Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2012-08-03, 19:39   #43
Pisarka
Zakorzenienie
 
Avatar Pisarka
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Pemberley
Wiadomości: 8 016
GG do Pisarka
Dot.: Studentki wszelkich filologii łączmy się! :)

Cytat:
Napisane przez monika_sonia Pokaż wiadomość
Dużo jest czytania na filologii polskiej (dobra, wiem, że głupie pytanie )?

Macie jakiś przedmiot związany z gwarą ? Fascynuje mnie ten temat . Polonistka nam kiedyś w gimnazjum opowiadała, że miała przedmiot o gwarze i po pewnym czasie wszyscy zaczęli nieświadomie używać gwary, w zależności od semestru - śląskiej, góralskiej, kaszubskiej, hehe. Jak to u Ciebie wygląda?
Około 400 pozycji na semestr, tak z grubsza Ale jak się większość książek już czytało, to ma się o wiele mniej (dzięki Bogu za moje głęboko zakorzenione bibliofilstwo )

A gwara zaiste, była. Przedmiot zwał się zacnie i szumnie "dialektologią i elementami socjolingwistyki" Przez całe dwa semestry pracowaliśmy na gwarach, aż do znudzenia Aczkolwiek potem człowiek mógł szpanować słownictwem Na zaliczenie mieliśmy przygotować słownik gwary naszego regionu (bo każdy z innej parafii, to zróżnicowanie językowe było spore). Zajęcia te miały sporo wspólnego z gramatyką historyczną - bo gwara jest ściśle umiejscowiona w historii języka polskiego, więc zawsze rozbijaliśmy na części poszczególne gwarowe wyrazy, wyprowadzając ich formę pierwotną - a co za tym idzie, obserwowaliśmy procesy zmian znaczeniowych. Ciekawy przedmiot, żałuję niezmiernie, że mieliśmy go tylko rok
__________________
"Zobaczyłam, dlaczego bogowie
nie przemawiają do nas wprost,
ani nie pozwalają nam udzielić odpowiedzi.

Jak mogą spotkać się z nami twarzą
w twarz, dopóki mamy twarze?"

Edytowane przez Pisarka
Czas edycji: 2012-08-03 o 19:42
Pisarka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując