Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Mamusie pomóżcie :)
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2009-03-14, 18:43   #5
Eenax
Zakorzenienie
 
Avatar Eenax
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Pętla Wron
Wiadomości: 7 141
GG do Eenax
Dot.: Mamusie pomóżcie :)

Te zabawy są dla dzieci około 8 miesiąca (6-9 m). Moze sie w przyszłosci przydadza.
Jak poznasz dziecko to możne jakieś z tych podpasują.
Te pogrubione mogą być dla 6 miesieczniaka.

1. Weź kilka ulubionych zabawek dziecka. Usiądź z Twoim Maluszkiem na podłodze, posadź/położ go na przeciwko siebie, zabawki połóż między Wami. Weź każdą zabawkę do ręki nazywając ją. Wymów nazwę jednej z zabawek i poproś Maluszka o nią. Kiedy poda Ci ją pochwal go i daj mu buziaka.

2. Do tej zabawy potrzebne jest zdjęcie bądź rysunek dziecka. Pokaż dziecku zdjęcie i zapytaj: "gdzie dzidziuś ma rączkę?", "gdzie dzidziuś ma nóżkę?", itd. Poproś żeby Maluch wskazał odpowiednie części ciała na zdjęciach. Na początku będzie potrzebował pomocy, ale szybko zacznie Ci pokazywać te części, o które prosisz.

3. Na tacce ustawionej przed dzieckiem wysyp chrupki kukurydziane/ryz preparowany. Pokaż mu jak je podnosić (2 palcami). To ćwiczenia poprawia sprawność paluszków Maleństwa. Ponieważ małe dzieci mają tendencję do brania wszystkiego do buzi, pamiętaj aby przy tym ćwiczeniu cały czas uważnie obserwować Malucha.

4. Do ulubionej zabawki przywiąż tasiemkę. Pokaż dziecku jak ciągnąć tasiemkę, aby dostać zabawkę. Poproś Maluszka aby podał Ci zabawkę, włóż mu do ręki tasiemkę. Na początku może potrzebować Twojej pomocy, ale szybko "załapie" jak dostać zabawkę. Następnie możesz schować zabawkę tak aby było widać tylko tasiemkę i poprosić o zabawkę. Dziecko wie, że zabawki nie widać, a mimo to ona cały czas istnieje.

5. Weź ulubioną zabawkę Malucha i usiądź z dzieckiem na podłodze. Daj ją Maluszkowi żeby chwilę się nią pobawił. Poproś o zabawkę i jeśli ją dostaniesz schowaj pod kocykiem (w zasięgu rączek dziecka). Zapytaj Malucha: "gdzie jest zabawka?", pozwól Mu ją znaleźć. Jeśli jej nie znajdzie pokaż mu, że jest pod kocykiem. Powtarzaj zabawę tak długo, aż dziecko będzie widziało gdzie znika zabawka. Ta zabawa pomaga Twojemu Maluchowi zrozumieć, że przedmiot, którego nie widać nadal istnieje. Podczas tej zabawy Twoje dziecko uczy się zdolności rozumienia.

6. Podczas kąpieli weź gąbkę i wyciśnij wodę na rączkę Maluszka, powtórz czynność kilka razy. Następnie daj dziecku nasączoną gąbkę i pokaż mu jak wycisnąć wodę.

7. Rozśmieszanie dziecka dostarcza zarówno Tobie jak i dziecku wiele radości. Obserwuj, co najbardziej rozśmiesza Twoje dziecko i wymyśl dla niego śmieszne zabawy, na przykład targaj sobie włosy i rób dziwne miny.

8. Podczas codziennych czynności śpiewaj mu piosenki, do konkretnej czynności konkretną piosenkę: na przykład po przebudzeniu "Panie Janie, panie Janie pora wstać".

Szykujac sie na spacer: "Idziemy na wycieczkę", kąpiel "Mydło wszystko umyje", jedzenie obiadku, deserku: "Witaminki witaminki"


9. Przed zaśnięciem czytaj lub śpiewaj bajki. Wazne jest był to zawsze identyczny rytuał. Przebieranie, połozenie malucha ta sama piosenka lub bajeczka. jak maluszek sie przyzwyczai do rytuału mozna wprowadzac nowe bajki i piosenki.

10. Kładziemy dziecko na pleckach i recytujemy wierszyk:
lata osa koło nosa bzzzzz
lata bączek koło rączek bzzzz
lata mucha koło ucha bzzzzz... (wymyslamy nowe inne zwierzatka i czesci ciała)


na nazwy czesci ciała dziecka pokazujemy je maluszkowi lub w nie łaskoczemy


11. Do np. butelek po napojach wsypujemy rózne rzeczy np. groch, kolorowe koraliki i pokazujemy maluszkowi jak nimi potrzasac lub je turlac. Przy tym wydajemy dzwieki np. naśladowcze: "turl, turl", czy nazywamy czynnosc turlamy, turlamy, grzechoczemy grzechoczemy.

12. Budujemy z klocków wierze i pozwalamy maluchowi ja przywrócić/rozwalić jak wieża sie przewróci mówimy np. "bum".

13. Usiądź z dzieckiem. Połóż w zasięgu jego wzroku zabawkę. Zainteresuj go nią. Potem przestaw zabawke w inne miejsce. Gdy odwróci główkę, aby spojrzeć na zabawkę pochwal go. W ten sam sposób baw się z maluchem gdy już zacznie raczkować. Połóż zabawkę z boku i obserwuj jak się porusza, aby ją znaleźć. Chwal jeśli mu się uda, a gdy ma problemy ze znalezieniem pomóż mu.

14. Posadz/połoz dziecko przed soba. pokaz mu jak robi rybka (otwieraj i zamykaj buzie jak rybka), wystwiaj i chowaj jezyk (maluch bedzie probowal go złapać), mrugaj szybko oczami itp. rozbawi to malucha, jeszcze lepsza zabawa bedzie jak maluch bedzie próbował ciebie nasladować.

15. Przywiąż do ulybionej miekiiej zabawki dziecka tasiemke. Połuz maluszka na brzuszku i poruszaj tasiemka zwracajac uwage dziecka. Baw sie zabawka w takiej odległosci by maluch probował ja złapac. Na poaczatku po kilku chwilach pozwól mu ja zchwytac pozniej juz nie bedzie to stululował maluch do prob dotarcia do zabawki (stylulowac raczkowanie).

16. Połoz dziecko na podłodze (posadz na kolanach). Usiadz, przed maluszkiem i zakryj głowę chustka. Zdejmij chuste i powiedz "akuku". Powtórz kilka razy. Mozesz tez zakrywac głowę dziecku i zdejmowac chustkę tez mówiąc 'akuku". spróbuj nauczyc malą by to on zdejmował chustke tobie lub sobie z głowy. Na poczatku oczywicie bedzie potrzebował twojej pomocy, z czasem sie sama nauczy.

17. Wez garnek, miske puszkę itp. oraz mała piłeczkę. Postaw naczynie przed dzieckiem i pokarz mu jak sie wrzuca zabawke do naczynia. jak zabawka wpadnie do naczynia mów "bęc".

18. baw sie z maluszkiem w naśladowanie. powtarzaj za nim to co gaworzy, od czasu do czasu dodawaj od siebie cos nowego (ga, ga, ma, ta, ba, bo, bu, gu, gi, mo, mi di, da itp.)

19. Połoz maluszka na pleckach i chwyć delikatnie na stópki. Cwicz z mala zginanie i prostowanie kolanek. Na poczatku obie nózki potem nózkami naprzemiennie. Przy prostowaniu nózek mów "kop, kop" lub "kopiemy kopiemy".

19. Zegnij nózki dziecku w kolankach i "zblokuj" swoimi dłońmi stopy tak by dziecko miało troche oporu próbujac je wyprostować.

20. Połoz maluszka na pleckach na kocyku. Chwyc brzeg kocyka i delikatnie ciagnij maluszka jak badziecie mijac np. zabawke, krzesełko itp. mów o popatrz krzesełko, o popatrz misio itp.
Zabawe mozna powtarzac z maluszkiem leżacym na brzuszku.

21. Połoz dziecko na pleckach. chwyc za raczki i powiedz "wstajemy. powolutku licz do trzech podnoszac dziecko. Albo do pozycji siedzacej albo do pozycji stajacej.

22. poszykaj w domu przedmioty o róznej fakturze. Podawaj je dziecku by dotykało i informuj o tym co dotyka: "o jaki mieciutki misio", "o jaka gladziutka chusteczka", o jaki szorstki reczniczek".


23. Dotykas czesci ciała dziecka lub swoje i mów ich nazwy. Pytaj maluszka o te czesci ciała mocno akcetujac nazwę czesci np. "gdzie mamusia ma NOS?" Pomóz pokazac dziecku gdzie on jest. Przy dotknieci nosa mów wyraznie NOS.

24. Zabawa z telefon. Wez telefon (prawdziwy lub zabawkę). Przyłoż do ucha i powiedz HALO, nastepnie przyłoż do ucha małej i powiedz "HALO".
Z czasem wprowadzaj nowe słowa do rozmowy: "Halo tata", "Halo tata Ola", Halo tata ola, papa". Przykładaj pozniej słuchawke dziecku do ucha i próbój nakłaniac (delikatnie podpowiadajac) by samo mowiło do niej.

25. Spacerujac po domu z dzieckiem przekazuj mu informacje dotyczace tego co robisz lub co sie wokoło znajduje. Zapalamy swiatło, lampa swieci, mokra woda, zimna lodówka, itp.

26.Schowaj w dłoni jakiś mały przedmiot, np. kamyk lub koralik. Otwórz dłoń i pokaż go dziecku, a następnie znów ją zamknij. Zapytaj "gdzie jest koralik?", znów otwórz dłoń i pokaż dziecku, że koralik wciąż tam jest, choć przez chwilę nie było go wida

27.Pokazujemy dziecku np. małego misia. Wkładając go pod poduszkę zapytaj „a gdzie się schował misio?" Pochwali wyciągamy misia z pod poduszki i z wielką radością wołamy „a tu jesteś misiu". Dziecko na tym etapie rozwoju powinno widzieć gdzie misia chowamy. Zachęcaj dziecko by samo szukało zabawki.

28. Ubieranie to też zabawa. W tym wieku czynność ta może być dość trudna do wykonania, dlatego najlepiej przekształcić je w zabawę: gdy wkładasz dziecku rękę do rękawa, zdziw się, że rączka gdzieś się "zgubiła", a potem uciesz się, że się "znalazła".

29. Rozłóż koc na podłodze i połóż dziecko na brzuchu. Na czworakach zbliżaj się od maluszka, krzycząc z uśmiechem: "Zaraz cię złapię!". Gdy dojdziesz do dziecka, połaskocz go i przytul.

30. Do pudła lub dużej torby włóż wiele przedmiotów o różnej fakturze, które dostarczają dziecku rozmaitych wrażeń dotykowych. Powinny się tam znaleźć: coś miękkiego i coś twardego, coś łaskoczącego, coś kłującego, coś galaretowatego, coś gładkiego i coś szorstkiego. Może to być np. kawałek futerka, aksamit, kłujący jeżyk, piłeczka z łaskoczącymi włoskami, drewniany klocek, szczoteczka do paznokci, drapiąca myjka z siateczki i inne. Pozwól, aby dziecko sięgało do pudła i wyciągało przedmiot. Kiedy zobaczysz, co dziecko wyjęło krótko opisz przedmiot: jak się nazywa do czego służy, jaka ma fakturę itp.

31. Na sztywnych kartkach naklej zdjęcia członków rodziny - można tez wykorzystać do tego album. Ważne, aby na stronie było jedno wyraźne zdjęcie a na zdjęciu była tylko jedna osoba

32. Za każdym razem, gdy dziecko słyszy różne dźwięki, nazywaj przedmioty, które je wydają np. telefon, radio, pralka, telewizor. Wypowiadając nazwę wskaż placem źródło dźwięku.

33. Do tej zabawy będzie potrzebny szal bądź chustka z delikatnego, cienkiego materiału. Usiądź z dzieckiem na podłodze podrzuć chustę do góry, i pozwól by na was spadła.

34.Wrzuć do plastikowego lub blaszanego pojemnika połamane na mniejsze kawałki chrupki, pojemnik zamknij. Pokaż dziecku jak go otworzyć, wyjmij kawałek chrupka i zjedz go. Następnie daj dziecku pojemnik i zachęć by samo wyjęło chrupka z pojemnika. Użyj pojemnika o łatwym otwieraniu, lub porostu tylko je przykryj przykrywką.

35.Usiądź z dzieckiem na podłodze, weź szalik. Trzymaj za jeden koniec drugi podaj dziecku. Przeciągnij delikatnie szalik do siebie, pokaż maluchowi jak ma ciągnąć drugi koniec. Po jakimś czasie Twój szkrab będzie wiedział jak przeciągać z Tobą szalik.
__________________
... I chłodną żmiją świt dżunglowy
Wpełza do jamy,
A w dżunglach wilgoć mszy grobowej,
Dym kadzidlany. ...



czarne kredki

Edytowane przez Eenax
Czas edycji: 2009-03-14 o 21:19
Eenax jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując