Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Jakie wybrać studia? Pomóżcie!
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2009-02-17, 19:03   #5
justys16
Raczkowanie
 
Avatar justys16
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 45
Dot.: Jakie wybrać studia? Pomóżcie!

Cytat:
Napisane przez Malaika85 Pokaż wiadomość
Wlasnie koncze studia mgr - pisze magistra o prawach kobiet w Afryce. Musze przyznac, ze to jest to.

Moja rada - nie idź tam, gdzie Ci podpowiadaja (naciskają) rodzice, znajomi, a zwlaszcza nauczyciele.

Nie bierz pod uwage jedynie aspektu finasowego, bo tak sie w zyciu zdarza, ze przez kilka lat rynek moze sie calkowicie zmienic i np. dziedzina ktora teraz jest nieoplacalna, za 5 lal bedzie rozchwytywana. Poza tym, na pryklad jakas dziedzina moze byc nieplacalna w Polsce, ale np. w innym kraju mozesz zarobic krocie.
Nie kieruj sie modą, ani "asekuracją" - czyli nie wybieraj danego kierunku tylko dlatego, ze jest ogolny, ze da ci jeszcze czas do namyslu, ze w sumie to bezpieczny wybor.

Musisz pomyslec o tym, co cie kreci. Wiem ze to zabrzmi glupio, ale przypomnij sobie o czym zawsze marzylas. Albo w co zawsze lubilas sie bawic jako mala dziewczynka.
Ja na przyklad uwielbialam bawic sie udajac bohaterke, ktora ratuje 3 swiat i w prawnika na lalkowej rozprawie
I wyladowalam na stosunkach miedzynarodowych - specjalizacja publiczne prawo miedzynarodowe. Byc moze uda mi sie dostac na praktyki w ONZ w Austrii za kilka miesiecy.
Uwazam ze dobrze wybralam.

Nie wybieraj nielubianego kierunku, tylko dlatego, ze jest dobrze oplacany, ze jest modny, ze to elita, albo ze 'tak bedzie najlepiej'. Bo wierz mi, przez 5 lat, 10 sesji egzaminacyjnych, srednio 100 egzaminach, jesli teraz nie przepadasz za danym kierunkiem, potem po prostu go znienawidzisz i rzucisz studia, ale w trakcie zmienisz kierunek.

Musisz brac pod uwage wiele rzeczy, to gdzie mieszkasz, to czy dla studiow bedziesz chciala sie przeprowadzic, to czy w przyszlosci dopuszczasz mysl o przeniesieniu do innego miasta - np po studiach, jesli akurat tam bedzie szansa na swietna prace.

Ja kiedys dawno dawno temu chcialam studiowac agroturystyke dlaczego? akurat to byl okres kiedy kupilam sobie konia, duzo czasu spedzalam na wsi, zreszta w szkole zawsze lubilam biologię, no i kocham zwierzęta. Teraz wydaje mi sie to smieszne, bo to sie calkowicie zmienilo - co tylko udowadnia, ze przez 5 lat studiow tez moze ci sie wszystko pozmieniac.

A teraz z mojej wiedzy, ktora nabylam na studiach Dobry wybor pod wzgledem przyszlych mozliwosci pracy i zarobkow i rozwoju - jest ochrona srodowiska. Caly świat musi na nią postawić i poświęcac coraz więcej uwagi, przeznaczac coraz więcej funduszy - bo jesli nie, po prostu zatrujemy sie tym co wytwarzamy i wyginiemy tak w skrocie poza tym to super ciekawy kierunek

Jesli interesujesz sie kosmetykami, urodą itp, idź na przyklad na biochemię. To da ci mozliwosc wyboru przyszlej pracy w wielu branzach. Kto wie, moze kiedys wynajdziesz idealny sposob na zmarszczki

Hm a farmacja? ja sie nie znam generalnie, ale farmaceuta to chyba musi miec olbrzymi mózg zeby to wszystko zapamietac...uffff...

zycze powodzenia


a jak wygladały/wyglądają Twoje studia? Są ciekawe, no i czy jest dużo historii?

Ja własnie sie interesuję SM, ale ludzie często je odradzają, bo podobno z pracą może być cięzko...
__________________
Sometimes I wish someone out there will find me
Till then I'll walk alone


justys16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując