Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Klauzula sumienia dla farmaceutów.
Podgląd pojedynczej wiadomości

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-02-28, 18:53   #192
cerveza
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 3 584
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez agata_slomka Pokaż wiadomość

A co do aborcji, kościół zabrania jej w każdym przypadku, nawet zagrażającym życiu kobiety czy dziecka [na zasadzie, nikt nie jest nieomylny i tylko Bóg wie czy coś z tego będzie, jaka będzie przyszłość], więc też nie widzę powodu, dla którego wierzącego lekarza [bo chyba nei tylko chrześcijanie sa przeciwni aborcji] zmuszać do wykonania zabiegu, jeśli tego nie chce. Jeśli prowadzi własny gabinet - to sprawa jest jasna. Jeśli pracuje w szpitalu, to jeszcze prościej - szpitale zatrudniają od kilku do kilkunastu ginekologów + kilku na tzw 'kontrakcie' albo do konsultacji.
A ja widzę powód, a mianowicie Przyrzeczenie lekarskie :
Przyjmuję z szacunkiem i wdzięcznością dla moich Mistrzów nadany mi tytuł lekarza i w pełni świadomy związanych z nim obowiązków przyrzekam:
  • obowiązki te sumiennie spełniać;
  • służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu;
  • według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek;
  • nie nadużywać ich zaufania i dochować tajemnicy lekarskiej nawet po śmierci chorego;
  • strzec godności stanu lekarskiego i niczym jej nie splamić, a do kolegów lekarzy odnosić się z należną im życzliwością, nie podważając zaufania do nich, jednak postępując bezstronnie i mając na względzie dobro chorych;
  • stale poszerzać swą wiedzę lekarską i podawać do wiadomości świata lekarskiego wszystko to, co uda mi się wynaleźć i udoskonalić.
PRZYRZEKAM TO UROCZYŚCIE!
=========




Ma służyć życiu i zdrowiu, tzn. jeśli ciąża zagraża życiu pacjentki, ma dokonać aborcji. Jeśli nie chce, nie potrafi, ma inne poglądy - to jest cała masa zawodów w których może się realizować, np. murarz. Nikt nikomu nie każe być od razu lekarzem.
Ja np. nie jestem lekarzem, bo raczej nie chciałabym uczestniczyć w zajęciach w prosektorium, z góry więc medycyna była u mnie wykreślona z listy kierunków studiów, na które potencjalnie mogłabym pójść.


Nie każdy nadaje się na bycie lekarzem, tak samo jak nie każdy nadaje się na kierowcę czy nauczyciela.
cerveza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując