjaliści zalecają dzienne spożycie 2 litrów czystej wody oraz ostrzegają przed piciem zbyt dużych ilości odwadniającej kawy i herbaty. Ważne jest także zdecydowane ograniczenie spożycia soli. Przy czym należy pamiętać o tym, że samo usunięcie solniczki z pola widzenia nie wystarczy! Bo duże ilości soli znajdują się w wędlinach, serach, mieszankach przypraw, keczupie, czipsach czy fast foodzie.

W pozbyciu się wody z organizmu pomoże nam także przestrzeganie odpowiedniej diety, a zwłaszcza:

 • spożywanie warzyw i owoców zawierających duże ilości potasu, który reguluje gospodarkę wodną organizmu na poziomie komórkowym (np. bananów, pomidorów),
 • jedzenie warzyw i owoców zawierających duże ilości wody (np. arbuzów, grejpfrutów, ogórków),
 • spożywanie większych ilości błonnika,
 • picie działających moczopędnie herbat ziołowych (np. pokrzywowej, z mniszka lekarskiego).

Masaż usuwający nadmiar wody z organizmu

Żeby pozbyć się wody z organizmu – zwłaszcza przed ważnym wydarzeniem (np. ślubem) – dobrze jest poddać się odpowiedniemu masażowi. W usunięciu nadmiaru płynów z ciała pomoże profesjonalnie wykonany drenaż limfatyczny lub endermologia. W domu możemy walczyć z nadmiarem wody zgromadzonym w tkankach, masując się bańką chińską lub szczotkując na sucho.

Zobacz także: Dieta na cellulit – sprawdź, co jeść, żeby pozbyć się pomarańczowej skórki!

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama