Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Technicy farmacji część II
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2012-05-19, 07:11   #355
mala999
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 58
Dot.: Technicy farmacji część II

Cytat:
Napisane przez kika14 Pokaż wiadomość
Witam Was serdecznie! Uczę się I rok na technika farmaceutycznego i dzisiaj w szkole mieliśmy spotkanie z egzaminatorem i nauczycielem naszego kierunku i ten Pan bardzo dużo na opowiadał o egzaminie i zapisałam sobie trochę przydatnych informacji, więc myślę, że Wam również się przydadzą Postaram się to jak najjaśniej napisać

1. Do roku 2016 egzamin praktyczny jest w formie pisemnej, to znaczy, że piszemy projekt, a nie wykonujemy leku przed komisją. Ci, którzy zaczną szkołę od września tego roku będą objęci nowa podstawą programową.
2. I część testu składa się z 50 pytać, my musimy odpowiedzieć prawidłowo na co najmniej 25.
3. W II części jest 20 pytać z działalności gospodarczej, musimy odpowiedzieć dobrze na co najmniej 6.
4. Egzamin praktyczny (projekt) jest na 100 punktów, aby go zdać musimy uzyskać 75 %.
5. Są trzy rodzaje recepty/leku, jaki możemy dostać na egzaminie: lek recepturowy na podstawie recepty, lek galenowy na podstawie przepisu z FP i lek apteczny.
6. Warto sobie ściągnąć informator egzaminacyjny ze strony CKE, w którym są wymogi do egzaminu i niekiedy recepta bardzo podobna do tej egzaminacyjnej.
7. 1 pkt. na projekcie dostajemy za pismo i przejrzystość pracy.
8. W tytule projektu warto zawrzeć wszystkie możliwości postaci/nazwy leku, tzn. jeśli wykonujemy globulki z kilkoma substancjami napisać, że to postać stała leku, globulki złożone dla osoby dorosłej, bo nie wiadomo, czy w kluczu egzaminator ma "globulki", czy "postać stałą" punktowane.
9. Do 18 roku życia dana osoba to dziecko! Więc zawieramy taką informację w projekcie.
10. Mamy tylko 10 kartek na egzaminie na napisanie projektu, więcej nie dostaniemy.
11. Z recepty tłumaczymy wszystkie skróty! Nawet % - per centum - procent ; 3 x dziennie x - razy (ten "x" też tłumaczymy, że to "razy").
12. Rozpisujemy całą proporcję, np.: że 1,0 jest w 100,0, a x jest w 50,0.
13. Za obliczenia możemy uzyskać 23 punkty.
14. Nie możemy zmienić na recepcie dawkowania (np.: 3 razy dziennie) i ilości leku!
15. W tłumaczeniu recepty zaznaczamy, że mamy np.: 3,0 gramy / g .
16. Dawki liczymy do 3-go miejsca po przecinku.
17. Wypisując sprzęt nie piszmy konkretnej ilości np.: 5 zlewek, tylko piszemy, że bierzemy zlewki, bez określenia ich ilości. Bierzemy krążki do odważania, bagietki itd.
18. Perhydrol należy do wykazu A! Więc do wykonania wody utlenionej prosimy magistra.
19. Trzeba pisać o jaką łyżkę nam chodzi, np.: w recepcie jest napisane 3 x na dobę łyżka, to my piszemy w projekcie łyżka stołowa.
20. Na sygnaturce musimy napisać dawkowanie leku.
21. Zawsze opisujemy sygnaturkę na lek robiony.
22. Waga jest elektroniczna, a nie elektryczna.
23. Możemy wypisać w sprzęcie "waga elektroniczna samopoziomująca się".
24. Na egzaminie mogą pojawić się krople oczne, bo były na standaryzacji 2 lata temu. Technik może wykonywać krople do oczu, ale nie te z substancjami z wykazu A, B, N.
25. Jeżeli w materiałach mamy te same monografie np.: z FP IV i FP VIII to opieramy się na tych z FP VIII.
26. Bierzemy butelkę z zamknięciem, a nie z nakrętką/zakrętką.
27. Bardzo często powtarzają się na egzaminach zadania z Jachowicz.

Niektóre rzeczy z tego, co wypisałam mogą się okazać banalne, ale zapominając o nich tracimy niepotrzebnie punkty. Mam nadzieję, że choć troszeczkę to komuś pomoże... Pozdrawiam ;-)
Hejka
Ja dodałabym jeszcze STATIM co oznacza natychmiast i lek robiony trzeba wykonać natychmiast.
Kika mogłabyś wrzucić receptę ze standaryzacji albo na dziewiatka999999@wp.pl mogę się wymienić na inne materiały(projekty,klucze )
mala999 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując